Zapraszamy do składania aplikacji na semestr zimowy 2024/2025.

PROCES REKRUTACJI
Co to jest procedura PEU

Co to jest procedura PEU i kto może z niej skorzystać?

Oceń ten wpis:
(5.0)

PEU, czyli procedura potwierdzenia efektów uczenia się, to rozwiązanie dedykowane kandydatom na studia, którzy dysponują doświadczeniem zawodowym w danym obszarze. Z jej wykorzystaniem można przede wszystkim zaliczyć część przedmiotów na podstawie wiedzy zdobytej w pracy. Co warto wiedzieć na temat tego rozwiązania?

PEU/RPL – co to jest?

W zależności od nazewnictwa przyjętego przez daną uczelnię możemy spotkać się z dwoma terminami:

Obydwa skróty odnoszą się do tej samej procedury – drugi jest stosowany przede wszystkim przy kursach prowadzonych w języku angielskim. Na czym polega ten proces? Jego kluczowym elementem jest weryfikacja umiejętności danego kandydata, która odbywa się np. z wykorzystaniem specjalnie przygotowanego egzaminu. Przebieg procedury musi być zgodny z zapisami ustawy o szkolnictwie wyższym, które obejmują m.in. dopuszczalne terminy, kierunki i limity liczby studentów przyjętych poprzez zastosowanie PEU.

Celem PEU jest potwierdzenie, że dany kandydat zdobył wcześniejszą wiedzę pozwalającą na zaliczenie określonych przedmiotów w toku studiów. W ten sposób można skutecznie połączyć rozwój zawodowy z późniejszą edukacją. To jednocześnie opcja, która pozwala na lepsze zarządzanie czasem poświęconym na naukę z uwagi na uzyskanie zwolnienia z wybranych zajęć.

Oprócz samego doświadczenia zawodowego kandydat może potwierdzić swoją wiedzę dzięki uczestnictwu w wolontariatach lub kursach.

Przebieg procedury PEU na przykładzie WSB-NLU

Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University na bieżąco wychodzi naprzeciw potrzebom różnych grup kandydatów, w tym także osób ze wcześniejszym doświadczeniem zawodowym. Dlatego opracowaliśmy specjalny proces, który pozwala kandydatom ubiegać się o zaliczenie wybranych przedmiotów z wykorzystaniem posiadanej już wiedzy. Przede wszystkim należy podkreślić, że procedura poprzedza właściwą część procesu rekrutacyjnego. Z tego względu kandydaci muszą pamiętać o ścisłych terminach – wniosek o rozpoczęcie procesu PEU można przesłać od 15 kwietnia do 23 sierpnia.

Po przyjęciu zgłoszenia kandydat otrzymuje na swój adres mailowy szczegółowe instrukcje i informacje dotyczące procesu. Warto zaznaczyć, że nie stosujemy standardowych egzaminów pisemnych – zamiast tego stawiamy na prezentacje, które lepiej obrazują praktyczne doświadczenie i wiedzę. W prezentacji kandydata powinny znaleźć się następujące elementy:

• podstawowe informacje dot. zgłoszenia – imię i nazwisko kandydata, rok akademicki;
  • wypis firm, wolontariatów lub szkoleń, podczas których kandydat zdobył wiedzę niezbędną do zaliczenia procedury PEU;
  • wykaz poszczególnych zagadnień wraz z:
    • opisem głównych założeń;
    • opisem zdobytych kwalifikacji;
    • najważniejszymi terminami i pojęciami w obrębie danego tematu;
  • potwierdzenie umiejętności zdobytych w ramach wcześniejszego doświadczenia, które może zawierać:
    • slajdy dotyczące firmy, wolontariatu lub kursu;
    • informacje opisujące praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy;
    • wywiad w firmie;
    • potwierdzenie umiejętności kandydata.

Procedura PEU – decyzja do razu po egzaminie w WSB-NLU

Przeprowadzenie egzaminu w formie prezentacji pozwala nam od razu przekazać kandydatowi informację zwrotną. Komisja wystawia zaświadczenie z wynikami dla poszczególnych modułów. W razie negatywnej decyzji dla konkretnych obszarów zapewniamy także dokładne informacje na temat ewentualnych braków w wiedzy.

Kto może skorzystać z procedury PEU?

Jednym z najważniejszych wymogów w obszarze potwierdzenia wcześniejszego uczenia się jest określona ilość doświadczenia zawodowego. Wymagania są zależne od stopnia studiów:

• dla kandydatów, którzy chcą rozpocząć studia I stopnia – min. 5 lat doświadczenia zawodowego;
  • dla kandydatów rozpoczynających studia II stopnia, którzy dysponują tytułem zawodowym inżyniera lub licencjata – min. 3 lata doświadczenia.

Co więcej, przy niektórych kierunkach skorzystanie z procedury PEU jest niemożliwe. Wykaz obejmuje następujące obszary:

• kierunki medyczne – medycyna, dentystyka, farmacja, położnictwo, pielęgniarstwo, analityka medyczna i medycyna laboratoryjna;
  • weterynaria;
  • architektura;
  • psychologia;
  • prawo.

Ograniczenia związane z procedurą PEU

Warto także wiedzieć, że procedura PEU jest związana z pewnymi ograniczeniami. Liczba studentów, którzy zostali przyjęci na podstawie tego procesu, to maksymalnie 20% wszystkich kandydatów dla danego kierunku. Co więcej, w ten sposób można uzyskać do 50% puli punktów ECTS – oznacza to, że zaliczenie całego programu dzięki procedurze PEU nie jest możliwe.

Ile kosztuje przeprowadzenie procedury PEU?

Najważniejszym elementem procesu jest weryfikacja wiedzy kandydata. W przypadku oferty WSB-NLU wysokość opłaty za egzamin wynosi 1 700 zł. Do tego dochodzą standardowe koszty – opłata rekrutacyjna (85 zł) i wpisowa (215 zł). Kandydat musi ponadto zapłacić 900 zł za weryfikację wniosku.

Czy warto skorzystać z tej procedury? PEU to opcja, która zapewnia wiele korzyści – najważniejszą z nich jest dostosowanie swojego toku edukacji do indywidualnej sytuacji, pomijając przedmioty, które są już dobrze znane studentowi. To z kolei przekłada się na oszczędność czasu i większą efektywność uczenia. Dzięki temu jest to idealny wybór m.in. dla osób na stanowiskach kierowniczych, właścicieli firm, informatyków czy administratorów IT, którzy mogą w ten sposób połączyć naukę z rozwojem zawodowym.

Zadzwoń do nas:

+48 18 44 99 100

lub podaj nam swój numer telefonu, a skontaktujemy się z Tobą w dogodnym dla Ciebie momencie.

Wybierz dogodną porę:

Wyślij formularz, a zadzwonimy do Ciebie!

Więcej informacji