Jak wybrać dobrego psychologa, który wystawi opinię do kuratorium?

Czy każda poradnia może wystawić opinię do kuratorium?

Każda poradnia publiczna i prywatna może wystawiać opinie dla rodziców czy nauczycieli. Mogą one pomóc dostosować program i podejście do danego ucznia w procesie nauczania, ale jeśli naszym celem jest opinia do kuratorium, sprawa trochę się komplikuje. Dlaczego? Ano dlatego, że nie każda poradnia może taki dokument przygotować. To spore ograniczenie dla rodziców, którzy od dłuższego czasu uczęszczają na terapię, ale warto podkreślić, że opinia do kuratorium wystawiana jest jednokrotnie i nie wiąże się z koniecznością zmiany gabinetu psychologicznego na inny w celu kontynuacji prowadzonego wcześniej leczenia.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami orzeczenia dla dzieci:

• niewidomych,
  • niesłyszących,
  • autystycznych,
  • z zespołem Aspergera,

może wystawić wyłącznie poradnia wskazana przez kuratora oświaty. To właśnie dlatego, zanim umówimy się z dzieckiem na wizytę, powinniśmy zapoznać się z wykazem placówek, dla których opinia do kuratorium nie będzie żadnym problemem.

Pamiętajmy, że jeśli oddamy do kuratorium opinię z poradni, która nie jest uznawana, taki dokument nie będzie wiążący i będziemy musieli umówić się na wizytę w wyznaczonej poradni. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by zapisać dziecko do odpowiedniego psychologa, np. korzystając z usług Instytutu Diagnostyki, Opiniodawstwa i Pomocy Psychologicznej w Nowym Sączu.

Dlaczego opinia psychologa jest tak ważna?

Opinia wydana w poradni psychologiczno-pedagogicznej ma ogromne znaczenie w kontekście określenia potrzeb rozwojowych i edukacyjnych naszej pociechy. To diagnoza postawiona przez specjalistów z dziedziny psychologii, pedagogiki i logopedii, która określa możliwości psychofizyczne i może pomóc dopasować tok nauczania do dziecka, które zgłasza mniejsze lub większe problemy z nauką.

Jak wybrać dobrego psychologa? Jeśli opinia do kuratorium jest tylko jednym z potrzebnych dokumentów, a nam zależy głównie na dobru naszego dziecka, powinniśmy wybrać psychologa, kierując się jego doświadczeniem i podejściem do najmłodszych pacjentów. Dobry psycholog w Nowym Sączu, ale nie tylko tutaj - powinien umieć dotrzeć do najmłodszych pacjentów, a wbrew pozorom jest to czasem bardzo trudne. Postawienie trafnej diagnozy to już połowa sukcesu. Jeśli odpowiednio dostosujemy nauczania i podejście do dziecka, poprawa widoczne będzie szybciej, niż może się to wydawać.

Bardzo ważne są opinie o danej poradni. Zdarza się, że przyjmuje w niej kilku psychologów, ale tylko jeden odnajduje się w danej jednostce chorobowej. Warto więc dostosować wybór konkretnego psychologa pod dolegliwości, z jakimi zmaga się nasza pociecha. Dzięki temu uzyskamy zdecydowanie lepsze efekty, a proces leczenia będzie szybszy i akceptowalny dla dziecka. Pamiętajmy, że opinia do kuratorium to tylko jeden dokument, który może wystawić poradnia niekonieczne zajmująca się późniejszą terapią. Postawienie diagnozy w jednej poradni wcale nie oznacza, że nasze dziecko ma tam podjąć leczenie. To od nas, rodziców zależy, czy nie postanowimy zmienić psychologa na takiego, który zapewni lepsze podejście do naszego dziecka i przyczyni się do uzyskiwania szybszych postępów, które pozwolą na uzyskanie lepszej jakości życia już od pierwszych wizyt.