Czy warto iść na studia biznesowe

Czy warto iść na studia biznesowe?

Studia biznesowe to dość szerokie pojęcie kierunków, które dotyczą nie tylko biznesu, ale też ekonomii, zarządzania czy księgowości i prawa podatkowego. Wybór takich studiów jest na pewno przyszłościowy, a absolwenci zwykle nie mają większych problemów ze znalezieniem pracy. Jakie przedmioty zdawać na maturze, gdy chcemy zacząć studia biznesowe? Jakie kierunki oferowane są w tym obszarze?

Studia biznesowe są coraz bardziej popularne. Zarządzanie, biznes czy marketing to kierunki studiów, które są w ofercie niemal każdej uczelni wyższej. Nie bez powodu - każdego roku wzrasta bowiem zapotrzebowanie na rynku pracy na ekspertów, którzy będą znali się ekonomii, księgowości czy znajdowaniu pomysłów na to, by dana firma działała jeszcze lepiej.

Jakie są wymagania na studia biznesowe?

Student kierunków biznesowych powinien dobrze czuć się w matematyce, ponieważ statystyka czy analiza, to jedne z głównych przedmiotów na wielu specjalizacjach. Poza tym warto mieć podstawową wiedzę z zakresu przedsiębiorczości, znać dobrze język obcy i dobrze poruszać się w technologiach internetowych.

Studia biznesowe - kierunki

Kierunków na studiach biznesowych jest bardzo wiele, a każda z uczelni oferuje przynajmniej kilka specjalizacji. Poniżej przedstawiamy jedne z tych najbardziej popularnych.

• Popularna jest analityka gospodarcza, w której studenci poznają statystykę, analizę matematyczną, rachunkowość, ekonomię czy sposób zastosowania narzędzi informatycznych.
  • Dużym zainteresowaniem cieszy się ekonomia, na której poznamy analizę matematyczną, ale jest to też podejście bardziej społeczne - czyli ocena wpływu i wykorzystania działania człowieka lub społeczności w biznesie.
  • Finanse i rachunkowość otwierają drogę do pracy w firmach i przedsiębiorstwach z sektora biznesowego. Studenci tego kierunku uczą się rozumieć i przewidywać wydarzenia, jakie mają nastąpić na rynkach finansowych - co pozwala np. opracować taktykę firmy na kryzys. Sama rachunkowość daje możliwość zdobycia certyfikatów niezbędnych do pracy w księgowości.
  • Zarządzanie w biznesie to kierunek polecany do osób, które chcą pracować w korporacjach lub prowadzić własną działalność gospodarczą. Studenci otrzymują wiedzę dot. analizy sytuacji rynkowej, badania konkurencyjności przedsiębiorstwa czy tworzenia długofalowych modeli biznesowych.
  • Marketing czerpie nie tylko z wiedzy biznesowej, która jest ogromnie kluczowa, ale to idealny kierunek dla osób zainteresowanych statystyką, socjologią czy psychologią. Studia te uczą analityki, zdolności kreatywnego myślenia, sposobów komunikacji w firmie, planowania rozwoju marki czy realizacji kampanii reklamowych i dbania o wizerunek przedsiębiorstwa.

Ile trwają studia biznesowe?

Studia biznesowe trwają tyle, co inne studia w Polsce. Kierunki zaczynają się na licencjacie, który trwa trzy lata. Po nim można zrobić studia magisterskie, które trwają dwa lata. Dostępne są także studia podyplomowe, które pomogą wyspecjalizować się w konkretnej dziedzinie - te trwają zwykle 2-3 semestry (czyli rok lub półtora roku).

Co dają studia biznesowe w Polsce?

Studia biznesowe uczą wszystkiego, co trzeba wiedzieć o działaniu i rozwoju firm czy korporacji. Poza wiedzą teoretyczną studia te skupiają się także na wiedzy praktycznej i ćwiczeniach, które mają przygotować przyszłych pracowników do zadań czy wyzwań, jakie będą przed nimi stawiane w tym zawodzie. Studenci uczą się różnych sposobów na to, jak z jednej strony walczyć z kryzysem w firmie, a z drugiej jak budować stabilną pozycję danej firmy na rynku. Te dwa aspekty są niezwykle kluczowe w tym, by rozwijać się w branży biznesowej.

Po studiach biznesowych można pracować jako analityk finansowy, księgowy, doradca inwestycyjny lub podatkowy - ale nie tylko. Studia z zakresu biznesu pozwalają absolwentom zacząć pracę w bardzo różnorodnych branżach. Każdy student może więc dopasować swoją wiedzę i umiejętności zdobyte na studiach do swoich zainteresowań i wybrać np. zawód związany z analizą rynku, tropieniem oszustw finansowych, doradztwem w zakresie rozwoju firmy lub wykorzystywania dostępnych zasobów, marketingiem tradycyjnym czy skupionym na social mediach, ale też np. wybrać zawód związany z kadrami i budowaniem pozytywnych relacji i komunikacji z pracownikami.

Dodatkowo studia biznesowe rozwijają tzw. umiejętności miękkie, związane z pracą w grupie, komunikatywnością, zarządzaniem czasem czy umiejętnym delegowaniem zadań. Te cechy są także niezmiernie ważne dla pracodawcy, ponieważ dzięki nim pracownik jest w stanie przekazać i skutecznie wdrożyć w praktyce swoją wiedzę teoretyczną.

Czy warto iść na studia biznesowe?

Studia biznesowe to bardzo przyszłościowy wybór, a studenci różnych kierunków mogą liczyć na to, że ukończenie studiów otworzy im drzwi do rozwijania swojej kariery w różnych sektorach - bankowości, zarządzaniu, marketingu czy nawet prawie. Nawet gdy nasz kierunek w teorii nie odpowiada danemu stanowisku, to często kurs lub szkolenie wystarczy do tego, by jeszcze bardziej podnieść swoje kwalifikacje i w prosty sposób zdobyć wiedzę w nowym kierunku. To z kolei sprawia, że możliwości awansowania studentów po biznesie są bardzo duże, a specjalizacja, jaką wybiorą, nie jest ostateczna i może zmieniać się wraz z wymaganiami rynku. Studia biznesowe dają też swobodę wyboru - można po nich pracować zarówno dla dużych firm, jak i rozwijać własne przedsiębiorstwo.