Jak zostać grafikiem komputerowym

Jak zostać grafikiem komputerowym?

Dowiedz się, co to znaczy być grafikiem komputerowym i jakie umiejętności są potrzebne, aby zacząć karierę. Czytaj teraz!

Od czego zacząć, aby zostać grafikiem?

Zastanawiasz się, jak zostać dobrym grafikiem komputerowym? Odpowiedzią jest doświadczenie i umiejętności praktyczne, które w tym zawodzie są najważniejsze. Dlatego najlepszym wyborem będzie tworzenie i stałe rozwijanie swojego portfolio. Jeszcze przed wyborem studiów graficznych warto uczyć się samodzielnego tworzenia i robić własne projekty. Zarówno internet, jak i książki oferują wiele materiałów, które pozwolą znaleźć odpowiedź na pytanie, jak zostać grafikiem komputerowym i co powinien umieć grafik komputerowy. Należy pamiętać, że studia dostarczają znajomości teorii, która może okazać się niezwykle przydatna. Warto również korzystać ze stron internetowych typu Behance czy Dribble, z których można czerpać inspirację do własnych prac.

Wielu grafików pracuje na komputerach firmy Apple podczas tworzenia swoich projektów ze względu na ich niezawodność i intuicyjne oprogramowanie. W efekcie pomocne może okazać się również zdobycie umiejętności obsługi systemu macOS. Aby „wybić się” jako grafik, na początku ważne będzie wykonywanie dużej liczby projektów – to pomoże zarówno zdobyć doświadczenie, jak i przekonać do siebie potencjalnych pracodawców.

Grafik komputerowy – jakie cechy charakteru powinien mieć?

Najważniejszą cechą charakteryzującą dobrego grafika jest otwarty, kreatywny umysł i wyobraźnia. Istotne są również zainteresowanie technologią i umiejętność pracy z oprogramowaniem do tworzenia i obróbki grafiki. Warto także nauczyć się działania pod presją czasu oraz własnoręcznego organizowania pracy – to bardzo przydatne umiejętności przy wielu projektach. Grafik powinien być też komunikatywny i potrafić współpracować z innymi.

Ile zarabia się jako grafik komputerowy?

Zarobki grafika komputerowego są zależne od doświadczenia, wykonywanych projektów oraz miejsca pracy. Mediana zarobków dla tego zawodu wynosi 3 300 zł, niemniej jedna trzecia grafików deklaruje zarobki przekraczające 4 600 zł brutto. Ponadto duże firmy zatrudniające grafików zapewniają dodatkowe benefity, jak np. komputer służbowy czy ubezpieczenie medyczne.

Jakie wykształcenie musi mieć grafik komputerowy?

Jak nauczyć się grafiki komputerowej? Wiele uczelni ma w swojej ofercie kierunek poświęcony grafice komputerowej, jednak ukończenie go wcale nie jest koniecznością przy znalezieniu pracy. Zawód ten może wykonywać osoba bez wykształcenia informatycznego, która dysponuje odpowiednimi umiejętnościami i doświadczeniem – dlatego warto zacząć tworzyć projekty już w szkole średniej. Niemniej studia graficzne pomogą zdobyć dodatkową wprawę i poznać innych ludzi zajmujących się tą dziedziną. To również okazja, by w uporządkowany sposób dowiedzieć się, co musi umieć grafik komputerowy.

Grafik komputerowy – wady i zalety pracy w tym zawodzie

Wśród plusów pracy na tej pozycji warto wyróżnić łatwe możliwości zatrudnienia, włącznie z samozatrudnieniem. Graficy pracują przeważnie w trybie zadaniowym z opcją układania własnego harmonogramu, co pozwala zachować sporą elastyczność. Praca w tej dziedzinie oferuje dodatkowo dobre zarobki, które rosną wraz z doświadczeniem.

Minusem tej ścieżki kariery jest przede wszystkim duża konkurencja na rynku. Początkujące osoby mogą mieć trudności ze znalezieniem ofert – warto zadbać o rozwijanie swojego portfolio już na starcie. Minusem może być również częsta presja czasu, choć warunki w tym zakresie zależą od projektu. Warto wspomnieć też, że graficy najczęściej pracują w formie zdalnej: zależnie od preferencji może to być zaleta albo wada.

Czy grafik komputerowy to zawód przyszłości?

Grafika komputerowa to stosunkowo młoda, wciąż rozwijająca się dziedzina. Ze względu na to wymieniana jest często wśród najbardziej przyszłościowych zawodów. Ciągły rozwój internetu i technologii sprawia, że osoby pracujące na tej pozycji nie powinny bać się o swoją przyszłość – to świetny wybór dla wszystkich młodych twórców. To także ciekawa okazja do rozwijania swoich pasji, np. dla osób, które chcą dowiedzieć się, jak zostać grafikiem gier komputerowych.

Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!