Czy warto wyjeżdżać na studia za granicę?

Dla osób, które zdały maturę i ukończyły szkołę średnią, kluczową kwestią jest wybór odpowiedniej uczelni. Jednak nie jest to takie proste zadanie, jak mogłoby się wydawać. Wybierając uczelnie, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych spraw, które z pewnością będą rzutowały na całą przyszłość. Bardzo ciekawą i rozwojową możliwością jest wyjazd na studia za granicę. Warto dokładnie rozważyć taką możliwość. Co trzeba wiedzieć na temat wyjazdu na studia?

Warunki przyjęcia na studia za granicą.
Warto zaznaczyć już na samym początku, że wszyscy obywatele Unii Europejskiej, mogą studiować na dowolnych uczelniach we wszystkich krajach członkowskich. To wspaniała opcja, która otworzyła furtkę młodym ludziom. Przyjmowani są oni na takich samych zasadach jak obywatele krajów, w których znajduje się uczelnia. Zagraniczne uczelnie zastrzegają sobie jednak możliwość do przeprowadzania testu językowego. Często także zyskuje się dodatkowe punkty za wolontariaty.
Alternatywą jest udanie się na polską uczelnię, jak np. Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University i skorzystanie z możliwości, jaką daje program Erasmus. To opcja, która zapewnia studiowanie za granicą i to bardzo niskim kosztem. Obecnie istnieje możliwość studiowania, dzięki programowi Erasmus nie tylko w krajach Unii Europejskiej. Również to opcja aplikacji na studia m.in. do Chorwacji, Macedonii, Islandii, Norwegii czy Turcji.

Gdzie studiować za granicą?
Osoby, które zastanawiają się nad studiowaniem za granicą, przede wszystkim muszą podjąć decyzję dotyczącą tego, gdzie się uczyć. W Europie najczęściej wybierane są uczelnie we Francji, Włoszech, Niemczech, Norwegii, Belgii, a także nadal (mimo Brexitu) Anglii. Tamtejsze uniwersytety cieszą się dużym zainteresowaniem studentów i oferują kształcenie na bardzo wysokim poziomie. Oferują one także szeroką i interesującą liczbę kierunków i możliwości, dzięki czemu każdy z pewnością znajdzie coś idealnego dla siebie.

Ile kosztują studia zagraniczne?
Studia za granicą wiążą się z niemałymi wydatkami. W zależności od kraju trzeba liczyć się z koniecznością pokrycia czesnego, a także mieszkania i kosztów życia za granicą. Decydując się na studiowanie na najlepszej uczelni w Stanach Zjednoczonych, trzeba się liczyć z opłatami sięgającymi nawet 200 tysięcy złotych. Jednak często prestiż uczelni jest niewspółmierny do kosztów. Z kolei nauki na Wyspach Brytyjskich, należy przygotować się na wydatek rzędu 44 tysięcy zł. Natomiast studenci uniwersytetów w Berlinie muszą się liczyć z wydatkami sięgającymi pomiędzy 1 500 do 7 000 euro semestralnie.
Jak wspomniano wcześniej, do wydatków dochodzi także wysokość opłat za mieszkanie za granicą i życie. Przed podjęciem decyzji, warto dokonać konkretnych obliczeń i wybrać uczelnie, która idealnie spełni wymagania i wyjdzie naprzeciw możliwościom.
Jeśli student decyduje się na skorzystanie z programu Erasmus PLUS - koszty są dużo niższe. Same studia w ramach programu są bezpłatne, więc żadna uczelnia nie ma prawa pobierać czesnego. Istotne jest tylko pokrycie kosztów podróży do miejsca studiów, zakwaterowania oraz życia już na miejscu.

Czy warto studiować za granicą?
Studia za granicą wyróżniają się szeregiem zalet oraz wad. Przed podjęciem decyzji, warto dokładnie przemyśleć kwestię i rozważyć wszelkie za i przeciw.

Zalety studiowania za granicą.
Zalety studiowania za granicą to przede wszystkim możliwość dostępu do kierunków studiów, które nie są jeszcze dostępne w naszym kraju. Do za należy też wysoka jakość kształcenia. Osoby decydujące się na ten krok, mogą także skutecznie i znacząco podszkolić języki obce. Rozmawianie na co dzień w obcym języku z rodowitymi mieszkańcami danego kraju wiąże się z dużymi zaletami.
Studia za granicą, dają także możliwość nawiązania kontaktów międzynarodowych, które mogą mieć znaczenie w późniejszej pracy zawodowej. Jest to też skuteczna szkoła samodzielności i możliwość zwiedzania odległych zakątków, a także poznania obcej kultury.

Wady studiowania za granicą.
Mówiąc o wadach studiowania za granicą, przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że jest to zwykle bardziej czasochłonne i skomplikowane niż studia w Polsce. Wiążą się one także z koniecznością rozłąki z przyjaciółmi i rodziną. Nie wszyscy są gotowi na taką zmianę.
Studia zagraniczne wiążą się też z koniecznością znajomości języka obcego. Nie jest to także tanie rozwiązanie. Wyjazd za granicę, wyprowadzka z rodzinnego domu do innego kraju to rosnące wydatki. Warto wziąć pod uwagę te kwestie i pamiętać o nich podczas podejmowania decyzji.

Podsumowanie.
Studia za granicą to bardzo duża szansa na rozwój. Jak podkreślono wcześniej, rozwiązanie to umożliwia poznanie języka obcego w praktyce, a także znaczne poszerzenie swoich horyzontów. Dyplom ukończenia studiów zagranicznych jest bardziej wartościowy dla pracodawców, niż dyplomy z rodzimych uczelni. Warto więc rozważyć możliwość studiowania za granicą. Nie bez znaczenia są jednak niemałe koszty oraz konieczność całkowitej zmiany dotychczasowego stylu życia.