Analityk IT - czym się zajmuje

Analityk IT - czym się zajmuje i ile zarabia?

Dowiedz się, co oznacza bycie analitykiem IT i jakie umiejętności są potrzebne, aby zacząć karierę. Poznaj przeciętne zarobki i możliwości rozwoju.

Analityk IT – kim jest?

Do zadań analityka IT należy przede wszystkim prowadzenie komunikacji między firmą a klientem w zakresie tworzonej aplikacji. Zbiera on informacje o oczekiwaniach zleceniodawcy, omawia wprowadzane zmiany oraz zajmuje się optymalizacją produktu. Dodatkowo wśród obowiązków osób na tej pozycji mogą znajdować się m.in. współpraca z testerami przy tworzeniu projektu oraz rozmowy z przełożonymi czy wskazywanie możliwych zmian w organizacji pracy. Ze względu na połączenie umiejętności ścisłych i miękkich analityk IT może wykonywać wiele różnych zadań w firmie – często jest to jedna z najważniejszych pozycji w projekcie.

Obowiązki analityka biznesowego IT

Analityk ds. IT ma bardzo zróżnicowane pole obowiązków. Zadania osób na tej pozycji zaczynają się od prowadzenia komunikacji między firmą a klientem, przez doszlifowywanie produktu wraz z informatykami i testerami, a kończą na omawianiu i usprawnianiu bieżących działań firmy. Analityk systemowy IT analizuje również raporty odnośnie do funkcjonowania i błędów w tworzonej aplikacji lub stronie internetowej, odnajdując także optymalne rozwiązania. Obowiązki te mogą się jednak różnić w zależności od pracodawcy, projektu oraz doświadczenia.

Analityk IT – ścieżka kariery

Aby pracować jako analityk systemów IT, nie jest wymagane wykształcenie informatyczne, jednak wybór takiego kierunku studiów zdecydowanie pomoże w podnoszeniu swoich kompetencji. Dodatkowo ze względu na duże obowiązki analityka IT pracodawcy często wymagają od aplikujących doświadczenia w branży informatycznej. Oczekiwania w tym zakresie mogą się różnić w zależności od firmy – niekiedy wystarczy nawet pół roku w IT, z kolei w innych przypadkach oczekiwane będzie kilka lat pracy na tej pozycji.

Przy aplikowaniu na stanowisko analityka IT niemal zawsze wymagana jest znajomość języka angielskiego. Mile widziana jest również wiedza biznesowa. Warto także zaznaczyć, że praca na tej pozycji wymaga stałego rozwoju i zdobywania nowych umiejętności – dzięki temu można liczyć na zdobycie wyższego stanowiska, a tym samym wzrost wynagrodzenia.

Ile zarabia analityk IT?

Ile wynosi pensja, jaką otrzymuje analityk IT? Zarobki na tej pozycji są bardzo wysokie – mogą nawet przekraczać 25 tys. zł brutto miesięcznie. Średnia zarobków w tym zawodzie to ok. 10 tys. zł brutto, podczas gdy okolice 5 tys. zł to kwota, na którą może liczyć młodszy analityk IT. Praca w tym zawodzie zapewnia również szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Po zdobyciu doświadczenia można wykonywać obowiązki na różnych pozycjach w firmie lub nawet zająć stanowisko kierownicze. Doświadczeni analitycy IT mają również możliwość założenia własnej firmy i wykonywania zleceń od różnych zleceniodawców, dzięki czemu są w stanie zarabiać jeszcze wyższą pensję niż przy pracy etatowej.

Jak zostać analitykiem IT?

Praca ta wymaga zarówno umiejętności komunikacji interpersonalnych, jak i ścisłego umysłu. Przy planowaniu kariery dobrym wyborem będą studia informatyczne lub kierunki umożliwiające pracę jako analityk biznesowy IT. Bardzo ważna jest również znajomość języka angielskiego – najlepiej podparta uzyskanymi certyfikatami. Warto także zainteresować się kursami z zakresu informatyki oraz biznesu, które zwiększą nasze kompetencje na rynku pracy.

Czy zawód analityka IT ma przyszłość?

Analitycy IT są obecnie bardzo pożądani na rynku pracy, a wraz z rozwojem nowych technologii ich znaczenie będzie tylko wzrastać. Zawód ten łączy dobre wynagrodzenie i łatwość w znalezieniu pracy, gdy nabierzemy odpowiedniego doświadczenia. Warto zaznaczyć również, że ludzie na takie stanowiska są potrzebni zarówno w dużych, jak i mniejszych firmach, dzięki czemu można mieć spory wybór przy poszukiwaniu nowego miejsca zatrudnienia. Zawód analityka IT daje również możliwość założenia własnej działalności, która może zapewnić niezależność i bardzo atrakcyjne zarobki.

Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!