Zapraszamy do składania aplikacji na semestr zimowy 2024/2025.

PROCES REKRUTACJI

8 książek, bez których nie zaczniesz przygody psychologa

Oceń ten wpis:
(0.0)

Interesujesz się psychologią? Zaczynasz studia na tym lub pokrewnym kierunku? A może właśnie zdobyłeś tytuł magistra i dopiero stawiasz pierwsze kroki na niełatwej drodze zawodowej psychologa? Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań, odpowiedziałeś twierdząco, zapraszamy do zapoznania się z listą najciekawszych książek z dziedziny psychologii. Proponowane tytuły ułatwią wkroczenie na odpowiednie ścieżki kariery zawodowej i poszerzą wcześniej zdobytą wiedzę.

Przygoda z psychologią, czyli od czego warto zacząć?

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z psychologią od studiów, to warto wybrać odpowiednią specjalność. Nie każdy potrafi od razu trafnie zdecydować się, jaki kierunek studiów najbardziej chciałby obrać. W WSB-NLU w przypadku jednolitych studiów magisterskich na kierunku psychologia możesz wybierać spośród trzech interesujących specjalności, które wprowadzą Cię w niezwykły świat psychologii.

  • Psychologia kliniczna i osobowości - czyli wszystko to, co jest utrapieniem współczesnych ludzi. Żyjemy bowiem w specyficznych czasach, a wiele osób potrzebuje specjalistycznej pomocy w tym zakresie. Kryzysy, konflikty, zaburzenia osobowości - to tylko niektóre z problematycznych i niebezpiecznych dla człowieka sytuacji. Student ma szansę uczestniczyć w zajęciach, takich jak myślenie krytyczne i kreatywne, psychologia kliniczna czy metody badania osobowości dzieci i młodzieży.
  • Psychologia biznesu - jeśli wiążesz swoją przyszłość z biznesem, ten kierunek może okazać się idealny. Studenci uczestniczą w zajęciach takich jak kierowanie zespołem, podstawy prawa, psychosomatyka czy pomoc psychologiczna. Posiadając takie wykształcenie można pracować na przykład w agencji pracy czy firmie szkoleniowej.
  • Neuropsychologia - to dziedzina z pogranicza psychologii oraz neurologii. Jeśli chcesz zdobywać najwyższej jakości wiedzę o człowieku, uwrażliwić się na złożoność relacji człowiek-medycyna oraz wpływ mózgu człowieka na nasze zachowanie - to zdecydowanie specjalność, którą powinieneś rozważyć. To specjalność, która umożliwia lepsze zrozumienie istoty ludzkiej - zarówno w ujęciu biologicznym, jak i psychicznym.

Książki, które warto poznać, jeśli fascynuje Cię psychologia

Marzysz o karierze psychologa? Rozważasz studia na tym kierunku? Zacznij więc swoją przygodę od książkowych propozycji, bez których nie da się poznać bliżej psychologicznych zagadnień. Przygotowaliśmy zestawienie ośmiu najciekawszych i najważniejszych książek z zakresu psychologii, bez których rozpoczęcie przygody z psychologią może być wielką trudnością.

Absolutna podstawa, czyli: Philip G. Zimbardo, Richard J. Gerrig, Psychologia i życie

Ranking najciekawszych książek psychologicznych otwiera pozycja obowiązkowa na liście lektur przyszłych (i obecnych) psychologów. Psychologię i życie uznaje się bowiem za najlepszy podręcznik akademicki wprowadzający w problematykę współczesnej psychologii. Jednym z jej autorów jest Philip Zimbardo, autor poruszającego i wciąż wzbudzającego emocje eksperymentu stanfordzkiego.
Książka Zimbardo i Gerriga znana jest na całym świecie, o czym świadczy fakt, iż przetłumaczona została na 10 języków. Podręcznik prezentuje szerokie zainteresowania naukowe autorów - od biologicznych podstaw zachowania się jednostki, poprzez analizę motywacji i inteligencji ludzkiej, do zagadnień dotyczących zaburzeń ze spektrum autyzmu czy dziedzin z pogranicza psychologii społecznej.

