Jak wygląda obrona pracy magisterskiej

Jak wygląda obrona pracy licencjackiej?

Kiedy studia pierwszego stopnia dobiegają końca, na horyzoncie pojawia się temat napisania pracy dyplomowej. Największą obawę wzbudza jednak to, jak wygląda obrona licencjatu i co, jeśli nie odpowiemy na zadane przez komisję pytania? Oto najistotniejsze fakty dotyczące obrony pracy licencjackiej, które pozwolą pozbyć się niepotrzebnego przed obroną stresu.

Jak wygląda obrona licencjatu? To pytanie pada bardzo często, kiedy oddajemy pracę dyplomową i czekamy na termin ostatniego egzaminu. Wiele osób boi się wystąpienia przed komisją, która zadaje pytania i ocenia wiedzę oraz jakość pracy licencjackiej. Ale spokojnie, obrona to nic strasznego.

Jak wygląda obrona pracy licencjackiej?

Zastanawiając się, na czym polega obrona pracy licencjackiej, należy odnieść się do obowiązującego prawa. Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 roku Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, praca dyplomowa jest samodzielnym opracowaniem wybranego zagadnienia.

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z zagadnieniem artystycznym, naukowym, praktycznym czy technicznym student prezentuje swoją wiedzę i umiejętności nabyte podczas studiów. Dlatego nie ma się czego obawiać. W końcu podczas pisania pracy dyplomowej sięgamy po różne źródła i automatycznie zyskujemy niezbędną wiedzę. Jeśli student jest sam autorem swojej pracy (a powinien!), doskonale wie, co znajduje się w jej treści, jakie tematy porusza i, na jakich materiałach ją oparł.

Jak przygotować się do obrony pracy licencjackiej?

Po pierwsze zgodnie z regulaminem uczelni, student ma obowiązek złożyć gotową pracę, zaakceptowaną przez promotora do końca ostatniego semestru studiów.

Obrona pracy dyplomowej odbywa się przed trzyosobową komisją, w której skład wchodzi przewodniczący oraz dwóch członków - promotor pracy i recenzent.

Egzamin licencjacki odbywa się w wyznaczonym przez uczelnię miejscu, terminie i określonej godzinie. Należy stawić się na nim z dowodem tożsamości. Każdy student czeka na swoją kolej, a kiedy komisja wywoła konkretne nazwisko, to wraz z dowodem osobistym kierujemy się do wskazanej sali.

Na prośbę komisji przedstawiamy dokument tożsamości, a następnie rozpoczynamy przygotowaną prezentację tematu poruszonego w złożonej pracy licencjackiej. Następnie losujemy pytania lub czekamy, aż zada je członek komisji egzaminacyjnej.

Po udzieleniu odpowiedzi student proszony jest o opuszczenie sali i oczekiwanie na decyzję komisji. Ocena wystawiana jest tego samego dnia po kilku minutach lub kiedy wszyscy studenci dokonają już prezentacji.

Ile trwa obrona pracy licencjackiej?

Średnio egzamin ustny odbywa się w ciągu 30 minut. Jednak to, ile trwa obrona pracy licencjackiej, zależy od prezentacji przygotowanej przez studenta. Zazwyczaj przyjmuje się, że zajmuje to 20 minut. Do tego należy doliczyć czas na pytania zadawane przez komisję.

Stąd obrona pracy trwa w sumie średnio od 30 do 40 minut. Zdarzają się także sytuacje, kiedy student przygotował krótką prezentację, a odpowiedzi na zadane pytania były jasne i klarowne co wpływa na czas egzaminu. Wówczas całkowity czas obrony licencjatu stanowi od 20 do 25 minut.

Jak się zachować na obronie pracy licencjackiej?

 

Obrona pracy dyplomowej to dla wielu osób duży stres. Dlatego nic w tym dziwnego, że zastanawiamy się, jak zachować się na obronie pracy licencjackiej. Jednak przepis na udany egzamin jest dość banalny.

Po pierwsze stawiaj na naturalność. Wszelkiego rodzaju wymuszone pozy bardzo szybko zdradzą twój stres. Kiedy komisja zauważy nadmierne zdenerwowanie, może uznać, że nie jesteś zbyt dobrze przygotowany. Oto kilka cennych wskazówek, dzięki którym obrona pracy licencjackiej nie będzie tak straszna, jak może się wydawać.

Obrona pracy dyplomowej, jak się zachować, aby wypaść najlepiej?

 • Przyjdź na egzamin nieco wcześniej. Ewentualne spóźnienie potęguje stres.
 • Pod żadnym pozorem nie spożywaj wcześniej alkoholu lub innych środków odurzających.
 • Oczekując na swoją kolej, nie myśl o tym, czego nie umiesz. Skup się na tym, w czym jesteś ekspertem. To pomoże podczas prezentacji i w trakcie odpowiadania na zadane pytania.
 • Weź głęboki oddech. Pamiętaj, że masz niezbędną wiedzę, bo pisząc pracę, zgłębiłeś temat. Komisja niczym cię nie zaskoczy.
 • Ubierz się schludnie. Klasyczna czerń i biel zawsze się obroni. Nie musisz mieć na sobie typowo galowej odzieży. Ważne, aby unikać zbyt mocnego makijażu, nadmiernego eksponowania ciała, czy dziur w jeansach. Pamiętaj, że w tym dniu najbardziej liczy się to, co masz do powiedzenia. Dlatego uwaga komisji powinna skupiać się na twojej wiedzy.
 • Staraj się nie machać rękami podczas prezentacji, jeśli nie wymaga tego temat. Skup się na treści i jakości wypowiedzi.
 • Bądź sobą. To najważniejsze. Kiedy padną przykładowe pytania na obronie pracy licencjackiej, a ty nie znasz odpowiedzi, to nie panikuj. Uspokój się, skup i zastanów. Nie używaj zwrotu “nie wiem”, lecz staraj się obronić. Bardzo możliwe, że komisja zada kolejne pytanie, aby ci pomóc.

