Jak napisać list motywacyjny

Jak napisać list motywacyjny?

Po co pisać list motywacyjny, skoro i tak nikt go nie przeczyta? Jeśli już pierwsze zdania we wstępie będą zwyczajną kopią CV, to z pewnością masz rację. Dublowanie informacji nie zapewni przewagi nad innymi kandydatami. Ważne jest, aby zrozumieć sam cel pisania tego dokumentu. Dlatego z poniższej treści nie dowiesz się jedynie, jak napisać list motywacyjny, a jak napisać dobry list motywacyjny.

Co to jest list motywacyjny i czym różni się od CV?

Curriculum Vitae to po prostu życiorys zawodowy. Napisany chronologicznie ,,przebieg życia’’ daje czytelny obraz ścieżki edukacyjnej i zawodowej kandydata na dane stanowisko. Nie ma wątpliwości, że CV to najlepszy sposób na prezentację swojej osoby pod kątem osiągnięć i sukcesów zawodowych. Tych informacji nie da się chronologicznie i z konsekwencją przedstawić za pomocą innego pisma.

Czym zatem jest list motywacyjny i jaką funkcję pełni w procesie rekrutacyjnym? Cover letter to swego rodzaju bonus i wisienka na torcie. I właśnie z taką myślą powinieneś podchodzić do tej kwestii. Każdy chciałby, żeby na talerzu z kawałkiem ciasta trafi mu się ten soczysty smaczek. Jednak Ty tu kroisz tort (czytaj: rozdajesz karty), a więc sam zdecydujesz, kogo wyróżnisz. Jeśli więc zastanawiasz się jak napisać list motywacyjny do pracy i czy w ogóle ma to sens, to spróbuj zmienić nastawienie.

Profesjonalnie napisany list motywacyjny nawiązuje do CV (zarówno pod względem ogólnego wyglądu, jak i treści). Nie może być jednak jego kopią, a uzupełnieniem. Rozwinięciem swoich umiejętności i doświadczeń przydatnych w nowym miejscu pracy. Już sam wysiłek, jaki włożysz w przygotowanie kreatywnego listu motywacyjnego, będzie dowodem na to, że zależy Ci na stanowisku. Dobrze napisany list motywacyjny może dać Ci dużą przewagę nad innymi kandydatami i to już na pierwszym etapie rekrutacji!

Kiedy potrzebny jest list motywacyjny?

Najczęściej szukamy informacji, jak napisać list motywacyjny po angielsku lub w ojczystym języku dopiero wówczas, gdy jest to jeden z wymogów zawartych w ofercie. Zdarza się również, że dopiero po przesłaniu CV osoba rekrutująca zwraca się z prośbą o wysłanie dodatkowych informacji w formie listu motywacyjnego. Wiele osób zadaje sobie wówczas pytanie, po co, skoro i tak dokument trafi do kosza lub spamu? Będzie tak jeśli:

  • już po pierwszych zdaniach rekrutujący uzna to za stratę czasu;
  • treść zawarta w piśmie nie będzie dostosowana do konkretnej oferty pracy;
  • czytelnik nie dostrzeże w piśmie inicjatywy i zaangażowania kandydata.

Przykładowy list motywacyjny – co powinien zawierać?

Jak napisać list motywacyjny do pierwszej pracy? Jakich zasad przestrzegać podczas pisania? Przede wszystkim zapoznaj się ze strukturą listu motywacyjnego i elementami, których nie może zabraknąć. Klasyczny szablon listu motywacyjnego zawiera:

  • dane osobowe i kontaktowe kandydata;
  • miejscowość, datę;
  • przywitanie w formie zwrotu grzecznościowego (np. Szanowni Państwo, Szanowna Pani);
  • wstęp (najlepiej jeden akapit) z wyjaśnieniem, o jakie stanowisko aplikujesz i dlaczego się o nie ubiegasz;
  • treść główną, a więc opis swoich kwalifikacji, umiejętności i predyspozycji;
  • krótkie podsumowanie, w którym wyrazisz swój entuzjazm, zainteresowanie i chęć rozmowy z pracodawcą;
  • zwrot grzecznościowy (Z wyrazami szacunku, Z poważaniem) oraz podpis.

Ważne!

Pamiętaj o konieczności wstawienia zgody na przetwarzanie danych (RODO). Możesz pominąć klauzulę w liście motywacyjnym, jeśli umieściłeś ją wcześniej w CV.

Klasycznie, czy nowocześnie – a więc jak napisać list motywacyjny do pracy?

No dobrze, ale czy wystarczy jedynie wiedzieć, co to jest list motywacyjny? Jak napisać przykuwające uwagę pismo, gdy w kieszeni brak przysłowiowego asa w rękawie? Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia i prezentacji osiągnięć, które mogłyby przekonać drugą stronę o wyjątkowości autora tekstu? Jeśli nie miałeś jeszcze okazji przełożyć swoich umiejętności i wiedzy na praktyczne działania w firmie, to znajdź inny pomysł na prezentację swoich zdolności i persony. Wystąp z prośbą o przyjęcie na dane stanowisko, uczelnię lub praktykę w taki sposób, aby czytelnik poczuł, że zależy Ci na tym stanowisku i jesteś gotowy na rozpoczęcie nowego etapu.

