Jak zostać coachem? Czym się zajmuje coach?

Coach to jeden z tzw. zawodów przyszłości, które w najbliższych latach będą się cieszyć rosnącą popularnością oraz (a może przede wszystkim) zapotrzebowaniem. Specjalista w dziedzinie coachingu może znaleźć zatrudnienie w branży biznesowej, w sporcie oraz w sferach związanych z psychologią. Dowiedzmy się zatem, czym zajmuje się coach i jak można nim zostać?

Kim jest coach?

Słowo „coaching” to zapożyczenie z języka angielskiego, które dosłownie można przetłumaczyć na „trenować” lub „nadzorować”. Obecnie jednak termin „coaching” oznacza wiele różnych koncepcji doradczych i szkoleniowych w różnych obszarach. Istnieje na przykład coaching biznesowy, coaching osobisty, coaching życiowy itd.

Sam termin „coaching” jest zatem koncepcją konsultingowa, podczas której coach pomaga swojemu rozmówcy (klientowi) znaleźć rozwiązania określonych problemów i je skutecznie zastosować. Coach jest zatem specjalistą, który oferuje profesjonalną pomoc swoim klientom, czyli osobom, które w danym momencie zmagają się z jakimś problemem lub ogólnie zmagają się z wieloma trudnościami w życiu zawodowym lub prywatnym.

W pewnym stopniu praca coacha przypomina pracę psychologa, jednak relacja pomiędzy klientem i psychologiem zazwyczaj przypomina relację na linii pacjent-trapeuta i sprawdza się w przypadku radzenia sobie z różnymi traumami, fobiami i innymi problemami lękowymi.

Współpraca z coachem jest bardziej skierowana na szybkie znalezienie rozwiązań i ich wdrożenie, ponieważ z coachingu korzystają osoby, które po prostu poszukują sposobu na zwiększenie swojej efektywności w różnych obszarach życia. Pomimo tego, że nie jest to prawnie wymagane, aby zostać profesjonalnym coachem, warto ukończyć studia podyplomowe z zakresu coachingu w Wyższej Szkole Biznesu - National Louis University lub jednolite, pięcioletnie studia psychologiczne.

Studia podyplomowe z zakresu coachingu na WSB-NLU trwają dwa semestry i obejmują takie przedmioty jak m.in.:

  • Wprowadzenie do psychologii,
  • Proces coachingowy,
  • Ogólna psychologia,
  • Coaching indywidualny i grupowy. 

Czym zajmuje się coach i co robi?

Coach to zawód, który wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i pochodzi … uwaga… ze świata sportu! Trenerzy drużyn akademickich motywowali sportowców, starając się odkryć ich ukryty potencjał. Następnie rola coacha ewoluowała i została przeniesiona do innych sfer jak np. biznes. Jego zadaniem jest odnalezienie i pomoc w wykorzystaniu potencjału swojego klienta. Bardzo ważnym elementem pracy coacha jest słuchanie, ponieważ dzięki temu może dokładnie zagłębić się w problem klienta i pomóc w znalezieniu optymalnego rozwiązania. Oznacza to, że coachowie nie tylko motywują do działania, ale także podsuwają narzędzia, które mogą ułatwić poradzenie sobie z problemami.

Coach w swojej pracy prowadzi rozmowy nie tylko indywidualnie, lecz także grupowo, a pomoc i wsparcie może dotyczyć zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego. Coaching to również zadawanie odpowiednio ukierunkowanych pytań, aby samemu doprowadzić klienta do właściwego rozwiązania. Takie podejście zwiększa prawdopodobieństwo, że klient szybko zastosuje konkretną metodę.

Coach - jakie cechy powinien posiadać?

Praca coacha wcale nie jest łatwa i wymaga nie tylko wiedzy z różnych dziedzin nauki, ale również posiadania niektórych cech charakteru, które ułatwiają współpracę z klientami. Najważniejszą cechą, którą powinien odznaczać się coach, a która dotyczy również innych zawodów, jest empatia. To właśnie troszczenie się i szczera chęć pomocy klientowi jest istotna w tej pracy.

Rzetelny coach wykonuje swoją pracę nie tylko dla pieniędzy, ale przede wszystkim ze szczerej chęci pomocy i uczestnictwa w procesie przezwyciężania słabości swoich klientów. Coach powinien być kreatywny, ale w tym samym czasie unikać narzucania swojego punktu widzenia klientowi. Zadanie coacha polega na pomocy w znalezieniu rozwiązania, a nie dawania gotowych sposobów, które często przeczą wartościom i opiniom klienta.

Coach musi być pewny siebie, otwarty i komunikatywny – bez tych cech bardzo ciężko przekonać do siebie klienta i zdobyć zaufanie osoby, która szuka pomocy u specjalisty. Coach musi zatem posiadać silne umiejętności interpersonalne i komunikacyjne. Istotne jest również to, aby coach wyróżniał się zrozumieniem i wiedzą, że niektóre okoliczności życiowe są dla jego klientów bardzo bolesne i przytłaczające.

Gdzie pracuje coach? Praca dla coacha.

Coach to stosunkowo młody zawód, jednak już dziś można stwierdzić, że zapotrzebowanie na dobrze wyszkolonych specjalistów jeszcze długo będzie bardzo duże. Dlatego też jest to obszar rozwojowy, nad którym warto się pochylić.

Coaching kojarzy się przede wszystkim ze wspieraniem menedżerów, sportowców i pracowników na różnych pozycjach zawodowych. Jednak w ostatnich latach z usług coachów korzysta coraz więcej osób, które szukają specjalisty, pomagającego uporządkować im problemy w życiu prywatnym. Większość coachów prowadzi swoją działalność gospodarczą i współpracuje z indywidualnymi klientami lub firmami. Niektórzy specjaliści zatrudniają się jednak w większych poradniach, które nieco przypominają poradnie psychologiczne i tam świadczą swoje usługi.

Jak zostać coachem i czy warto? Jakie studia wybrać?

Zawód coacha powinny rozważyć osoby, które interesują się psychologią, stosunkami międzyludzkimi oraz są komunikatywne i lubią pracować z ludźmi. W zamian praca jako coach otrzymaja zawód, który jest bardzo ciekawy i wiąże się ze współpracą z wielu bardzo interesującymi ludźmi. Aby zostać coachem, warto skończyć studia podyplomowe, które oferuje Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University. Studia przygotowują do wykonywania zawodu i przekazywania profesjonalnej pomocy klientom.
W Wyższej Szkole Biznesu - National Louis University można ukończyć także jednolite studia magisterskie na kierunku „Psychologia” lub wybrać studia podyplomowe na takich kierunkach jak np. „Coaching”, „Neuropsycholgia”, „Psychotraumatologia" i „Psychologia w biznesie”.

Zdobycie wykształcenia na kierunku związanym z psychologią lub coachingiem to nie tylko dobre przygotowanie do wykonywania ciekawego zawodu, ale również doskonały sposób na zdobycie wiedzy przydatnej w życiu codziennym.

Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!