Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością
intelektualną

Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną
Zakres:

Pedagogika

Poziom:

Studia podyplomowe - kwalifikacyjne

Czas trwania:

3 semestry

Czesne za cały tok studiów
studia niestacjonarne – RealTime Online (hybrydowe)

3 950,00 zł

Studia podyplomowe Online RealTime niestacjonarne (studia hybrydowe) realizowane są w 100% zdalnie*

*z wyjątkiem studiów pedagogicznych, które wymagają odbycia praktyk akademickich stacjonarnie, Szkoły Psychoterapii oraz psychologii transportu.

Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika)

Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (Oligofrenopedagogika) to studia podyplomowe, które uczą, w jaki sposób zajmować się edukacją oraz rehabilitacją osób z niepełnosprawnością intelektualną

Celem naszego kierunku jest wykształcenie specjalistów, którzy znajdą zatrudnienie we wszystkich typach szkół i placówkach oświatowych.

Celem studiów jest wyposażenie słuchaczy posiadających przygotowanie pedagogiczne do zawodu nauczyciela/wychowawcy w kwalifikacje uprawniające do prowadzenia zajęć edukacyjnych i edukacyjno-rewalidacyjnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Ta oferta kształcenia zapewnia nauczycielom wszechstronne przygotowanie do realizacji zadań w placówkach oświatowych oraz innych placówkach zajmujących się rehabilitacją i terapią osób z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężoną.

Program studiów podyplomowych Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną

Program studiów podyplomowych Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną

Program studiów podyplomowych zawiera:

  • kształcenie kierunkowe obejmujące m.in. przygotowanie psychologiczno – pedagogiczne, podstawy psychologii rehabilitacji oraz psychologiczne uwarunkowania rozwoju dzieci i młodzieży, czynniki zakłócające proces rozwoju, psychospołeczne konsekwencje niepełnosprawności intelektualnej;
  • przygotowanie w zakresie  edukacji i terapii osób z niepełnosprawnością intelektualną obejmujące m.in.  medyczne podstawy psychospołecznych aspektów, diagnozy, terapii, oraz korzystania
    z nowoczesnych technologii.

Nasi słuchacze zobowiązani są również do odbycia praktyk pedagogicznych.
 

Szanowni Państwo, program studiów jest dostosowany do aktualnego rynku pracy, dlatego pojedyncze kursy mogą ulec zmianie w całości toku dydaktycznego.  

Podstawa prawna kształcenia

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2020 r. poz. 1289 i z 2022 r. poz. 1769 i z 2023r. poz.2102);
  • Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 890, z późn. zm.), załącznik nr 3 (Standard kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela pedagoga specjalnego, nauczyciela logopedy i nauczyciela prowadzącego zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka).

Jakie kompetencje w zakresie Edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną?

Kończąc studia podyplomowe zdobywa kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela pedagoga specjalnego  w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Absolwent Studiów Podyplomowych  Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika) otrzymuje kwalifikacje pedagoga specjalnego (Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 13 listopada 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania) oraz kwalifikacje nauczycielskie  (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2020 r. poz. 1289 i z 2022 r. poz. 1769 i z 2023r. poz.2102)).

*Klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy
Zawód nauczyciel osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagog) wpisany jest w klasyfikacji pod numerem 235205 w kategorii 2352 Nauczyciele pracujący z osobami o specjalnych potrzebach edukacyjnych (Załącznik do rozporządzenia MNiPS z dnia 13.11.2021).