Nie przesadzaj przy tym z humorem i luźnym stylem. Niestety zabawne wstawki nie zawsze się sprawdzają, nawet w przypadku listu motywacyjnego na Erasmusa. Ktoś może mieć inny dowcip i flow. Zastanawiasz się, jak napisać list motywacyjny po angielsku (latter of application)? Pomiń żartobliwą formę i polski dowcip, które mogą nie mieć odpowiednika w obcym języku. Kreatywnie i nowocześnie w tym przypadku nie oznacza beztroski i swobody pisma.

Jak NIE pisać listu motywacyjnego – 3 wskazówki

Nie wystarczy wiedzieć, jak napisać list motywacyjny. Te informacje, choć cenne, to nie zawsze uchronią kandydata od popełnienia błędów. Czego zatem unikać?

Zły początek bez happy endu

Czy wiesz, że 90% listów motywacyjnych zaczyna się od zdania:

,,W odpowiedzi na ogłoszenie, pragnę zgłosić swoją kandydaturę na stanowisko Y’’.

Podpowiadamy: nie idź tą drogą! Sięgnij po inne interesujące zwroty. Takie, które nie są przewidywalne, monotematyczne i nudne. Jeśli więc zastanawiasz się, jak napisać list motywacyjny na studia, praktyki lub na Erasmusa to pamiętaj, że pismo trafia do rąk człowieka inteligentnego i żądnego wiedzy o kandydatach na dane stanowisko. Drętwe schematy nie przejdą!

Jakiś inspirujący przykład?

,,Zaprezentuję Państwu 3 najważniejsze powody, dla których warto przyjąć mnie na praktyki w firmie X’’.

Przymiotnikowy zawrót głowy

List motywacyjny nazbyt często traktowany jest przez kandydatów jako niezawodna forma zaprezentowania się od najlepszej strony. Sypiemy przymiotnikami jak z rękawa! Niestety większość z nas ma tendencję to nadużywania tej części mowy i to nie tylko w sferze zawodowej. A oto treść przykładowego listu motywacyjnego:

,,Jestem otwarty na nowe doświadczenia, kreatywny, samodzielny, pomysłowy, komunikatywny, inteligentny i szybko się uczę’’.

Naprawdę? A dlaczego ktoś miałby w to uwierzyć? Jakiś przykład, stanowiący dowód tych pożądanych w świecie biznesu umiejętności? W przypadku pisania listu motywacyjnego więcej nigdy nie znaczy lepiej. Zamiast prezentować wszystkie swoje umiejętności i cechy, lepiej skupić się na tych kilku, które faktycznie przydadzą się w przyszłej pracy. Może więc postawić na krótki list motywacyjny? Jak napisać go unikając pustych przymiotników? Oto przykład:

,,Doskonale odnajduję się w grupie. Nie tylko mówię i wdrażam swoje pomysły, lecz również uważnie słucham i wykorzystuję sugestie innych. Dzięki efektywnej pracy zespołu i wspólnie ustalonym strategiom firma X w ubiegłym roku powiększyła liczbę Klientów o ponad 30%’’.

Jak napisać list motywacyjny do pracy? Opisz swoje umiejętności i potencjał na konkretnych przykładach. Wykorzystaj swoje zdobycze zawodowe i sukcesy. To najlepsza alternatywa dla niczym niepopartych przymiotników i obietnic.

Prośby, błagania i wzbudzanie współczucia

,,Jestem najlepszym kandydatem na to stanowisko. Mam ciężką sytuację w obecnej firmie, dlatego bardzo proszę o pomoc i zatrudnienie. Gwarantuję, że nie zawiodę Państwa zaufania, a pominięcie mnie będzie wielką stratą dla firmy’’.

I od razu zapala się ostrzegawcza lampka – coś tu jest nie tak. Gdy konkurencja przejmuje dobrego pracownika, jest dumna i widzi świetlaną przyszłość współpracy. Jednak, gdy kandydat jasno sygnalizuje, że nie układa mu się na dotychczasowym stanowisku, wówczas może nie być dobrze odebrany. Jak napisać dobry list motywacyjny? Unikaj arogancji, wywierania presji i współczucia. Nie przybieraj postawy osoby proszącej lub domagającej się pomocy.

Skąd wziąć przykładowy list motywacyjny?

Wiesz już, jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia. Skorzystanie z gotowych szablonów jest całkiem rozsądnym pomysłem, szczególnie jeśli preferujesz klasykę. Przy użyciu kreatora bez problemu zmodyfikujesz wybrany szablon według własnych oczekiwań i wymogów. I tak oto powstanie Twój wymarzony list motywacyjny!

 

Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!