Pozycja, która jest absolutnym must have: Carl Gustav Jung, Człowiek i jego symbole

Autorem tej pozycji jest światowej sławy, szwajcarski psycholog. Książka jest pierwszym i jedynym, w pełni kompletnym, wykładem specyficznej psychologii Carla Gustava Junga. Człowiek i jego symbole przedstawia najważniejszą w dorobku naukowym psychiatry doktrynę - teorię wyjaśniającą znaczenie symboli i marzeń sennych w codziennym życiu człowieka i jego indywidualnym rozwoju.

Mówi się, że to pozycja, która świetnie wprowadza w świat psychologii. Opowiada m.in. o tym jak współczesny człowiek niekiedy we wręcz fanatyczny sposób przywiązany do materializmu (którego nie do końca pojmuje), pozbawia się sporego kawałka rzeczywistości, oślepiając się na jedno oko, oddaje się mrocznym mocom w posiadanie. Lekceważąc mity i zabobony przodków, nieświadomie tworzy własne mity i zabobony, którym pozwala w bezmyślny sposób sobą manipulować.

Co ciekawe, Jung zaczął pisać tę książkę w wieku 83 lat, a na jej redakcję poświęcił ostatnie miesiące życia. Zasadnicza jej część powstała na 10 dni przed śmiercią autora i stanowi nie tylko znakomite wprowadzenie do psychologii analitycznej, ale także - paradoksalnie - dzieło życia psychologa.

Książka, która stanowi kompendium, czyli James Kalat, Biologiczne podstawy psychologii

Kolejną pozycję na liście stanowi kompendium wiedzy na temat roli psychologii biologicznej na tle innych subdyscyplin naukowych. Autorem książki jest wybitny i doświadczony naukowiec, którego przedmiotem zainteresowania jest biologiczny aspekt procesów psychicznych jednostki. Publikacja w sposób niezwykle przystępny porusza m.in. problematykę neuroanatomii, genetycznych uwarunkowań procesów psychicznych i zachowań ludzi, biologicznego podłoża emocji, zdolności komunikacyjnych oraz różnorodnych zaburzeń psychicznych i nieprawidłowości związanych z ich neurofizjologicznym funkcjonowaniem jednostki.

Książka zawiera liczne bloki podsumowujące przedstawione teorie, ilustracje i testy sprawdzające poziom przyswojenia wiedzy z poszczególnych obszarów tematycznych. Napisana jest przystępnym językiem i często stanowi wręcz podstawę dla studentów jednolitych studiów magisterskich z psychologii.

Pozycja od mistrza, czyli Zygmunt Freud i Psychopatologia życia codziennego. Marzenia senne

Dzieło Zygmunta Freuda - ojca psychoanalizy - powstało w 1901 roku. Mimo upływu lat publikacja stanowi najbardziej rozpoznawalny tytuł spośród wszystkich upublicznionych pism psychiatry. Twórca psychoanalizy jako jeden z pierwszych psychologów podjął się badań nad problematyką osobowości jako specyficznej struktury mającej dominujące znaczenie i wpływ na całokształt życia człowieka.
Z książki można dowiedzieć się m.in. tego, w jaki sposób Freud traktował sen ludzki. Austriacki uczony przypisywał marzeniom sennym tak doniosłe znaczenie, że stały się one podwaliną tezy o istnieniu nieświadomości. Jednocześnie w książce Freud porusza tematykę tego, że ludzie są słabi i nie wiedzą, jak w pełni panować nad swoją świadomością.

Odkryj sens psychologii, czyli Victor E. Frankl, Człowiek w poszukiwaniu sensu

Kolejną z docenianych i najbardziej wpływowych - od czasów publikacji Zygmunta Freuda - książek psychologicznych jest dzieło Victora E. Frankla. “The Los Angeles Times” podał kiedyś, że “Gdybyś w tym roku miał przeczytać tylko jedną książkę, powinno być nią dzieło Victora Frankla”.

Tytuł Człowiek w poszukiwaniu sensu w pełni oddaje sens i krąg wartości, jakimi kierował się autor, pisząc swoje dzieło. Książka należy do gatunku non-fiction i podzielona została na dwie części: pierwsza z nich stanowi autobiograficzny esej wspomnieniowy na temat pobytu autora w obozach koncentracyjnych (m.in. w Auschwitz), a druga opisuje formy i metody psychoterapii, które Frankl opracował na bazie własnych doświadczeń obozowych.