Absolwent jest przygotowany do wykonywania zawodu nauczyciela/wychowawcy osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagog)  w:

  •  przedszkolach specjalnych, oddziałach specjalnych w przedszkolach ogólnodostępnych;
  • szkołach podstawowych specjalnych, oddziałach specjalnych w szkołach podstawowych ogólnodostępnych i integracyjnych 
  • szkołach ponadpodstawowych specjalnych, oddziałach specjalnych w szkołach ponadpodstawowych ogólnodostępnych i integracyjnych;
  • specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodkach wychowawczych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym;
  •  szkołach specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi;
  • ośrodkach umożliwiających dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim oraz dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki oraz prowadzenia zajęć rewalidacyjno-wychowawczych (§15.1,  §15.2, §15.3).
  • i innych placówkach zajmujących się rehabilitacją i terapią osób z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężoną (poradnie psychologiczno-pedagogiczne i specjalistyczne, ośrodki wczesnego wspomagania rozwoju oraz organizacje pozarządowe).

Absolwent studiów podyplomowych posiada uprawnienia do pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagog)  w zakresie: 

  • prowadzenia zajęć dydaktycznych z  przedmiotu lub zajęć zgodnych z kompetencjami zdobytymi w czasie studiów I lub II stopnia
  • zajęć rewalidacyjnych i rewalidacji indywidualnej;
  • zajęć dydaktyczno-wyrównawczych;
  • zajęć terapeutycznych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych i specjalistycznych, świetlicach terapeutycznych, a także innych placówkach, w których ma miejsce proces  terapeutyczno-edukacyjno – wychowawczy osób z niepełnosprawnością intelektualną.).

Kryteria przyjęcia

W celu przyjęcia na studia podyplomowe z obszaru pedagogiki specjalnej niezbędne jest spełnienie następujących kryteriów:

  1. Posiadanie dyplomu ukończenia studiów I stopnia, II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich
  2. Dyplom/zaświadczenie ukończenia studiów/kursów przygotowania pedagogicznego. 

 

LanguageCert LTE

LanguageCert LTE to międzynarodowy egzamin językowy zakończony otrzymaniem Certyfikatu ze wskazaniem jednego z sześciu poziomów Rady Europy, CEFR, A1, A2, B1, B2, C1 oraz C2. Dowiedz się więcej

GOOGLE CLOUD

Podejmując u nas studia masz możliwość uzyskania certyfikatu poprzez program Google Cloud.

Dowiedz się więcej 

Prestiżowa nagroda "Uczelnia przyszłości"

Prestiżowa nagroda "Uczelnia przyszłości", przyznana w ramach 9. Forum Inteligentnego Rozwoju, stanowi wyraz uznania za nowatorskie i kompleksowe wdrożenie technologii w edukacji, w tym innowacyjnych rozwiązań, takich jak system CloudA, który znacząco usprawnia zarządzanie procesami dydaktycznymi, administracyjnymi oraz wspiera nowoczesne metody nauczania.

WSB-NLU znajduje się w TOP10 najchętniej wybieranych Uczelni niepublicznych w Polsce!*

nasi studenci zasiadają w radach nadzorczych

Gdzie odbywają się zajęcia?

Prowadzimy najbardziej innowacyjne studia w Polsce na podstawie RealTime Online (hybrydowe). Nasze studia dają możliwość zdobycia wykształcenia na odległość. Zajęcia są w pełni interaktywne i prowadzone poprzez system Cloud Academy - platformę stworzoną bezpośrednio przez zespół Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University.

Największą zaletą systemu jest moduł multitransmisji, który daje możliwość pełnego kształcenia na odległość. Oznacza to, że możesz studiować niezależnie od miejsca, w którym przebywasz. Zajęcia odbywają się w przy wykorzystaniu technologii RealTime online w trzech formach zjazdów – wykładowym, ćwiczeniowym i zaliczeniowym.

Wykładowy

Wykłady i zajęcia projektowe odbywają się w siedzibie Uczelni, jednocześnie są także streamowane online w czasie rzeczywistym (RealTime Online), same wykłady są dodatkowo nagrywane z możliwością odtworzenia archiwalnej wersji nagrań.

niestacjonarne – RealTime Online (hybrydowe)
Ćwiczeniowy oraz praktyki

Ćwiczenia są realizowane RealTime Online w zakresie dopuszczonym przez standardy kształcenia przygotowujące do zawodu nauczyciela- uczestnictwo jest obowiązkowe dla wszystkich słuchaczy.

