Czym jest dochód pasywny?
Dochód pasywny to rodzaj zarobku, który nie wymaga od nas stałego zaangażowania w tradycyjnym znaczeniu – raz zainwestowany czas, pieniądze lub zasoby mogą regularnie przynosić przychody, nawet gdy osoba nie angażuje się w bieżące działania. Jeśli jesteś studentem i zastanawiasz się, czy dochód pasywny jest dla Ciebie do osiągnięcia, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem na temat wczesnego budowania źródeł zarobku!
Dlaczego warto pomyśleć o budowaniu dochodu pasywnego już na etapie studiów?
Budowanie dochodu pasywnego już podczas studiów może się okazać w wielu sytuacjach dużym krokiem w kierunku uzyskania niezależności finansowej. Wielu studentów polega na wsparciu rodziców, stypendiach czy pracach dorywczych – oczywiście nie ma nic w tym złego, jednak dobrze przemyślany model na dochód pasywny pozwala na oderwanie się od tych zależności i stopniowe tworzenie trwałego źródła przychodu, które może dobrze działać bez większego zaangażowania.
1. Korzyści podatkowe
Okres edukacji może się okazać świetnym momentem na rozpoczęcie budowania dochodu pasywnego, chociażby ze względu na to, że przez cały ten czas mamy status studenta. Z perspektywy dochodu pasywnego może się okazać, że pozwoli nam on na uzyskanie znacznie wyższych przychodów niż w przypadku osób niestudiujących. Do 26. roku życia mamy możliwość skorzystania z preferencyjnych warunków ubezpieczeń społecznych.
W przypadku chęci założenia własnej firmy studenci są zwolnieni z konieczności opłacania ubezpieczeń emerytalnych i rentowych, a gdy mamy zawartą umowę zlecenia, możemy w ogóle nie płacić składek ZUS! W połączeniu z ulgą dla młodych, polegającą na zwolnieniu z podatku dochodowego do ukończenia 26. roku życia, daje nam to naprawdę spore oszczędności!
2. Możliwości wsparcia w pokryciu kosztów studiowania i codziennych wydatków
Dochód pasywny, choć początkowo będzie zapewne niewielki, może skutecznie odciążyć budżet studenta, np. regularne wpływy z działalności online, inwestycji czy wynajmu nieruchomości pozwolą pokryć część takich kosztów jak czesne, wydatki związane z mieszkaniem, wyżywienie czy wydatki na materiały edukacyjne, umożliwiając studentowi skupienie się na nauce, zamiast na szukaniu pracy na pełen etat.
W dłuższej perspektywie rozwinięcie bardziej stabilnych źródeł dochodu pasywnego może całkowicie zastąpić potrzebę pracy dorywczej, co zwiększy komfort codziennego życia studenckiego.
3. Zwiększenie bezpieczeństwa finansowego na przyszłość
Budowanie przemyślanego dochodu pasywnego na studiach to swego rodzaju inwestycja w naszą przyszłość – regularny rozwój dochodu pasywnego może prowadzić do długoterminowej stabilności finansowej, np. poprzez zgromadzenie kapitału, który może się przydać na wypadek niespodziewanych wydarzeń, takich jak utrata pracy, remont mieszkania czy samochodu.
Ponadto dochód pasywny pozwoli stworzyć „fundament” do realizacji większych celów życiowych, np. zakupu własnej nieruchomości, rozwoju osobistego czy kontynuowanie nauki w trybie zaocznym.
Sposoby na dochód pasywny na studiach – jakie masz możliwości?
Jak widzisz, dążenie do stworzenia dochodu pasywnego jeszcze na studiach jest niezwykle korzystne z wielu powodów. Jeśli zdecydowałeś, że jest to opcja dla Ciebie, powinieneś zastanowić się nad formą tego rodzaju dochodu. Pamiętaj jednak, by nie wpaść w pułapkę osób wykorzystujących naiwność i niewiedzę – wszelkiego rodzaju oferty na szybkie pieniądze bez wkładu własnego, zakładanie kont bankowych czy wypełnianie ankiet za pieniądze w wielu przypadkach są zwyczajnym oszustwem, a korzystanie z nich niekiedy może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji prawnych! Na jaki dochód pasywny warto się zatem zdecydować, gdy jesteśmy na studiach?
1. Inwestowanie w waluty, akcje firm i kryptowaluty
Pierwsze, co przychodzi nam do głowy, słysząc określenie „dochód pasywny”, to inwestycja w akcje, obligacje, ETF-y (Exchange Traded Fund) lub obligacje. Jeśli mamy przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu finansów, warto zainteresować się tego rodzaju inwestycjami. W ostatnich latach sporą popularność zyskały także kryptowaluty, które oferują szansę na wysokie zyski. Pamiętajmy jednak, że w każdym przypadku tego rodzaju inwestycja może wiązać się z ryzykiem utraty funduszy.
Dla studentów, którzy są gotowi poświęcić czas na naukę i analizę rynków, inwestowanie może być sposobem na długoterminowe budowanie kapitału. Istnieją aplikacje i platformy, które umożliwiają zakup akcji czy kryptowalut z minimalnymi kwotami.
2. Działalność artystyczna
Chociaż na pierwszy rzut oka działalność artystyczna nie kojarzy się z dochodem pasywnym, to w dobie różnorodnych rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję bardzo łatwo połączyć obydwa te zagadnienia – możemy np. tworzyć projekty graficzne na zamówienie, które z wykorzystaniem różnorakich narzędzi wygeneruje nam AI. Można także pokusić się o wystawienie tak wygenerowanych projektów na platformach oferujących sprzedaż – w tym przypadku z czasem możemy liczyć na stały dochód pasywny w postaci określonych procentów od zakupionego egzemplarza.
3. Własny sklep internetowy w systemie dropshippingu
Kolejnym pomysłem na uzyskanie dochodu pasywnego jest wkroczenie w świat e-commerce w formie dropshippingu, który w ostatnim czasie staje się coraz popularniejszy wśród studentów – wszystko ze względu na niski próg wejścia i brak potrzeby posiadania zaplecza w postaci fizycznych zapasów produktów czy własnego magazynu. W takim systemie sprzedawca prowadzi sklep internetowy, oferując produkty od dostawców, ale sam nie zajmuje się ich magazynowaniem ani wysyłką – kiedy klient kupuje produkt w sklepie internetowym, zamówienie jest przekazywane do dostawcy, który zajmuje się realizacją zamówienia – od pakowania po wysyłkę.
Główną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że prowadzenie sklepu w systemie dropshippingu bardzo łatwo można połączyć ze studiami, ponieważ wiele procesów, takich jak logistyka czy zarządzanie magazynem, jest w całości obsługiwanych przez dostawcę. Student może skupić się na obsłudze klienta i marketingu, a biznes może być prowadzony z dowolnego miejsca z dostępem do internetu.
Dochód pasywny ze wsparciem szkoły WSB-NLU
Jeśli od zawsze interesuje Cię tematyka finansów i dochodu pasywnego, koniecznie zapoznaj się z ofertą edukacyjną proponowaną przez Wyższą Szkołę Biznesu – National Louis University z siedzibą w Nowym Sączu. Możesz postawić np. na studia z zarządzania, podczas których masz możliwość spotkania się ze specjalistami z różnych dziedzin, którzy w sposób praktyczny przekażą swoją wiedzę oraz umiejętności.