Jak zacząć programować gry? I czy jest to trudne? [Poradnik]

Tworzenie gier jest pasjonującym zajęciem, które może stać się także pracą. Od czego zacząć swoją przygodę z tą karierą?

Programowanie gier – na czym polega?

Programowanie gier obejmuje wszystkie zadania, które skupiają się na tworzeniu gry komputerowej od podstaw lub z użyciem silnika jako „bazy”. Jak zacząć programować gry? Pierwszym krokiem powinno być zdobycie umiejętności w określonych technologiach – najważniejsze z nich to obecnie C++, C#, Unreal Engine oraz Unity.

Etapy tworzenia gier

Jak programować gry? Proces ten składa się z kilku różnych etapów – każdy wymaga innych umiejętności i doświadczenia. Z tego artykułu dowiesz się dokładnie, na czym polegają wszystkie z nich, a nawet jak stworzyć grę bez programowania.

Projektowanie gry

Pierwszą kwestią przy tworzeniu gry jest ciekawy pomysł i projekt. Początkowe etapy obejmują planowanie wyglądu programu oraz bazowych mechanizmów rozgrywki. Aby nasz produkt znalazł dobry odbiór, nie można zapomnieć o własnych, nowatorskich mechanikach.

Programowanie gry

To najtrudniejsza i najdłuższa część. W tym kroku kluczowa jest znajomość technik programowania oraz działania wybranego silnika gry. Na tym etapie trzeba uwzględnić m.in. działanie AI, efekty specjalne, interfejs, zadania dla gracza i ewentualny tryb multiplayer.

Testowanie

Końcowe kroki polegają na graniu w ukończony już produkt w celu wyłapania wszystkich możliwych błędów. Dobrym wyborem będzie tu wykorzystanie dedykowanych testerów, którzy po zagraniu odeślą recenzję z sugestiami zmian.

W jakim języku programuje się gry?

Jaki język programowania do gier będzie najlepszy? To pytanie bez jednoznacznej odpowiedzi. Dla początkujących dobrym wyborem może być m.in. Python ze względu na przejrzystość kodu. Jego możliwości w kwestii gier są jednak nieco ograniczone: więcej swobody oferuje np. C++ lub C#. Nie są to jedyne rozwiązania. Decyzja o tym, jaki język programowania do tworzenia gier wybrać, zależy od indywidualnych preferencji i wymagań projektu.

Ile czasu zajmuje stworzenie gry?

Czas realizacji zależy od umiejętności twórców, rozmiaru zespołu oraz skali gry. Na starcie najważniejsza jest nauka, jak programować gry komputerowe. Nawet jeśli pierwszy projekt nie wypali, wiedza zaowocuje w przyszłości. Wraz z doświadczeniem można dokładniej oszacować czas tworzenia gry.

Kim jest programista gier i na czym polega jego praca?

Programista gier to osoba, której zadaniem jest zrealizowanie części lub całości projektu. W małych zespołach często przydadzą się także umiejętności graficzne, jednak większe studia niemal zawsze zatrudniają osobne zespoły odpowiedzialne za wizualne elementy.

Jak zostać programistą gier?

Programowania gier można nauczyć się zarówno samodzielnie, jak i na kursach bądź studiach. W tej branży ważne są doświadczenie oraz portfolio – jeśli planujemy taką karierę, warto zacząć tworzenie pierwszych projektów jak najwcześniej. Na początku przygody z programowaniem można wspomagać się m.in. materiałami dostępnymi online, które w przystępny sposób tłumaczą podstawy obsługi różnych narzędzi.

Ile zarabia programista gier?

Zarobki programisty gier zależą od doświadczenia oraz miejsca pracy. Średnie stawki oscylują między 7 tys. zł a 11 tys. zł brutto – dla osób ze sporym stażem kwota może sięgać nawet 18 tys. zł brutto.

Programista gier komputerowych – studia stacjonarne / niestacjonarne

Wiele uczelni ma w swojej ofercie kierunki poświęcone nauce programowania. Rozważając karierę twórcy gier, warto wybrać studia ze specjalnością Programista gier komputerowych. Można je znaleźć m.in. w ofercie WSB-NLU w Nowym Sączu. Uczestnik studiów zdobywa wiedzę z programowania w językach C++, C# i Java, grafiki komputerowej, animacji i wykorzystania AI. Dodatkowo podczas kursu można dowiedzieć się, jak programować gry na Androida i inne platformy.

Jak stworzyć grę bez programowania?

Jak zrobić grę bez programowania? Jest to możliwe dzięki narzędziom takim jak Unity3D, Game Maker Studio 2 czy Unreal Engine 4. Wszystkie z nich powstały z myślą o osobach, które chcą stworzyć własną grę, ale nie mają doświadczenia w programowaniu. Ich charakterystyczne cechy to prosty interfejs i dostęp do gotowych skryptów.

Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!