Praktyki są realizowane tylko w formie tradycyjnej.

niestacjonarne – RealTime Online (hybrydowe)
Zaliczeniowy

Na platformie Cloud Academy™ w wyznaczonym przez Wykładowcę terminie.

niestacjonarne – RealTime Online (hybrydowe)

Jak długo trwają studia podyplomowe Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną?

Studia podyplomowe Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną trwają 3 semestry i kończą się praktykami pedagogicznymi oraz uzyskaniem świadectwa ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University.

Koszt studiów podyplomowych Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną

Czesne za cały tok studiów wynosi 3 950 zł.

Wariant ratalny -  rozłożenie kosztów na 10 wygodnych rat po 395 zł/m-c. Warto pamiętać również o tym, że istnieje możliwość dofinansowania studiów podyplomowych ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Jednorazowa opłata dodatkowa - opłata rekrutacyjna - wynosi 85 zł.

Jak wygląda świadectwo ukończenia studiów podyplomowych?

Opis wzoru świadectwa ukończenia studiów podyplomowych oraz zasady jego wypełniania, ewidencjonowania i wydawania.

Projekt graficzny ŚWIADECTWA UKOŃCZENIA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH wraz z opisem zabezpieczeń.

ISO 9001:2015

ISO 9001:2015
Posiadamy prestiżowy certyfikat ISO 9001:2015 potwierdzający wdrożenie i ciągłe doskonalenie systemu zarządzania jakością.
Certyfikat gwarantuje najwyższy standard jakości usług zapewnianych przez profesjonalną kadrę dydaktyczną oraz konkurencyjne rozwiązania technologiczne stosowane w procesie kształcenia.

MSUES 2.0

MSUES 2.0
Znak jakości MSUES otrzymują instytucje szkoleniowe dbające o najwyższą jakość oferowanych przez siebie szkoleń zgodnych z Małopolskimi Standardami Usług Edukacyjno-Szkoleniowych.

Wpis do rejestru szkoleniowego

Wpis do rejestru szkoleniowego
Otrzymaliśmy wpis do rejestru szkoleniowego o numerze: 2.12/00126/2022 upoważniającym do realizowania szkoleń dla osób bezrobotnych oraz poszukujących pracy finansowanych za pomocą środków publicznych. W celu uzyskania informacji o możliwości dofinansowania edukacji skontaktuj się z Urzędem Pracy właściwym dla miejsca zamieszkania.

Pytania i odpowiedzi

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania?

Przejdź do FAQ

Chcesz wiedzieć więcej o tym kierunku studiów?

Wyślij do nas wiadomość online!

* wymagane








Przesuń w prawo aby wysłać

Nie jesteś jeszcze zdecydowany?

Sprawdź naszą pozostałą ofertę i dodatkowe możliwości!

Wzbogać swoją wiedzę dodatkowymi kursami online z zakresu Psychologia.

Sprawdź naszą ofertę studiów magisterskich jednolitych z zakresu Psychologia.

Sprawdź wydarzenia oraz projekty społecznej naszej Uczelni. Poznaj władze i sylwetki absolwentów.

Poznaj lepiej nasz Campus i Studentów. Sprawdź formy studiowania i możliwe stypendia.

Studia podyplomowe Dołącz do nas

Jak wygląda rekrutacja na studia podyplomowe w WSB-NLU?

Aby ubiegać się o przyjęcie na studia podyplomowe w WSB-NLU, należy wziąć udział w rekrutacji elektronicznej. Przyjęcie na zajęcia odbywa się na podstawie kolejności złożenia podań. Kandydaci są przyjmowani na studia, o ile pozostały na nich wolne miejsca.

W chwili obecnej możliwość rekrutacji na poszczególne kierunki istnieje wyłącznie w ramach limitu wolnych miejsc. Prosimy o kontakt z Działem Rekrutacji i Marketingu:

+48 18 44 99 190

Zamknij okno