Czynności, które wykonujesz zaraz po przebudzeniu, mają ogromny wpływ na Twoje samopoczucie w dalszej części dnia. O czym warto pamiętać z samego rana, by zwiększyć swoje szanse na sukces w edukacji czy karierze? Oto kilka przydatnych wskazówek, które pozwolą Ci bez problemu przejść nawet przez najtrudniejsze dni.
Zacznij od poprawy jakości snu
Dbanie o samopoczucie zaczyna się tak naprawdę już w nocy, a nawet w wieczornych godzinach poprzedniego dnia. Jakość snu ma ogromny wpływ nie tylko na samopoczucie, lecz także na zdrowie. To także czynnik, który w dużej mierze decyduje o poziomie energii kolejnego dnia.
Warto pamiętać, że zdrowy sen to nie tylko odpowiednia długość. Choć jest to najważniejsza kwestia, w parze z poprawną długością snu musi iść także jego jakość. Postaw na wygodny materac, a przed położeniem się do łóżka zadbaj o chwilę relaksu i unikaj niebieskiego światła. Idealnym przygotowaniem do snu może być lektura ulubionej książki przy delikatnym, ciepłym oświetleniu.
Przed snem warto zadbać także o krótki, mało intensywny trening, który pomoże Ci rozluźnić mięśnie przed nocnym wypoczynkiem – może to być np. rozciąganie czy joga. To także dobry moment, by przygotować się do kolejnego dnia, m.in. przez przyrządzenie śniadania czy zaplanowanie stroju na jutro. Dobry ten oznacza znacznie łatwiejszy i przyjemniejszy poranek – dlatego warto zacząć właśnie od tej kwestii.
Poranna rutyna pielęgnacyjna
Większość z nas rozpoczyna dzień od wizyty w łazience – warto zadbać, by czas spędzony w tym pomieszczeniu miał przełożenie na Twoje samopoczucie i wydajność w nadchodzącym dniu. Jak to zrobić? Dla wielu osób idealną opcją jest poranny prysznic, który pozwala „przełączyć się” z sennego trybu do gotowości do pracy lub nauki. To jednak nie wszystko: w zależności od Twoich potrzeb i preferencji możesz dostosować swoją rutynę, by uwzględnić np. makijaż czy ułożenie fryzury.
Pamiętaj o zdrowym i pożywnym śniadaniu
Według licznych badań skład i jakość śniadania mają spory wpływ na samopoczucie, koncentrację i wiele innych kwestii związanych z wydajnością w pracy, w szkole czy na uczelni. Nie bez powodu utarło się przekonanie, że to najważniejszy posiłek dnia. Poranna rutyna powinna zatem obejmować pełnowartościowe, zdrowe śniadanie, złożone z odpowiednio dobranych składników.
Jajka, zdrowe tłuszcze, warzywa, owsianka, nabiał – opcji jest naprawdę sporo. Jeśli rano nie masz siły lub czasu na przygotowanie śniadania, dobrą opcją może być przyszykowanie składników lub całej potrawy jeszcze poprzedniego dnia. Jeżeli natomiast wolisz jeść nieco później, możesz postawić na dania, które łatwo będzie zabrać ze sobą do pracy, na uczelnię czy do szkoły.
Ćwiczenia – idealny początek dnia
Nawet kilkanaście minut ćwiczeń z samego rana może całkowicie odmienić Twoje samopoczucie w ciągu dnia. Chwila rozciągania czy lekki trening siłowy to praktycznie obowiązkowy element porannej rutyny. Warto także pamiętać, że ćwiczenia powodują zwiększoną produkcję endorfin, co przekłada się na lepszy humor i sprawniejszą pracę umysłu.
Jeśli ćwiczenia nie były dotąd częścią Twojej rutyny, wdrożenie tego nawyku może być trudne. Warto jednak postawić na regularność i traktować je jako nieodzowną część poranka. Po pewnym czasie trening stanie się o wiele łatwiejszy, a Ty zauważysz wiele pozytywnych efektów w różnych obszarach życia.
Poranne lektury
Kolejny nawyk, który pomoże Ci w dobrym rozpoczęciu dnia, jest poranna lektura. Należy jednak podkreślić, że nie chodzi o czytanie postów na mediach społecznościowych od razu po otwarciu oczu. Telefon lepiej odłożyć na bok i zamiast tego skupić się na książce, gazecie lub czytniku e-booków. Naturalne światło pozwoli Twojemu organizmowi łagodniej przejść ze snu do trybu dziennego – to rada, której warto trzymać się również wieczorem.
Jakie treści najlepiej sprawdzą się rano? Opcji jest naprawdę sporo – warto przede wszystkim zadbać, by dostarczyć sobie wartościowe informacje. Poranek to idealny moment, by zgłębić swoją wiedzę na temat interesujących Cię tematów, a także zaczerpnąć nieco inspiracji do pracy lub nauki. Dobrym pomysłem mogą być m.in. książki lub artykuły o rozwoju osobistym.
Energetyzująca muzyka na dobry początek dnia
Jeśli muzyka towarzyszy Ci w każdym momencie dnia, warto uwzględnić ją także w swojej porannej rutynie. Po przebudzeniu najlepiej posłuchać pozytywnych utworów, które dostarczą Ci motywacji do pracy lub nauki. W zależności od Twoich indywidualnych preferencji mogą to być dzieła z zupełnie różnych gatunków – należy jednak zadbać, by były to stosunkowo łagodne, ale jednocześnie energetyzujące dźwięki.
Jak trzymać się porannych nawyków?
Utrzymanie regularności to jeden z największych problemów przy wprowadzaniu nowych nawyków do swojego życia. Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem? Jedną z kluczowych kwestii jest świadomość. Poświęć chwilę, by zidentyfikować nawyki, które wpływają na Ciebie pozytywnie i negatywnie – dzięki temu możesz skuteczniej dostosować swój poranny plan i lepiej przygotować się do każdego dnia.
Niezbędna będzie także pewna doza cierpliwości. Według różnych badań czas na wdrożenie nawyku wynosi średnio ok. 60 dni – korzystne efekty można jednak zauważyć znacznie wcześniej. Po tym okresie utrzymanie rutyny jest już znacznie prostsze, ale warto na bieżąco obserwować skutki poszczególnych czynności i dostosowywać swoje nawyki do indywidualnej sytuacji.