Jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego?

Znalezienie pierwszej pracy, praktyk lub stażu to dla wielu studentów wyzwanie. Dlaczego? Bo często nie wiedzą, w jaki sposób napisać CV, skoro nie mają doświadczenia zawodowego! A przecież… aby je zdobyć, najpierw potrzebują znaleźć pracę. To błędne koło, które można przerwać, mając naprawdę dobrze napisane CV - i to niekoniecznie takie, które jest pełne zawodowego doświadczenia.

Rekruterom wystarczy od 15 do 20 sekund, by “zeskanować” twoje CV bez doświadczenia. To, czy zrobi ono dobre wrażenie, spowoduje, że przeczytają opis twojej osoby, sprawdzą doświadczenie i umiejętności. Dopiero później zdecydują, czy zaprosić cię na rozmowę kwalifikacyjną.

CV bez doświadczenia zawodowego, czyli jak napisać pierwsze CV

Zastanawiasz się, jak napisać swoje CV bez doświadczenia zawodowego, o którym warto wspomnieć? Wiemy, że to może być trudne, jednak można sporządzić naprawdę dobre CV lub list motywacyjny bez wcześniejszego zatrudnienia.

Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, musisz skupić się na tym, by jak najlepiej przedstawić swoje umiejętności. Napisanie CV bez doświadczenia zawodowego to tak naprawdę przygotowanie własnej oferty sprzedaży… samego siebie! Na początku trzeba ustalić, jakie swoje cechy, umiejętności czy zainteresowania chcesz po prostu sprzedać potencjalnemu pracodawcy. Zanim przystąpisz do pisania ostatecznego CV bez doświadczenia zawodowego, zrób sobie listę swoich mocnych cech, dotychczasowego doświadczenia (także szkolnego czy uczelnianego), a może się okazać, że masz do wypisania znacznie więcej rzeczy, niż sądziłeś.

Twoje pierwsze CV bez doświadczenia? Pamiętaj, by było przejrzyste i łatwe do odczytania

Niedoświadczeni przyszli pracownicy mają często tendencje do zapełniania CV zupełnie niepotrzebnymi informacjami lub nawet grafikami. To bardzo ważne aby podanie o pracę, list motywacyjny czy CV bez doświadczenia zawodowego było schludne i odpowiednio skomponowane, ale absolutnie nie przepełnione. Co zrobić, by wyglądało dobrze?

  • Używaj w CV jednej i bardzo czytelnej czcionki, najlepiej średniej wielkości, bez wersalików. Dodatkowo postaw na czarny kolor - wygląda najlepiej po wydrukowaniu, a właśnie tak lubi pracować wielu rekruterów.
  • Stosuj krótkie zdania, dziel tekst na bloki. Nie stawiaj na ścianę tekstu - to nie wypracowanie! Podobnej zasady trzymaj się przy pisaniu listu motywacyjnego. Stosuj mocne nagłówki, używaj punktorów, by podkreślić najistotniejsze informacje.
  • Zachowaj formalny ton, unikaj skrótów, slangu oraz żargonu. Język potoczny absolutnie nie przejdzie!
  • Unikaj zbyt wielu zdjęć lub obrazów. Chcesz zamieścić swoje zdjęcie? Niech będzie profesjonalne - lepiej sprawdzi się dyplomowe niż wakacyjne. Będziesz prezentować się bardziej formalnie, chyba że firma do której rekrutujesz jest otwarta na luźniejszy styl i tak też prezentuje się podczas ogłoszenia o pracę.
  • Zawsze miej pod ręką CV  bez doświadczenia zapisane w dwóch formatach - Word oraz PDF. Może się okazać, że potencjalny pracodawca będzie wymagał konkretnie któregoś z nich. Oznacz swoje pliki CV swoim imieniem i nazwiskiem, datą aplikacji i pracą, o którą się ubiegasz. Jeśli aktualizujesz dokument Word, pamiętaj, aby utworzyć również nowy plik PDF.

Skuteczne CV studenta - skup się na tych sekcjach

Nadszedł moment, by usiąść do napisania swojego studenckiego CV. Pamiętaj o tym, by zawsze dostosować je do miejsca, do którego aplikujesz. Poświęć nieco czasu, by dokładnie zapoznać się z opisem stanowiska lub praktyk - w końcu dobrze by było aby twoje pierwsze CV, nawet jeśli nie masz doświadczenia, dostarczyło potencjalnemu pracodawcy jak najwięcej informacji na twój temat. Co więc powinno się w nim znajdować? Oto pięć rzeczy, które składają się na skuteczne CV studenta bez doświadczenia.

Podsumowanie zawodowe w CV

Przede wszystkim pamiętaj, że zawsze masz jakieś doświadczenie, nawet jeśli mogłoby się wydawać inaczej. Celem pierwszego, studenckiego CV jest pokazanie nie tylko podsumowania zawodowego, ale również zaprezentowanie, że jesteś idealnym kandydatem.

Nie będziemy ukrywać - większość studenckich CV zaczyna się od wymienia ostatniego miejsca zatrudnienia. Co ty możesz umieścić zamiast tego? Krótkie informacje na temat rodzaju pracy i roli, którą chciałbyś, a także branży, w której chcesz pracować. Osobiste oświadczenie daje pracodawcy wyobrażenie o tym, kim jesteś - i to w zaledwie trzech lub czterech zdaniach. Co zawrzeć? M.in. informacje o tym, czym zajmujesz się obecnie, co przyciągnęło cię do tej pracy oraz swoje cele zawodowe.

