Jak zostać analitykiem biznesowym? Dowiedz się czy to dobry wybór

Analityk biznesowy to doskonały zawód, jednak nie dla każdego. Jeśli stoisz przed wyborem studiów na kierunku Zarzadzanie w specjalności Analityk Biznesowy, zastanów się. Zrób najpierw to, co najważniejsze. Dowiedz się, czy ty i analiza biznesowa jesteście dla siebie stworzeni.

Ludzie często pod wpływem impulsu i często na podstawie tego, co robią inni, wskakują na ścieżkę kariery, nie zastanawiając się wnikliwiej nad kilkoma istotnymi aspektami rzeczywistych scenariuszy przyszłego fachu i dopasowania pracy do swoich predyspozycji. Gdy nadejdzie czas zwykłej codzienności i pojawi się rzeczywistość, która nie odpowiada ich pierwotnym oczekiwaniom może pojawić się niezadowolenie, niechęć i brak motywacji do pracy,
 

Kim jest analityk biznesowy?To specjalista pełniący kluczową rolę dla efektywności biznesowo-informatycznej w każdej branży.
Analitycy biznesowi pomagają firmom w doskonaleniu procesów, produktów, usług i oprogramowania poprzez analizę danych. Analitycy biznesowi to sprawni specjaliści, którzy balansują na granicy IT i biznesu, pomagając wypełnić lukę i poprawić efektywność firmy.

Analitycy biznesowi (BA) są odpowiedzialni za łączenie sfery IT, z biznesem, wykorzystując analizę danych do oceny procesów, określania wymagań i dostarczania, opartych na konkretnych danych, zaleceń i raportów dla kadry kierowniczej czy też np. Udziałowców firmy. Brzmi skomplikowanie? Tak może być, jednak dla kogoś kto posiada tego rodzaju wiedzę oraz doświadczenie są to zajęcia dnia codziennego, które nie tylko są skutecznie realizowane, ale również sprawiają ogromną satysfakcję. Osoby, które ukończyły studia na specjalności Analityk biznesowy zyskują kompleksową wiedzę, pozwalającą na świadome i skuteczne kierowanie procesami w firmach. Dowiedz się więcej o tym, czym zajmuje się analityk biznesowy.

BA współpracują z liderami biznesowymi i użytkownikami, aby zrozumieć, w jaki sposób oparte na danych zmiany w procesach, produktach, usługach, oprogramowaniu i sprzęcie mogą poprawić wydajność i zwiększyć wartość dodaną. Analitycy biznesowi muszą formułować pomysły, ale także zrównoważyć je z tym, co jest technologicznie i finansowo wykonalne oraz funkcjonalnie uzasadnione. W zależności od roli, będziesz mógł pracować z zestawami danych w celu ulepszenia produktów, sprzętu, narzędzi, oprogramowania, usług lub procesu.
 

Opis stanowiska pracy analityka biznesowegoBA są odpowiedzialni za tworzenie nowych wzorców, które wspierają decyzje biznesowe poprzez bliską współpracę z zespołami ds. sprawozdawczości finansowej i IT w celu ustanowienia inicjatyw i strategii mających na celu poprawę importu i optymalizację kosztów. Będziesz potrzebować silnego zrozumienia wymogów regulacyjnych i sprawozdawczych, jak również dużego doświadczenie w prognozowaniu, budżetowaniu i analizie finansowej w połączeniu ze zrozumieniem kluczowych wskaźników wydajności. Wszystkie te umiejętności zdobędziesz studiując na specjalności Analityk Biznesowy.

Do podstawowych zadań analityka biznesowego należą:

● Tworzenie szczegółowej analizy biznesowej, nakreślającej problemy, możliwości i rozwiązania dla firmy.
● Budżetowanie i prognozowanie
● Planowanie i monitorowanie
● Analiza wariantów zmian
● Ustalanie cen
● Raportowanie
● Definiowanie wymagań biznesowych i przedstawianie ich zainteresowanym podmiotom
● Identyfikacja, a następnie priorytetyzacja wymagań technicznych i funkcjonalnych

Rola analityka biznesowego stale ewoluuje i ulega zmianom - zwłaszcza, że firmy w coraz większym stopniu polegają na danych w zakresie doradztwa biznesowego. Każda firma ma inne problemy, którymi może zająć się analityk biznesowy, niezależnie od tego, czy chodzi o przestarzałe systemy, zmieniające się technologie, uszkodzone procesy, niski poziom zadowolenia klienta czy też zbyt rozproszone struktury organizacyjne.
 