Jak zacząć prezentację na obronie licencjackiej?

Studenci często zastanawiają się jak zacząć prezentację na obronie. Jest kilka złotych zasad. Przede wszystkim przedstaw się i podaj temat swojej prezentacji. Komisja egzaminacyjna wie, o czym pisałeś, ale jasny komunikat z twojej strony to wyraz profesjonalizmu.

Bądź precyzyjny. Warto podczas przygotowywania prezentacji podzielić ją na punkty i nauczyć się prostego schematu. Dzięki temu analizujemy przygotowaną tematykę w kompleksowy sposób. Pamiętaj, że zadaniem komisji jest sprawdzenie wiedzy i tego, czy złożona praca była twojego autorstwa.

Nie staraj się streszczać całej pracy, ale skup się na tym, co najbardziej cię pochłonęło w trakcie jej tworzenia, sprawiło przyjemność lub poszerzyło horyzonty. Przygotuj ciekawostki, zainteresuj komisję.

Przykładowe pytania od recenzenta pracy licencjackiej, czego się spodziewać?

Stresującą częścią egzaminu jest moment po zakończeniu prezentacji. Przykładowe pytania od recenzenta potrafią spędzać sen z powiek. W końcu poza zagadnieniami związanymi ściśle z napisaną pracą licencjacką komisja może odnieść się do wiedzy pozyskanej w toku studiów.

Jednak to, co powiesz podczas prezentacji, ma wpływ na zadane później pytania. Dlatego dokładnie przeanalizuj treść i problematykę, którą chcesz poruszyć. Dzięki temu zwiększasz szansę na otrzymanie prostych pytań lub takich, które cię nie zaskoczą.

Co, jeśli nie odpowiem na pytania na obronie? Takie obawy towarzyszą wielu osobom. Mimo to nie warto zakładać czarnego scenariusza. Jednak jeśli spotka cię taka sytuacja, to nie martw się. Komisja może zadać kolejne pytanie lub zadać podobne, lub sformułować je inaczej, aby było jasne i pozwoliło na przygotowanie prawidłowej odpowiedzi.

Jakie są terminy obrony prac licencjackich?

O tym, kiedy są obrony licencjatu, decyduje dana uczelnia. Natomiast w przypadku Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University, zgodnie z regulaminem uczelni, egzamin dyplomowy powinien odbyć się w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od dnia złożenia pracy licencjackiej.

Oznacza to, że ostateczny termin oparty jest na spełnieniu poniższych warunków:

 • uzyskanie wymaganej liczny punktów ECTS,
 • zaliczenie praktyk studenckich,
 • uzyskanie pozytywnej oceny pracy dyplomowej,
 • złożenie wszystkich wymaganych dokumentów,
 • uregulowanie zobowiązań względem Uczelni.

Warto zaznaczyć, że aby praca dyplomowa mogła zostać przyjęta i zarejestrowana, musi uprzednio uzyskać zatwierdzenie przez promotora. O tym, kiedy jest obrona pracy licencjackiej, decyduje fakt, uzyskania przez studenta niezbędnych punktów ECTS, czyli zdanie egzaminów z konkretnych przedmiotów.

Część osób broni się pod koniec semestru letniego, co oznacza, że termin obrony przypada na okres od czerwca do października. Studenci, którzy mają przed sobą sesję poprawkową lub kończą semestr w okresie zimowym, mogą otrzymać terminy obrony prac licencjackich na przełomie od stycznia do maja.

Co się dzieje, gdy nie obronię pracy licencjackiej?

“Co, jeśli nie obronię pracy licencjackiej?” - tego rodzaju pytanie paraliżuje niejednego studenta. Jednak nie ma co panikować. To nie koniec świata. Uczelnie przewidują możliwość ponownego zdawania egzaminu.

Obrona pracy licencjackiej, czy można oblać egzamin? Otóż można. W przypadku otrzymania oceny niedostatecznej lub nieusprawiedliwionej nieobecności student nie otrzyma dyplomu.

Niezdana obrona pracy licencjackiej może zdarzyć się każdemu. Paraliżujący stres sprawia, że w głowie pojawia się pustka, a zadane pytania wydają się nie do przeskoczenia. W grę wchodzi czasem również nagła sytuacja losowa, która uniemożliwia stawienie się na egzaminie. Co wtedy? W grę wchodzi poprawa obrony licencjackiej.

Regulamin Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University określa zasady postępowania w takich sytuacjach. Dziekan wyznacza drugi i jednocześnie ostateczny termin egzaminu. Jednak jeśli w pierwszym podejściu student otrzyma ocenę niedostateczną, to należy pamiętać, że jest ona wliczana do ostatecznej oceny egzaminu dyplomowego.

Drugi termin wyznaczony jest nie później niż przed upływem trzech miesięcy od daty pierwszego egzaminu. Uwaga! Jeśli nie stawisz się w wyznaczonym miejscu i czasie lub ponownie otrzymasz ocenę niedostateczną, uczelnia skreśla cię z listy studentów.

Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!