Jak więcej czytać? - Poradnik dla studenta

Z roku na rok coraz więcej studentów, odkłada coraz większe ilości książek na bok. Dostępność innych źródeł informacji i rozrywki sprawia, że czytanie nie jest już tak pociągające. Jednak nic nie zastąpi wartości jaką przynosi nam każda kolejna przeczytana strona.

Jeżeli ilość książek, które czytasz w ciągu roku jest Twoim zdaniem zbyt mała, przedstawimy Ci 6 sposobów na to, aby czytać jeszcze więcej. Biblioteka oferuje całą gamę książek od edukacyjnych po te, które mają dostarczać jedynie rozrywki. Popraw tempo swojego czytania i przejrzyj kolekcję pozycji dostępnych w naszej Bibliotece.

1. Pożyczaj więcej książek niż jesteś w stanie przeczytać
Pożyczaj z biblioteki więcej książek, niż myślisz, że dasz radę przeczytać. Posiadanie fizycznych książek piętrzących się w domu, które musisz zwrócić, zachęci cię do czytania więcej, niż początkowo planowałeś.

Jeśli wolisz czytać książki, które są w formie cyfrowej, upewnij się, że pobierzesz zapas książek na swój e-czytnik, dzięki czemu zawsze będziesz miał pod ręką wiele pozycji, które będziesz miał ochotę przeczytać.

2. Czytaj więcej niż jedną książkę naraz
Niektórzy ludzie wolą czytać jedną książkę na raz, ale inni zyskują na czytaniu kilku książek w tym samym czasie. Niektóre książki są bardziej odpowiednie do czytania w nocy (jak powieści fikcyjne), podczas gdy inne książki, takie jak analizy non-fiction, mogą być bardziej odpowiednie do czytania podczas podróży. W przypadku książek o rozwoju osobistym warto rozłożyć czytanie w czasie, tak aby mieć możliwość pracy nad poszczególnymi zagadnieniami.

3. Wyznacz cel na sesję czytania
Jeśli nie masz nawyku czytania dużych partii tekstu na raz, wyznacz sobie cele na każdą sekcję czytania. Na przykład, możesz postawić sobie za cel przeczytanie 50 stron przed odłożeniem książki na bok, albo skończenie rozdziału przed zajęciem się kolejną czynnością. Za każdym razem ustawiaj poprzeczkę nieco wyżej. Czytając trochę więcej każdego dnia, w skali roku przeczytasz więcej książek niż dotychczas.

4. Ignoruj to, co "powinieneś" czytać
Chociaż możesz znaleźć inspirację w listach "najlepszych" książek, czytaj dla siebie. Czytaj dla własnej przyjemności i edukacji. Wywieranie presji na siebie w zakresie czytania tego, co reszta środowiska każe ci czytać, sprowadzi cię tylko tak daleko. Jeśli czytasz w oparciu o własne zainteresowanie i przyjemność, znajdziesz więcej czasu na czytanie książek z ciekawości dla danej książki lub dla konkretnego tematu.

5. Ćwicz szybkie czytanie
Idea jest prosta: jeśli chcesz czytać więcej w krótszym czasie, to możesz nauczyć się czytać szybciej. Istnieją różne techniki szybkiego czytania, w których możesz się szkolić. Techniki te obejmują grupowanie słów zamiast czytania słowo po słowie, zmuszanie oczu do szybszego ruchu poprzez przesuwanie linijki lub długopisu po stronie, lub wstrzymywanie oddechu i próby ukończenia akapitu w tym czasie (technika ta tłumi podgłos, naszą tendencję do "słyszenia" słów, które czytamy w naszym umyśle).

6. Czytaj cyfrowo wszędzie gdzie możesz
Jeśli czytasz cyfrowo, upewnij się, że masz aplikację czytnika na wszystkich swoich urządzeniach mobilnych, abyś mógł czytać, kiedy tylko masz wolną chwilę. Książki e-czytniku są zsynchronizowane z smartfonem i tabletem, dzięki temu w łatwy sposób możesz wrócić do zaczętej już książki. Posiadanie książki zsynchronizowanej na wszystkich urządzeniach pomoże Ci przeczytać kilka stron tu i tam w ciągu dnia.

Szukasz nowych książek do przeczytania? Zajrzyj na stronę Biblioteki WSB-NLU.