Czy warto studiować cyberbezpieczeństwo? 5 ważnych powodów, które powinny cię przekonać do tego kierunku

Po co studiować cyberbezpieczeństwo?

Ignorowanie zagrożeń nie sprawia, że one znikają. Wręcz przeciwnie - problemy się piętrzą. Z czasem staje się to jeszcze groźniejsze. Zapewnienie cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwach to dziś prawdziwa konieczność. Zdaje sobie z tego sprawę coraz więcej firm - i to nie tylko dużych korporacji, ale też tych mniejszych organizacji, które przechowują dane klientów w chmurach, posługują się płatnościami online, czy po prostu korzystają ze skrzynek mailowych. Dlaczego jeszcze warto studiować cyberbezpieczeństwo?

Praca po studiach jest łatwa do znalezienia - specjaliści są poszukiwani

Badania przeprowadzone przez Bureau of Labor Statistic pokazują, że zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa już jest wysokie - ale będzie nadal rosnąć. Do 2026 r. ma powstać o 28% miejsc pracy więcej niż obecnie. Wysokie zapotrzebowanie na tych specjalistów wynika z tego, że wiele stanowisk pracy jest dziś w dużej mierze zautomatyzowanych i powiązanych z internetem. Większość informacji jest przechowywana online, co ma bezpośredni wpływ na wzrost cyberataków.

Poważne naruszenia bezpieczeństwa danych w ciągu ostatnich kilku lat pokazały, jak bardzo cyberatak może wpłynąć na firmę. Jest to jeden z powodów, dla których przedsiębiorstwa wolą zatrudniać specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa niż znosić ataki hakerów.

Cyberbezpieczeństwo = fascynująca i stale rozwijająca się praca

Jeśli nie interesuje cię nuda w pracy - cyberbezpieczeństwo będzie dobrym wyborem. To ciekawa dziedzina, która nie dość, że ciągle się rozwija, to dodatkowo jest satysfakcjonująca. Masz poczucie, że to, co robisz, ma sens, a także, niczym super bohater, możesz powstrzymać złoczyńców przed kradzieżą danych! 

Specjaliści od cyberbezpieczeństwa podkreślają, że to co najciekawsze w tej pracy to nieustanna zmiana. Nie ma miejsca na stagnację, wręcz przeciwnie. Choć podstawy działań zawsze będą stałe - niuanse czy szczegóły mogą zmieniać się praktycznie codziennie. 

Praca w cyberbezpieczeństwie to także świetna okazja do ciągłego rozwoju. Wymaga szybkiego myślenia i każdego dnia stawia nowe wyzwania. Wielu specjalistów traktuje swoją pracę jako rozwiązywanie wielkiej, skomplikowanej zagadki technicznej. W tym zawodzie dowiesz się, jak zhakować system, jak chronić go przed cyberatakiem i jak uczynić jednocześnie bezpieczniejszym. To sprawia, że cyberbezpieczeństwo to zagadka z dwiema stronami. Z jednej strony musisz wymyślić, jak możesz włamać się do systemu, a z drugiej, jak temu zapobiec.

Jeśli jesteś zainteresowany studiowaniem i pracą w tej dziedzinie, musisz być zaangażowany w naukę. Cyberbezpieczeństwo stale ewoluuje i jako takie wymaga nieustannego kształcenia. Ponadto hakerzy codziennie znajdą nowe sposoby na kradzież danych, dlatego specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa muszą być gotowi, aby zrozumieć te cyberzagrożenia i zapobiegać im, nawet zanim się pojawią.

Masz wiele realnych ścieżek zatrudnienia, ale też dalszej edukacji

Cyberbezpieczeństwo to dziedzina, która nieustannie się rozwija - to już ustaliliśmy. Jednak druga sprawa jest taka, że opcje kariery rosną tutaj szybciej niż w innych sektorach. Ścieżek kariery jest więc naprawdę wiele. W zależności od tego, jakie masz wykształcenie, czy stawiasz na dodatkowe kursy lub studia podyplomowe, możesz rozwijać się w niektórych z nich.

Jakie są najlepsze zawody i ścieżki kariery w cyberbezpieczeństwie?

