Zastanawiasz się nad kontynuowaniem studiów, ale martwisz się o koszty? Możesz skorzystać z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS), który zapewnia nawet do 80% dofinansowania na kształcenie. Nie ma więc na co czekać, prawda? Tym bardziej, że pojawiła się nowa szansa na skorzystanie z obniżenia kosztów studiowania.
KRAJOWY FUNDUSZ SZKOLENIOWY Z NOWĄ PULĄ ŚRODKÓW
Funkcjonowanie KFS jest uregulowane odpowiednimi przepisami, jednak zanim przejdziemy do kwestii na czym one polegają, warto dowiedzieć się więcej o samym funduszu. Czym jest? Krajowy Fundusz Szkoleniowy stanowi wydzieloną część Funduszu Pracy i przeznaczony jest na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników oraz pracodawców, podejmowanego z inicjatywy własnej lub dodatkowo za aprobatą i zaleceniem pracodawcy. Dzięki Krajowemu Funduszowi Szkoleniowemu można uzyskać środki zewnętrzne na finansowanie rozwoju kadr w firmie, np. wysyłając pracowników na studia podyplomowe. Obecnie w Urzędach Pracy na terenie całego kraju dostępna jest nowa pula środków z KFS. Dzięki temu z dotacji na 2021 r. może skorzystać każda firma, zatrudniająca min. 1 pracownika.
JAK UZYSKAĆ DOFINANSOWANIE DO STUDIÓW PODYPLOMOWYCH?
Dofinansowanie studiów podyplomowych umożliwia zdobycie nowych umiejętności, pogłębienie wiedzy oraz zwiększenie szans na rynku pracy. Dlaczego jeszcze warto zapisać się na studia podyplomowe, zwłaszcza te z dofinansowaniem? Nieustanny rozwój i podnoszenie kompetencji zawodowych pracowników są opłacalną inwestycją w kadrę – na tym zależy większości pracodawców. Warto przy tym pamiętać, że środki, które przekazywane są na dofinansowanie m.in. do studiów podyplomowych przez KFS mają na celu wspieranie inwestycji w kształcenie ustawiczne zarówno pracowników, jak i pracodawcy.
PRIORYTETY I CELE KFS NA 2021 ROK A DOFINANSOWANIE DO STUDIÓW PODYPLOMOWYCH
Priorytety wydatkowania przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego – KFS (tzw. „puli ministra – 80%”) to w roku 2021, m.in. kwestie, które mają na celu wsparcie kształcenia ustawicznego osób zatrudnionych w firmach, które na skutek obostrzeń zapobiegających rozpowszechnianiu COVID-19 musiały ograniczyć swoja działalność. Zdecydowanie rok 2021 będzie trudny dla większości pracodawców i pracowników. Dlatego środki z KFS mogą być w przyszłym roku przeznaczone również na wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników służb medycznych, pracowników służb socjalnych, psychologów, terapeutów, pracowników domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo – leczniczych, prywatnych domów opieki oraz innych placówek dla seniorów/ osób chorych/ niepełnosprawnych, które bezpośrednio pracują z osobami chorymi na COVID – 19 lub osobami z ryzyka ciężkiego przebiegu tej choroby.
GDZIE MOŻNA WYKORZYSTAĆ DOFINANSOWANIE Z KFS NA STUDIA PODYPLOMOWE?
Dofinansowanie od KFS można wykorzystać m.in. na studia podyplomowe. Studia podyplomowe to forma kształcenia, która przeznaczona jest dla osób posiadających co najmniej kwalifikacje uzyskane na studiach I stopnia, zakończone uzyskaniem tytułu: licencjata, inżyniera bądź równoważne. Uczelnią, która pozwala uzyskać wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną jest WSB-NLU w Nowym Sączu, oferująca wygodną formę studiowania w modelu RealTime Online. Gwarantuje ona możliwość aktywnego uczestnictwa w zajęciach podyplomowych niezależnie od miejsca zamieszkania czy pobytu. Zajęcia odbywają się online, za pośrednictwem multitransmisji. W przypadku zajęć RealTime Online nie ma miejsca na e-learning, znany do tej pory wszystkim jako powtarzane w kółko te same nagrania wykładów. Nauka odbywa się w czasie rzeczywistym za pomocą innowacyjnego autorskiego systemu informatycznego Cloud Academy™, który pozwala w ciekawy sposób zaprezentować studentom wiele strumieni danych, widocznych w osobnych oknach. Dzięki nim można zaprezentować:
- prezentację wykładowcy,
- przekaz wideo z sali szkoleniowej w technologii 360 stopni,
- widok elektronicznego notatnika,
- widok multimedialnej tablicy.
Dodatkowo studia RealTime Online, w przeciwieństwie do nagranych materiałów e-learningowych, pozwalają na pełną interakcję w czasie rzeczywistym. Zarówno z wykładowcą jak i innymi uczestnikami można komunikować się za pomocą czatu lub komunikacji głosowej. Podsumowując, wszystko to oznacza, że studia w WSB-NLU to najlepsza opcja dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na klasyczne uczestnictwo w wykładach czy ćwiczeniach z uwagi, np. na zobowiązania zawodowe czy też niepełnosprawność ruchową. Dodatkowo, jak pokazuje obecna sytuacja epidemiologiczna, to także wspaniała opcja, która umożliwia bezpieczne, wygodne ale przy tym, pełnowartościowe studiowanie, niezależnie od warunków!