2 must have dla ekonomii

Temat ekonomii jest naprawdę bardzo szeroki. Wiele książek, które zostały opublikowane w ciągu roku, podejmują kwestie ekonomiczne dla popularnej publiczności. Oto nasza lista dziesięciu najlepszych książek z dziedziny ekonomii. Wiele z tych książek to bestsellery, ale uwzględniliśmy też kilka mniej znanych tytułów, które miały istotny wpływ na to, jak opinia publiczna postrzega ekonomię. Niektóre tytuły są interdyscyplinarne, łączą naukę, psychologię i ekonomię, aby wyjaśnić historię i ludzkie procesy; inne to narracje o wydarzeniach. Wszystkie jednak warte są przeczytania - to doskonała rozrywka w zamknięciu.

Przedstawiamy dwie książki, które pomogą zbudować mocną podstawę do zgłębiania dalszej ekonomicznej wiedzy.

Zarządzanie ryzykiem instytucji finansowych - John C. Hull

Najbardziej kompletny, aktualny przewodnik po zarządzaniu ryzykiem w finansach

Zarządzanie ryzykiem i instytucje finansowe, wydanie piąte, wyjaśnia wszystkie aspekty ryzyka finansowego i regulacji instytucji finansowych, pomagając lepiej zrozumieć rynki finansowe - i ich potencjalne zagrożenia. W książce znajdziesz informacje o różnych rodzajach ryzyka, o tym, jak i gdzie pojawiają się one w różnych typach instytucji oraz jak struktura regulacyjna każdej instytucji wpływa na praktyki zarządzania ryzykiem. Kompleksowe materiały pomocnicze zawierają narzędzia, pytania praktyczne i wszystkie niezbędne dodatki dydaktyczne, ułatwiające pełniejsze zrozumienie i stanowiące doskonałe źródło wiedzy.

Wszyscy pracownicy sektora finansowego muszą rozumieć i kwantyfikować ryzyko związane z podejmowanymi przez nich decyzjami. Studenci ekonomii nie są wyjątkiem. Zagłębienie się w tajniki zarządzania ryzykiem z całą pewnością pomoże zrozumieć dogłębnie temat. Książka ta stanowi kompletny przewodnik po zarządzaniu ryzykiem z najbardziej aktualnymi informacjami.

● Zrozum, jak ryzyko wpływa na różne rodzaje instytucji finansowych
● Poznaj różne rodzaje ryzyka i sposoby zarządzania nimi
● Zapoznaj się z najbardziej aktualnymi kwestiami regulacyjnymi dotyczącymi ryzyka
● Uzyskaj pomoc, której potrzebujesz, niezależnie od tego, czy jesteś studentem, czy profesjonalistą

Zarządzanie ryzykiem zyskało w ostatnich latach na znaczeniu, a jego dogłębne zrozumienie jest niezbędne dla każdego, kto pracuje w branży finansowej; obecnie zarządzanie ryzykiem jest częścią pracy każdego z nas. W celu uzyskania pełnych informacji i wyczerpującego omówienia najnowszych zagadnień i praktyk branżowych, Zarządzanie ryzykiem instytucji finansowych jest pouczającym, autorytatywnym przewodnikiem. Studenci ekonomii z całą pewnością powinni zainteresować się tą pozycją.

Ekonomia w jednej lekcji - Henry'ego Hazlitta

Ekonomia w jednej lekcji Henry'ego Hazlitta, sprzedała się w milionie egzemplarzy. Książka dostępna jest w zasobach, które oferuje nasz uczelniana biblioteka. Jest to klasyczny elementarz książki z dziedziny ekonomii. Jest też czymś więcej, niż spisem rozważań i wniosków znanego ekonomisty. Książka ta wywarła fundamentalny wpływ na współczesną ekonomię.

Henry Hazlitt (1894-1993), uważany za jednego z czołowych myślicieli ekonomicznych "szkoły austriackiej", do której należą m.in. Carl Menger, Ludwig von Mises, Friedrich (F.A.) Hayek i inni, był Libertariańskim filozofem, ekonomistą i dziennikarzem. Był również wiceprezesem-założycielem Fundacji Edukacji Ekonomicznej i wczesnym redaktorem magazynu "The Freeman", wpływowego wydawnictwa libertariańskiego. Książka ma swoje lata. Hazlitt napisał "Ekonomię w jednej lekcji" w 1946 r., stała się jego przełomowym dziełem. Zwięzła i pouczająca, jest również niezwykle trafna i daleko wybiegająca w przyszłość. Autor stara się obalić ekonomiczne błędy, które są tak rozpowszechnione, że stały się niemal nową prawidłowością.

Wielu współczesnych komentatorów ekonomicznych z całego spektrum politycznego przypisuje Hazlittowi zasługę w przewidywaniu upadku światowej gospodarki, który nastąpił ponad 50 lat po pierwotnej publikacji Ekonomii w jednej lekcji. Koncentracja Hazlitta na rozwiązaniach pozarządowych, zdecydowane - i silnie uzasadnione - stanowisko antydeficytowe oraz ogólny nacisk na wolne rynki, wolność gospodarczą jednostek i niebezpieczeństwa interwencji rządowych sprawiają, że "Ekonomia w jednej lekcji" jest dziś tak samo aktualna i wartościowa, jak była od czasu publikacji.