  • Analityk ds. cyberbezpieczeństwa to stanowisko, które może być również znane jako analityk bezpieczeństwa informacji, analityk bezpieczeństwa IT, czy starszy analityk bezpieczeństwa. Analityk cyberbezpieczeństwa planuje i wdraża środki bezpieczeństwa w celu ochrony sieci i systemów komputerowych firmy lub organizacji. W tej pracy możesz również pomóc w stworzeniu planu odzyskiwania po awarii, który będzie postępować zgodnie z działem IT w przypadku naruszenia lub zagrożenia bezpieczeństwa. 
  • Audytor bezpieczeństwa: to właśnie on współpracuje z firmami i organizacjami w celu zapewnienia kompleksowych audytów systemów bezpieczeństwa online, które zazwyczaj obejmują szczegółowy raport na temat istniejących systemów, analizy, czy systemy działają wydajnie oraz zalecenia dotyczące zmian w protokołach i infrastrukturze. 
  • Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa - stanowisko to, często nazywane specjalistą ds. bezpieczeństwa informacji (IT) lub specjalistą ds. bezpieczeństwa sieci, odgrywa kluczową rolę w zabezpieczaniu systemów informatycznych firm i innych organizacji.
  • Architekt cyberbezpieczeństwa - to praca, w której dochodzą często obowiązki wyższego szczebla, obejmujące planowanie, projektowanie, testowanie, wdrażanie i utrzymywanie infrastruktury bezpieczeństwa komputerowego i sieciowego organizacji. 
  • Konsultant ds. cyberbezpieczeństwa - eksperci z tego zakresu są także znani jako specjalista ds. bezpieczeństwa, konsultant ds. bezpieczeństwa, specjalista ds. bezpieczeństwa fizycznego i specjalista ds. bezpieczeństwa personelu, konsultanci ci są niezależnymi wykonawcami zatrudnionymi przez firmy ze wszystkich branż w celu ochrony systemów, sieci i cennych danych. 

Cyberbezpieczeństwo to szansa na naprawdę dobre zarobki

Nie ma co ukrywać, branża IT jest właśnie tą, która nieustannie się rozwija. Ze względu na poważny niedobór wykwalifikowanych pracowników, specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa są jednymi z najlepiej wynagradzanych w sektorze technologii. Czy wiesz, że to właśnie oni odnotowują 9 proc. premię wynagrodzeń w porównaniu z ogólną liczbą stanowisk IT?

Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku pracy za granicą. Średnia pensja analityka cyberbezpieczeństwa, który dopiero zaczyna pracę to w skali świata ok. 80 tys. dolarów rocznie. Inżynier ds. cyberbezpieczeństwa zarabia ok. 95 tys. dolarów. Perspektywy zatrudnienia w cyberbezpieczeństwie są fantastyczne - pensje są wysokie, a popyt gwałtownie rośnie. Ale aby znaleźć najlepszą pracę w cyberbezpieczeństwie w najlepszych firmach, potrzebujesz dyplomu, a jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, im wyższy stopień, tym lepiej.

Dobre studia nauczą cię wszystkiego od podstaw

Wybierając się na studia - zawsze warto przemyśleć wybór odpowiedniej uczelni. To właśnie od niej zależy, czy rzeczywiście kierunek, na który się decydujesz, przygotuje cię do pracy w zawodzie. Dlatego myśląc o studiach dotyczących cyberbezpieczeństwa, przede wszystkim postaw na dobrą placówkę edukacyjną, która stawia na nowoczesność oraz odpowiednie dostarczanie treści i uposażenie w wiedzę.

Kluczem do bycia odnoszącym sukcesy specjalistą ds. bezpieczeństwa jest zdobycie podstaw IT i cybernetyki oraz sposobów zapewnienia bezpieczeństwa w sieci. Ważne jest, aby ścieżka edukacyjna, na którą się zdecydujesz, była rozbudowana, skoncentrowana m.in. także na programowaniu bezpieczeństwie w sieci, zarządzaniu systemami IT.


Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na to, by zostać specjalistą ds. cyberbezpieczeństwa. Zapotrzebowanie na nich rośnie, a oprócz tego - to zawód przyszłości, który nie jest pełen stagnacji. Organizacje zaczynają zdawać sobie sprawę, że cyberbezpieczeństwo, prywatność i zarządzanie ryzykiem nie są już tematami omawianymi w serwerowni czy przy biurkach programistów. Teraz są to mechanizmy zapewnienia biznesowego bezpieczeństwa, które są omawiane i monitorowane w sali konferencyjnej. Dlaczego warto postawić na studia dot. bezpieczeństwa cybernetycznego? 

  • Przede wszystkim to świetny sposób, by zyskać nowe umiejętności, które są mocno poszukiwane na rynku pracy. 
  • To okazja, by zdobyć doświadczenie od najlepszych specjalistów w branży.
  • Studia są ekscytujące, a do tego ciągle się zmieniają, ewoluują i można uczyć się czegoś nowego.
  • Twoja praca ma sens i jest ważna - możesz pracować zarówno w jednostkach publicznych (i zapewniać bezpieczeństwo, np. ministerstwo, departamentom czy nawet zwykłym stronom miejskim), jak i w firmach prywatnych, gdzie włamania hakerów mogą być niezwykle kosztowne.
Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!