Podaje się również, że dzieło Frankla zaliczane jest do "dziesięciu najbardziej znaczących książek w Ameryce". Dodatkowo w książce znaleźć można odwołania do podstawy logoterapii, oraz zagadnienia z gatunku obrony tragicznego optymizmu.

Must have dla początkujących, czyli Carl Rogers, O stawaniu się osobą

Pozycją ważną dla początkujących psychologów jest także zbiór esejów Carla Rogersa o bardzo znaczącym tytule. O stawaniu się osobą to rezultat kilku lat pracy terapeutycznej. Doświadczenia zebrane przez autora znajdują odzwierciedlenie w sprawach natury osobistej, mogą przyczynić się do rozwoju indywidualnego jednostki, wzbudzić w niej poczucie własnej wartości, odwagi i pewności siebie.
Książka polecana jest zarówno specjalistom z zakresu nauk psychologicznych, jak również nauczycielom, terapeutom oraz pozostałym osobom, dla których istotny jest właściwy proces rozwoju osobistego.

Charles Duhigg, Siła nawyku - pozycja z pogranicza socjologii oraz psychologii

Siła nawyku to publikacja z pogranicza psychologii i socjologii, której pełna nazwa brzmi: Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie. Autor w oparciu o rzetelną bibliografię naukową ukazuje w niej mechanizmy kształtowania się nawyków - głównie szkodliwych, traktowanych początkowo jako forma nagrody, wskazówki czy zwyczaju.

Pozycja stanowi kompendium praktycznej wiedzy na temat niewłaściwych bądź niepożądanych zachowań ludzkich, daje do myślenia i poszerza horyzonty myślowe. Ze względu na naukowy charakter książki, trudno upatrywać w niej cech poradnika - niemniej jednak stanowi ona cenne źródło informacji psychologicznej. Książka choć ma wspomniany już charakter popularno-naukowy, napisana jest w niesamowicie wciągającej formie. Anegdoty, ciekawostki i praktyczne wskazówki, jak można zmieniać własne nawyki.

“Biblia” psychologów i marketingowców - Robert B. Cialdini, Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka

Ranking interesujących pozycji książkowych dla psychologów zamyka jedna z najpopularniejszych publikacji przełomu XX i XXI wieku. Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka autorstwa R. B. Cialdiniego to lektura obowiązkowa.

Jej treść prezentuje istotny dorobek psychologii społecznej, wskazuje techniki wywierania wpływu, tajniki manipulacji, a także formy obrony przed tego typu niepożądanym oddziaływaniem. Książka skierowana jest do licznego grona odbiorców - psychologów, dziennikarzy, polityków i innych osób, którzy interesują się lub zawodowo zajmują się wywieraniem wpływu na innych.

Czy wiesz, że książka Cialdiniego często przedstawiana jest także jako “Biblia” dla specjalistów od marketingu, public relations, czy dziennikarstwa? Jest na tyle powszechna, że sięgnąć może po nią absolutnie każdy. Choć przedstawione są przykłady z amerykańskiego “rynku”, wcale nie jest trudno odnieść je też do naszych realiów!

Jeśli zaciekawił Cię ten wpis, pamiętaj, że zawsze możesz zapytać o pozycje książkowe, które mamy w swojej ofercie poprzez maila: biblioteka@wsb-nlu.edu.pl lub telefonicznie 18 44 99 128.

Zadzwoń do nas:

+48 18 44 99 100

lub podaj nam swój numer telefonu, a skontaktujemy się z Tobą w dogodnym dla Ciebie momencie.

Wybierz dogodną porę:

Wyślij formularz, a zadzwonimy do Ciebie!
Preferencje plików cookie
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies klikając przycisk Ustawienia. Zalecamy zapoznanie się z polityką prywatności i klauzulą informacyjną RODO.
Preferencje plików cookie
Wykorzystanie plików cookie

Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies. Zalecamy zapoznanie się z polityką prywatności i klauzulą informacyjną RODO.

Więcej informacji

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej polityki dotyczącej plików cookie prosimy o kontakt.