Możesz umieścić jeszcze jedną kwestię w swoim pierwszym CV bez doświadczenia, a mianowicie osiągnięcia. Podkreśl to, z czego jesteś dumny. Lista twoich osiągnięć pokazuje, że jesteś skuteczną osobą, która ma więcej do zaoferowania niż tylko wykonywanie codziennych zadań. Co jeszcze możesz umieścić w CV studenckim? Listę swoich zajęć pozauczelnianych. To, że nie otrzymałeś za nie zapłaty nie oznacza, że nie są istotną częścią ciebie!

Wykształcenie w CV bez doświadczenia

W swoim pierwszym CV bez doświadczenia powinieneś umieścić informacje dotyczące twojego wykształcenia, w tym także swoje kwalifikacje zawodowe. Na początku przedstaw najnowsze informacje, czyli studia. Określ od kiedy się uczysz, możesz podać planowaną datę zakończenia. Jeśli będzie mieć to wpływ na otrzymanie pracy, dobrym rozwiązaniem jest wpisanie np. tematu swojej pracy licencjackiej, inżynierskiej lub magisterskiej. Ale pamiętaj - zastosuj ten trick, tylko w stosownym przypadku!

Staże i wolontariaty w CV

Masz za sobą wolontariat lub staż? Uczestniczyłeś w organizowaniu wydarzeń w szkole? Pokaż swoje dotychczasowe osiągnięcia! Wymień swoje role wolontariusza tak, jakbyś wymieniał funkcję w pracy. Wyszczególnij czas, w którym się zgłosiłeś do pełnienia funkcji, odpowiednie zadania, których się podjąłeś i umiejętności, które rozwinąłeś.

Na początku twojej zawodowej drogi pracodawca nie będzie oczekiwać szeregu doświadczenia, ale sam fakt, że skutecznie łączysz np. wolontariat ze studiami to już sygnał, że jesteś osobą zdyscyplinowaną. Byłeś organizatorem eventu? Znakomicie - to znak, że masz zdolności przywódcze. Mówiąc o swoich doświadczeniach, wzmacniasz również swoje umiejętności.

Umiejętności w CV

Pisząc CV bez dużego doświadczenia, umiejętności, które posiadasz, muszą zająć centralne miejsce, jeśli chodzi o to, co masz do zaoferowania. Jeśli nie wiesz, jakie umiejętności wymienić, przejdź do opisu stanowiska i sprawdź, czy jesteś w stanie dopasować się do potrzeb organizacji.

Dołącz do studenckiego CV umiejętności miękkie oraz techniczne, czyli tzw. twarde. W sekcji twardych umiejętności możesz wypisać, np. znajomość języków obcych, prawo jazdy, czy umiejętność obsługi programów komputerowych. Tutaj też możesz pokazać swoje kwalifikacje, np. uwzględnić certyfikaty lub dyplomy, przebyte kursy czy szkolenia. Jeśli ubiegasz się o stanowisko copywriting, pracodawcy będą bardziej pod wrażeniem, gdy usłyszą, że napisałeś do gazety studenckiej, niż że pracowałeś dla lokalnej restauracji jako kelner.

Często studenci pomijają wśród umiejętności kwestie takie jak dobra obsługa komputerów czy mediów społecznościowych, ponieważ wydaje się to dla nich oczywistością. Tymczasem dla pracodawcy może być cenną wskazówką!

Zainteresowania w CV

Zainteresowania to sekcja CV, w której możesz pokazać siebie. Pracodawcy otrzymują wiele ofert, więc to miejsce, w którym możesz wyróżnić się osobowością, pasjami czy czymś, co naprawdę zapadnie komuś w pamięć. Pamiętaj o jednym - nigdy nie kłam w kwestii zainteresowań czy doświadczenia. To bardzo szybko wyjdzie na jaw. Nie wiesz, czy po drugiej stronie nie znajdziesz specjalisty w danej dziedzinie. Dlatego, zamiast pisać, że np. kochasz nurkować (a w życiu tego nie robiłeś), wpisz coś, co lubisz naprawdę. Załóżmy, że aplikujesz na praktykę gastronomiczną, a w wolnym czasie prowadzisz blog kulinarny, jest to istotne zainteresowanie, które dodatkowo udowadnia pracodawcy, że pasjonujesz się branżą, w której chcesz pracować.

Co jeszcze możesz zrobić, aby dostać pierwszą pracę?

Pamiętaj o jednym - twoje pierwsze CV bez doświadczenia jest twoją wizytówką. Kluczem jest tutaj napisanie, że choć nie masz doświadczenia zawodowego, masz szereg umiejętności i zapał do pracy. To dla wielu rekruterów bardzo dobry atut. Bądź szczery tworząc swoje pierwsze CV, a to zaprocentuje. Właściwie przygotowane CV bez doświadczenia zawodowego oparte na wyeksponowanych umiejętnościach z powodzeniem przedstawi wszystkie informacje, których rekruter potrzebuje, aby zdecydować, czy jesteś odpowiednią osobą do roli, którą potrzebuje obsadzić.

Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!