Większość studentów dąży do uzyskania tytułu magistra i po tym osiągnięciu kończy swoją edukację. Niektóre osoby nie chcą jednak poprzestawać na tym etapie nauki. Chcą poszerzać swoje horyzonty, dlatego decydują się na rozpoczęcie studiów doktoranckich (III stopnia). Kto może zostać doktorem nauk i jakie korzyści wynikają z tego tytułu? Podpowiadamy!
Jak zrobić doktorat?
Aby rozpocząć studia doktoranckie, należy wcześniej ukończyć studia magisterskie. Następnie kandydat powinien wziąć udział w rekrutacji do szkoły doktorskiej. Warto zauważyć, że dostanie się do takiej jednostki, jest o wiele trudniejsze, niż w przypadku aplikowania na studia licencjackie czy magisterskie.
Kandydat powinien załączyć do swojej aplikacji dyplom magistra oraz życiorys naukowy, zawierający informacje o: wykształceniu, zainteresowaniach naukowych, udziale w konferencjach, doświadczeniu badawczym i zawodowym, szkoleniach, stypendiach, warsztatach, wyróżnieniach i innych osiągnięciach. Wymagany jest również projekt planu badawczego oraz list rekomendacyjny przygotowany przez pracownika prowadzącego działalność naukową.
Wymagania dotyczące rekrutacji mogą różnić się w zależności od danego uniwersytetu. Jeśli kandydat pomyślnie przejdzie przez pierwszy etap, zostanie zaproszony na kolejny, czyli rozmowę kwalifikacyjną.
Na czym polega robienie doktoratu?
W Polsce doktorat można zrobić na dwa sposoby: w ramach szkoły doktorskiej oraz w trybie eksternistycznym. Cel obu jest ten sam – przygotowanie pracy badawczej i jej obrona.
Większość osób decyduje się na studia w szkole doktorskiej, która trwa 3–4 lata (lub dłużej). W trakcie tego okresu studenci pogłębiają wiedzę z wybranej dziedziny naukowej, uzyskują przygotowanie do nauczania akademickiego, opracowują publikacje naukowe, biorą udział w konferencjach oraz skupiają się na stworzeniu swojej rozprawy doktorskiej, którą muszą obronić przed specjalnie zebraną komisją, aby uzyskać stopień doktora nauk.
Czy warto robić doktorat?
Doktorat jest o wiele bardziej wymagający od studiów magisterskich. To zdecydowanie propozycja dla osób, które naprawdę mają zainteresowania naukowe i chcą je poszerzać. Doktoranci prowadzą badania, pracują nad pracą dyplomową, a do tego odbywają praktyki dydaktyczne. Obowiązków jest mnóstwo, a do tego trzeba pogodzić je z pracą zawodową.
Studia doktoranckie w ramach szkoły doktorskiej są bezpłatne, ale jeśli ktoś zdecyduje się na doktorat w trybie niestacjonarnym, musi przygotować się na koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Wybierając się na studia doktoranckie, trzeba przygotować się na ciężką pracę. Nie warto jednak nastawiać się do tego okresu negatywnie, w końcu doktoranci pracują nad zagadnieniami, które są dla nich bardzo interesujące i sprawiają im przyjemność. Dodatkowo uzyskanie tytułu doktora nauk wiąże się z wieloma korzyściami.
Jakie korzyści wynikają z posiadania tytuły doktora nauk?
Uzyskanie tytułu doktora nauk jest przepustką do pracy na uniwersytecie. Jeśli marzysz o karierze akademickiej, musisz ukończyć studia III stopnia. Posada na uczelni oznacza nie tylko pracę ze studentami, ale również możliwość brania udziału w projektach badawczych. Co więcej, kariera naukowa nie kończy się na doktoracie. Po nim możesz ubiegać się o habilitację, a następnie tytuł profesora, który jest przyznawany przez Prezydenta RP.
Prestiż i lepsza pozycja na rynku pracy
Osoba z tytułem doktora nauk zyskuje większe uznanie zarówno w środowisku naukowym, jak i zawodowym. Obecnie mamy w Polsce miliony magistrów, ale skrótem dr przed nazwiskiem mogą pochwalić się wyłącznie nieliczni.
Posiadanie doktoratu nie wiąże się z automatyczną podwyżką w pracy czy awansem. Tytuł ten pozwala jednak na wybór atrakcyjniejszych i lepiej opłacanych stanowisk, na których wymagana jest specjalistyczna wiedza.
Lepsze zarobki i szersze perspektywy
Będąc doktorem nauk, można pracować na uczelni, w firmach, placówkach państwowych lub prowadzić własną działalność i cieszyć się zarobkami o wiele wyższymi niż osoby z niższym tytułem naukowym. Ale to nie wszystko. Doktorzy mogą brać udział również w projektach badawczych, konferencjach, pisać do czasopism czy dawać gościnne wykłady na uniwersytetach i nie tylko. Te aktywności są bardzo dobrym dodatkowe źródłem zarobku.
Rozszerzenie siatki kontaktów
Uczęszczanie do szkoły doktoranckiej jest szansą na poznanie fantastycznych naukowców z różnych stron Polski i świata. Przez cały okres trwania studiów doktoranckich ma się niesamowitą szansę poszerzenia kontaktów o bardzo cenne znajomości, które później mogą przydać się w rozwoju własnej firmy czy prowadzeniu badań.
Zadbaj o rozwój kariery zawodowej z WSB-NLU
Aby dostać się do szkoły doktoranckiej, trzeba pochwalić się bogatym życiorysem naukowym. Możesz zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie Twojej kandydatury, kończąc kursy i studia podyplomowe. Szeroką gamę kierunków studiów magisterskich oraz podyplomowych, znajdziesz w ofercie Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University z siedzibą w Nowym Sączu.
W WSB-NLU możesz dopasować tok studiów do swoich preferencji. Zdecyduj się na: studia w formie stacjonarnej prowadzone w Nowym Sączu, studia zaoczne albo studia hybrydowe RealTime Online.