Praktyki i staże są świetną okazją do poszerzenia fachowej wiedzy oraz zdobycia cennego doświadczenia zawodowego. Korzystają z nich najczęściej młode osoby, które dopiero wkraczają na rynek pracy. Dobrze przygotowana opinia o praktykancie lub stażyście może być dla niego szansą na lepsze zatrudnienie. Dowiedz się, jakie elementy powinna zawierać odpowiednio sporządzona opinia.
Co to jest opinia o praktykancie lub stażyście? Po co się ją sporządza?
Opinia to dokument sporządzany przez pracodawcę na zakończenie praktyk lub stażu. Przedstawia on ocenę zaangażowania i umiejętności danego stażysty lub praktykanta. Opinii nie powinno się mylić z referencjami lub listem polecającym, które mają zawsze charakter pozytywny. Opinia o stażyście lub praktykancie nie musi przedstawiać go w dobrym świetle. Jeśli ten nie pracował sumiennie, pracodawca może wystawić mu opinię neutralną lub negatywną, co jednak zdarza się bardzo rzadko.
Co ciekawe, czasami można spotkać się z praktyką sporządzania poufnych opinii. Takie dokumenty nie są przedstawiane od razu praktykantowi lub stażyście. Choć warto wiedzieć o jej istnieniu, nie jest to zbyt popularna opcja.
Kiedy pracodawca powinien wystawić opinię o stażyście lub praktykancie?
Pracodawcy, którzy od niedawna proponują staże i praktyki często zastanawiają się, czy są zobowiązani do wystawiania opinii końcowych. Sporządzanie takich dokumentów nie jest obowiązkowe. Pracodawca może przygotować opinię na życzenie stażysty czy praktykanta. Ci zazwyczaj proszą o nią, ponieważ jest niezbędna do zaliczenia praktyk na studiach czy praktyk zawodowych w szkole średniej.
Istnieją jednak sytuacje, w których wystawienie opinii jest konieczne. Mowa tutaj o przypadkach, kiedy do sporządzenia opinii zobowiązuje zapis zawarty w umowie stażowej. Co więcej, pracodawca musi przygotować taki dokument, kiedy zatrudnia praktykanta z urzędu pracy.
Jak powinna wyglądać opinia o stażyście lub praktykancie?
Struktura opinii o stażyście lub praktykancie nie jest regulowana przez żadne przepisy. W związku z tym pracodawca może sporządzić taki dokument, tak jak chce. Dla wielu właścicieli firm swoboda w tworzeniu opinii nie jest pomocą, a utrudnieniem.
Tworząc opinię, pracodawca nie powinien korzystać z gotowych wzorów dostępnych w sieci. Może jedynie zainspirować się układem dokumentu, ale pod żadnym pozorem nie powinien kopiować treści. Taka opinia zostanie uznana za nieprofesjonalną i nierzetelną. W najgorszym przypadku stażysta lub praktykant może zostać posądzony o podrobienie dokumentu, co jest poważnym wykroczeniem.
Pisząc opinię, nie powinno się „lać wody”. To bardzo ważny dokument, który może zaważyć na czyjejś przyszłości. Dlatego należy zawrzeć w nim najistotniejsze informacje dotyczące pracy praktykanta.
Opinia o praktykancie lub stażyście – tego robić nie warto!
Opinia nie powinna zawierać zwrotów potocznych. Nie warto konstruować jej na zasadzie laurki dla praktykanta czy stażysty. Zbyt duża liczba pochwał może zaważyć na jej rzetelności. Dokument ten trafi w ręce nauczycieli, prowadzących zajęcia na studiach oraz innych pracodawców. Powinien być więc dobrze sprawdzony nie tylko pod względem merytorycznym, ale również interpunkcyjnym i ortograficznym. Niepożądane są również literówki i nieestetyczny format tekstu.
Stwórz opinię o praktykancie lub stażyście w 6 krokach!
Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie ma jednego wzoru opinii o stażyście lub praktykancie. Taki dokument powinien jednak zawierać następujące elementy.
1. Dane firmy – w prawym górnym rogu dokumentu warto umieścić informacje o wystawiającym opinię. Zapisz (każdą informację w nowej linijce):
- miejscowość i datę,
- imię i nazwisko osoby wystawiającej opinię,
- stanowisko wystawiającego opinię,
- nazwę firmy.
2. Opinia o praktykancie – nagłówek o takiej treści umieść na środku dokumentu,
3. Podstawowe informacje o praktykancie lub stażyście:
- imię i nazwisko,
- nazwa firmy i działu, w której odbywał się staż lub praktyki,
- okres współpracy (dzień rozpoczęcia i zakończenia).
4. Opis praktyk:
- zakres obowiązków, podkreślenie zadań podstawowych i dodatkowych,
- wyszczególnienie umiejętności zdobytych przez stażystę lub praktykanta.
5. Charakterystyka stażysty lub praktykanta:
- ogólna opinia,
- wyszczególnienie zalet (i wad),
- opis zaangażowania,
- opis predyspozycji zawodowych.
6. Pieczątka firmowa i podpis w prawym dolnym rogu. Natomiast w lewym dolnym rogu strony można dodać jeszcze dane kontaktowe wystawiającego opinię: numer telefonu, adres e-mail, które ułatwią w późniejszym czasie zweryfikowanie prawdziwości opinii.
Praktyki i staże – istotna część programu kształcenia
W Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University studenci wszystkich kierunków studiów, również tych podyplomowych, muszą odbyć obowiązkowe praktyki zawodowe. Możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego już na początku edukacji jest bardzo ważnym elementem kształcenia.
Podczas praktyk studenci utrwalają wiedzę teoretyczną i rozwijają umiejętności praktyczne, które mają największą wartość. W czasie stażu można nie tylko zdobyć doświadczenie, ale również zgromadzić materiał badawczy potrzebny do napisania pracy dyplomowej.