Umiejętności analityka biznesowegoStanowisko analityka biznesowego wymaga zarówno umiejętności merytorycznych, jak i praktycznych. Analitycy biznesowi muszą wiedzieć, jak wyciągać, analizować i raportować trendy w danych, a także umieć dzielić się tymi informacjami z innymi i stosować je w biznesie. Nie wszyscy analitycy biznesowi muszą mieć przygotowanie informatyczne, o ile mają ogólne pojęcie o tym, jak działają systemy, produkty i narzędzia IT. Z drugiej strony, niektórzy analitycy biznesowi mają silne zaplecze informatyczne i mniejsze doświadczenie w biznesie, a są zainteresowani przejściem z działu IT do roli o charakterze analityka biznesowego.

Najważniejsze umiejętności i doświadczenia analityka biznesowego to:

● Umiejętności sprawnej komunikacji ustnej i pisemnej
● Umiejętności interpersonalne i konsultacyjne
● Umiejętności mediacyjne.
● Myślenie analityczne i rozwiązywanie problemów
● Ukierunkowanie na szczegóły i zdolność do zapewnienia wysokiego poziomu dokładności
● Umiejętności organizacyjne
● Znajomość struktury biznesowej
● Analiza udziałowców/interesariuszy
● Analiza wymagań
● Analiza kosztów i korzyści
● Modelowanie procesów
● Zrozumienie sieci, baz danych i innych technologii

Studia na kierunku Zarzadzanie w specjalności Analityk biznesowy pozwolą Ci na rozwój tych umiejętności oraz naukę kompleksowego wykorzystania ich w praktyce.  
 

Analityka biznesowa - narzędzia i oprogramowanieAnalitycy biznesowi zazwyczaj opierają się na oprogramowaniu, takim jak Microsoft Excel, Microsoft PowerPoint, Microsoft Access, SQL, Google Analytics i Tableau. Narzędzia te pomagają analitykom biznesowym zbierać i sortować dane, tworzyć wykresy, pisać dokumenty i projektować wizualizacje, aby jasno i rzetelnie przedstawić wyniki. Niekoniecznie trzeba mieć umiejętności programowania lub obsługi baz danych dla stanowiska analityka biznesowego, ale niewątpliwie posiadanie takich umiejętności jest mile widziane w tym zawodzie. Rodzaj oprogramowania i narzędzi, z których będziesz musiał korzystać, będzie zależał od twojego stanowiska i wymagań organizacji.
 

Różne role analityków biznesowychAnalitycy biznesowi wykorzystują dane o użytkownikach w czasie rzeczywistym i korzystają z programów analitycznych w celu identyfikacji trendów użytkowników, udanych funkcji i potencjalnych problemów z przyjęciem aplikacji przez użytkowników. Ze względu na to, że dane stają się coraz cenniejsze dla organizacji, tak samo jest z analitykami biznesowymi. Stanowiska analityka biznesowego z biegiem czasu staje się coraz bardziej doceniane i obecnie, każda dobrze prosperująca firma posiada specjalistę zatrudnionego właśnie na tym stanowisku.

Rola analityka biznesowego może się bardzo różnić. Definicja analizy biznesowej pozwala na wiele różnych podejść do tej roli. W jej obszarze znajdują się profesjonaliści, którzy pracują nad projektami oprogramowania, zmianami procesów biznesowych, logistyką lub zapewnieniem zgodności z przepisami.

Czasami do osiągnięcia sukcesu wymagana jest specjalistyczna wiedza branżowa. Wybierz dowolny parametr projektu, organizacji lub grupy udziałowców - często rola analityka biznesowego w tym kontekście kształtuje się wokół wielu parametrów.

 

Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!