Jak długo trwają studia prawnicze? Czy to studia jednolite?

Prawo to kierunek studiów uważanych za szczególnie prestiżowe, choć też bardzo wymagających. To jednak nie zniechęca kandydatów, ponieważ od lat liczba miejsc na studiach prawniczych jest znacznie mniejsza od ilości chętnych. Przyjmuje się, że w Polsce na jedno miejsce na studiach, jest ok. czterech chętnych. Nie bez przesady można powiedzieć, że jest to jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów, ponieważ daje możliwość prestiżowej pracy w przyszłości.

To także studia, które można odbyć “jednym ciągiem”, dzięki możliwości odbycia kształcenia jednolitego. O co dokładnie chodzi? Ile trwają studia prawnicze?

Dlaczego studia prawnicze są tak popularne w Polsce?

Popularność studiów prawniczych wynika z faktu, że kończąc je można zostać nie tylko adwokatem, doradcą podatkowym, radcą prawnym czy sędzią, ale też dziennikarzem lub mediatorem. Oznacza to, że zapewniają one ogromną różnorodność, w przypadku wchodzenia na rynek pracy. Co więcej, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy będą gwarantować, np. obsługę prawną firm czy fundacji, są rzecznikami patentowymi lub mają specjalizację notarialną bądź komorniczą. Nie ma więc jedenj, ściśle określonej drogi zawodowej, którą trzeba podjąć po ukończeniu tychże studiów.

Osoby, które skończą prawo, mogą też liczyć na dobre wynagrodzenie, a, przede wszystkim, szacunek w środowisku, ponieważ zawody, które można wykonywać po ukończeniu prawa, cieszą się społecznym uznaniem. Właśnie dlatego prawo wciąż mieści się w rankingu najczęściej wybieranych kierunków studiów. W powszechnym przekonaniu zawód czy to prawnika, czy radcy prawnego kojarzy się z dobrymi zarobkami, szybką karierą i prestiżem. I, choć w praktyce nie wygląda to dokładnie tak, ponieważ sukces jest zawsze wynikiem żmudnej i wieloletniej pracy, jednak studia prawnicze dają realną szansę na dobre zatrudnienie w przyszłości.

Jak wynika z badań, przeprowadzonych przez polską filią Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa aż 80% studentów prawa deklaruje, że chce w przyszłości pracować w renomowanych kancelariach prawnych, być mediatorem, notariuszem lub też prowadzić własną działalność gospodarczą.

Jak długo trwają studia prawnicze? Czy to studia jednolite?

Aby w ogóle wejść na “rynek prawniczy” w Polsce, niezbędne jest ukończenie studiów prawniczych. Ile one trwają? W przypadku Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu, studia prawnicze trwają 5 lat. Są to bowiem jednolite studia magisterskie, których ukończenie kończy się obroną egzaminu magisterskiego. Nie ma rozbicia na studia I oraz II stopnia. Studenci, którzy podejmują się tej ścieżki edukacyjnej, przez pięć lat zachowują ciągłość kształcenia tak jak w przypadku m.in. studiów psychologicznych.

Dlaczego studia prawnicze trwają 5 lat?

Jak już wspomnieliśmy, w przeciwieństwie do innych kierunków studia prawnicze nie dzielą się na studia pierwszego stopnia, czyli licencjackie i drugiego stopnia - tj. magisterskie. Funkcjonują one jako jednolite, pięcioletnie studia wysoce specjalistyczne. Brak podziału wynika z faktu, że przez okres pierwszych 3 lat studia mają charakter wprowadzający, a studenci zdobywają podstawową wiedzą i dopiero później wybierają specjalizację.

W praktyce więc wykonywanie zawodu czy to sędziego, czy to adwokata po ukończeniu 3 lat studiów nie jest możliwe, ponieważ studenci nie są jeszcze odpowiednio przygotowani, aby skutecznie poruszać się w prawniczym świecie. Dopiero ukończenie 5-letnich studiów pozwala zostać prawnikiem. Dodatkowo konieczne jest też przystąpienie do aplikacji. To własne wówczas każdy przyszły adwokat czy radca prawny zdobywa profesjonalne umiejętności, niezbędne do wykonywania swojego zawodu.

Można zatem wskazać, że studia prawnicze trwają znacznie dłużej niż 5 lat, ponieważ należy do nich doliczyć również aplikację - czy to adwokacką, czy sędziowską, czy komorniczą.

Warto tu wskazać, że prawo nie jest jedynym kierunkiem studiów, które trwają 5 lat. Tak samo długo muszą uczyć się np. przyszli lekarze. 5-letnia forma studiów jest charakterystyczna dla kierunków bardzo wymagających, o dużej liczbie materiału i dla zawodów bardzo wymagających.

Studia prawnicze a aplikacja prawnicza

W praktyce same studia prawnicze nie dają możliwości pracy w zawodzie, ponieważ bardzo ważna jest aplikacja, która w zasadzie stanowi przedłużenie studiów. Jest to okres bardzo intensywnej pracy, która dla wielu studentów jest swoistym wyzwaniem. Ten czas pozwala też zweryfikować czy dana osoba tak naprawdę nadaje się do wykonywania swojego zawodu i czy poradzi sobie w trudnym, prawniczym świecie.

Aby dostać się na aplikację, należy wcześniej zdać egzamin państwowy, co jest bardzo trudne i udaje się nie każdemu studentowi. Ponadto aplikacja jest dosyć kosztowna w przeciwieństwie do np. dziennych studiów - wyjątkiem jest aplikacja sędziowska i prokuratorska, w czasie których aplikanci otrzymują wynagrodzenie i już po roku aplikacji mogą podjąć pracę w zawodzie, np. jako asystent sędziego. Zdecydowanie trudniejsze są aplikacje notarialne, adwokackie lub komornicze, za które trzeba płacić i które trwają od dwóch lat do nawet czterech. Dodając do tego okres studiów można powiedzieć, że w niektórych przypadkach należy uczyć się aż 9 lat aby zostać np. sędzią.

Studia prawnicze to jedne z najbardziej prestiżowych studiów, które trwają 5 lat, a po nich niezbędne jest odbycie aplikacji. W praktyce nauka trwa więc znacznie dłużej niż w przypadku innych studiów, a poziom trudności jest wysoki i nie każdemu studentowi udaje się w przyszłości zostać sędzią, radcą prawnym lub np. adwokatem.