Chcesz zostać twórcą gier komputerowych? Sprawdź, od czego zacząć!

Kochasz gry komputerowe, uwielbiasz informatykę, do tego masz w sobie moc kreatywności? Jeśli jeszcze nie wiesz, co robić w przyszłości mamy dla Ciebie doskonałą podpowiedź: zostań programistą gier komputerowych! To kariera, która daje ogrom satysfakcji, wiele możliwości rozwoju, a do tego… robiąc to, co kochasz nigdy nie będziesz czuł się w niej jak w zwyczajnej pracy. Jak wygląda praca Game Developera? Jakie wykształcenie jest potrzebne? Podpowiadamy!

Kim jest game developer czyli programista gier komputerowych?

Programiści gier komputerowych to ludzie, którzy pracują w zespołach deweloperskich. To właśnie w nich planują, projektują i produkują gry wideo na komputery, urządzenia mobilne lub konsole. Praca w Game Dev polega na tworzeniu treści wizualnych do gry i pisaniu kodu w celu zaimplementowania wszystkich funkcjonalności gry. Kariera Game Developera wymaga doświadczenia w tworzeniu oprogramowania, znajomości z zakresu zagadnień matematycznych oraz umiejętności dobrej współpracy z innymi osobami w celu osiągnięcia celów projektu. Wiele mówi się o tym, że dobrzy gracze tworzą najlepsze gry. To, czego możesz być pewien, to fakt, że w pracy programisty gier z pewnością znajdziesz zatrudnienie. Wielu Game Developerów pracuje w pełnym wymiarze godzin w studiach gier komputerowych (jak CD Project czy niezależne studio gier komputerowych iFun4all. S.A.) lub firmach programistycznych. Oprócz pracy zespołowej istnieją także możliwości zatrudnienia dla programistów gier komputerowych, którzy wolą pracować zdalnie lub samodzielnie publikować swoje gry online jako niezależni programiści gier komputerowych.

Umiejętności oraz kwalifikacje niezbędne, by być programistą gier czyli game developerem

Game Developer to osoba, która musi odznaczać się kreatywnością w swojej pracy, a także umiejętnościami informatycznymi. Dzięki temu będzie w stanie tworzyć dobrze wyglądające i działające gry. Od Game Developerów oczekuje się umiejętności z zakresu:

 • Projektowania 2D i 3D
 • Programowania
 • Myślenia analitycznego

Liczą się także kompetencje miękkie, jak umiejętność myślenia krytycznego oraz rozwiązywania trudnych problemów. To istotne zwłaszcza w trakcie debugowania kodu gry czy optymalizacji wydajności. Ważna jest także praca w grupie i umiejętność organizacji własnego czasu. Tym bardziej, że w pracy game developerskiej często jest się w tzw. Teamach, czyli zespołach pracujących według metodologii Agile lub Scrum. Od twórców gier wymaga się niejednokrotnie także tytułu min. Licencjata w dziedzinie informatyki. Pracodawcy chcą zatrudniać ludzi, którzy będą mieć usystematyzowana wiedzę i będą wiedzieć, jak ją później wykorzystać w pracy.

Gdzie uzyskać wykształcenie, którego potrzebuje game developer?

Jeśli chcesz zostać Game Developerem z prawdziwego zdarzenia i mieć szansę na dobre płatną pracę – zyskaj odpowiednie wykształcenie! Programiści gier komputerowych mogą uzyskać tytuł inżyniera w Wyższej szkole Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu. WSB-NLU to najlepsze miejsce w Polsce, w którym możesz szkolić się na Game Developera. Na specjalności Game Developer w czasie studiów studenci tworzą indywidualnie oraz w grupie rozbudowane gry działające na komputerze, konsoli oraz urządzeniu mobilnym. Wszystkie zajęcia specjalnościowe na naszej uczelni są prowadzone przez praktyków. To ogromna szansa, by zyskać doświadczenie od zawodowych developerów gier komputerowych. Oprócz tego – kolejną zaletą WSB-NLU jest praktyczne podejście do nauczania, albowiem stosujemy metodę Project-Based Learning. Nasi studenci już podczas III i IV roku studiów realizują rozbudowane projekty komercyjne dla największych firm IT.

Dlaczego warto studiować na specjalności game developer w WSB-NLU?

Atutów kierunku jest naprawdę wiele, o czym już wspominaliśmy. Jednak przede wszystkim, wybierając specjalność Game Developer nauczysz się, jak:

 • Programować gry na różne platformy, czyli PC, urządzenia przenośne i konsole najnowszej generacji,
 • Wykorzystywać silniki tworzenia gier komputerowych, jak Unity czy Unreal,
 • Posługiwać się językiem programowania C# oraz C++,
 • Działać w ramach metod zwinnych wytwarzania oprogramowania SCRUM,
 • Istotne są wzorce projektowe wykorzystywane w programowaniu gier komputerowych,
 • Projektować gry zorientowane na graczy,
 • Prowadzić działania marketingowe, prowadzić rozmowy z wydawcami.

Jakie są obowiązki programisty gier komputerowych?

Twórcy gier, czy to komputerowych, mobilnych czy na konsole mogą pracować w różnych organizacjach i mieć konkretne obowiązki. Często jednak, do najbardziej podstawowych zadań związanych z pracą Game Developera należy:

 • Planowanie projektów gier – na czym to polega? Gdy twórca gry otrzyma specyfikację i informacje o funkcjonalnościach, zadaniem jego jest zaplanowanie fabuły, postaci oraz całego środowiska gry. Projekt gry jest dzielony na mniejsze części, a za każdą z nich odpowiada inna część zespołu. Tworzone są harmonogramy pracy, wyznaczane kamienie milowe zadań, tworzone prototypy gry.
 • Współpraca z projektantami wizualnymiGame Developerzy często muszą być w stałym kontakcie z twórcami wizualnymi, którzy projektują modele 2D i 3D.
 • Pisanie kodu - korzystając z języków programowania odpowiednich dla platformy docelowej gry, twórcy gry piszą kod, który implementuje logikę gry i umożliwia graczowi interakcję ze światem gry i jego postaciami. Często wiąże się to z odpowiedzialnością za określone części kodu lub funkcje gry i współpracą z innymi programistami gier komputerowych w celu wykonania produktu końcowego.
 • Testowanie i debugowanie gry – czyli sprawdzanie, jak działania cały projekt. Za pomocą zautomatyzowanych narzędzi testujących, zwraca się uwagę na szczegóły gry, sprawdza fragmenty kodu oraz funkcjonalności pod kątem błędów.
 • Utrzymanie projektu - po zakończeniu produkcji Game Developer nadal zajmują się nowymi funkcjami i ulepszeniami gry. Może to obejmować tworzenie dodatków i pakietów gier komputerowych, wprowadzanie aktualizacji, dodatkowych nowych poziomów i postaci oraz dodawanie funkcji rozgrywki online.
Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!