Jak zostać programistą?

Czy kiedykolwiek myślałeś o zmianie zawodu oraz zrobieniu kariery jako programista? Nic dziwnego! To bardzo zróżnicowane, interesujące i dobrze płatne zajęcie. Jako programista możesz zajmować się szeroką gamą projektów, od budowy witryn e-commerce, po tworzenie gier komputerowych, pracę w ramach Augmented Reality, outsourcingu czy środowiskach programistycznych jak Visual Studio. Jak zostać programistą? Jak wygląda praca programisty i co trzeba umieć, aby startować na stanowisko Web Developera?

Kto może zostać programistą?

Bycie programistą wymaga wielu umiejętności, a ich rozwój ma związek z dwoma głównymi czynnikami: skuteczną wiedzą teoretyczną i wsparciem praktycznym, np. ze strony starszych programistów. Musisz maksymalnie wykorzystać oba te elementy, aby stać się najlepszym specjalistą w swojej dziedzinie.
Kto może zostać programistą? Tak naprawdę każdy, kto chce zrozumieć i zgłębić tę niezwykłą dziedzinę. Nie ma tutaj ograniczeń – wystarczą chęci i ciężka praca. Dziś web deweloperzy są jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów technicznych na rynku pracy. Zwiększony popyt, niedobór profesjonalistów – to wszystko sprawia, że chętnych na zostanie web specjalistą kuszą nie tylko miejsca pracy, ale również intratne warunki finansowe.

Podstawy wiedzy programistycznej – gdzie je zdobyć?

Skoro postanowiłeś, że chcesz zostać programistą, pozostaje druga kwestia – gdzie powinieneś nauczyć się programowania? W internecie dostępnych jest mnóstwo kursów i szkoleń, jednak żadne z nich nie zapewniają na tyle optymalnego wykształcenia, byś mógł po ich ukończeniu uważać się za profesjonalistę.
Oczywiście, najlogiczniejszym rozwiązaniem są studia na wydziale informatycznym na jednej z krajowych uczelni. Warto się przede wszystkim zastanowić nad jednym – czy myślisz poważnie o nauce programowania? Jeśli nie jest to dla Ciebie wyłącznie chwilowy impuls, bądź „moda” – zdecydowanie skorzystaj z wyższych szkół, które pozwolą Ci zdobyć wiedzę na naprawdę wysokim poziomie.
Doskonałą opcją jest skorzystanie z oferty szkoły wyższej, która pozwala wejść na ścieżkę zawodową z umiejętnościami praktycznymi. Takie możliwości daje nauka w Szkole Profesjonalnego Programowania WSB-NLU, którą może rozpocząć każdy, kto chce zdobyć dobrze opłacany na zawód "programisty .NET". Ważną informacją jest to, że w SPP WSB-NLU nie jest wymagane wcześniejsze ukończenie studiów informatycznych lub technicznych, choć posiadanie ukończonych takich studiów będzie bardzo pomocne.

Jaką ścieżkę programistyczną chcesz podążać w przyszłości? Zastanów się nad tym już teraz!

Czy chcesz zostać programistą WWW typu back-end? Inżynier oprogramowania? A może chcesz pracować nad czymś w rodzaju sztucznej inteligencji (AI) lub innej powstającej technologii? Odpowiedź na to pytanie pomoże zaplanować i ukształtować ścieżkę uczenia się, którą wybierasz. Do wyboru są m.in. ścieżki programistów, którzy pracują jako:

- autorzy stron (czyli deweloperzy internetowi, którzy dzielą się na front-endowców, pracujących po stronie komputera oraz back-endowców, zajmujących się serwerami);

- programiści oprogramowania (czyli osoby, które są odpowiedzialne za stworzenie oprogramowania, przejmują projekt bądź koncepcję po kimś, piszą kod i przekształcają go w pełni sprawny produkt);

- naukowcy zajmujący się danymi (pracujący w środowisku badawczym lub akademickim, posługujący się językiem Python);

- administratorzy baz danych (tutaj zadanie administratorów dzieli się na kilka ról, m.in. pobieranie danych, zabezpieczenie ich, porządkowanie, analizowanie – to praca idealna dla osób, które lubią statystykę i analizę danych);

- twórcy aplikacji mobilnych (niezwykle rozwojowa ścieżka, zwłaszcza z uwagi na wciąż rosnące zapotrzebowanie na nowe aplikacje mobilne; dziś tworzenie aplikacji mobilnych staje się jedną z najbardziej lukratywnych dziedzin programowania).

Nauka programowania poprzez realizację projektów

Zdobycie umiejętności programowania nie należy do łatwych. Ważne jest na przykład też, aby po określeniu ścieżki, którą chcesz w przyszłości podążać, dowiedzieć się, jakich języków programistycznych powinieneś się nauczyć. Na przykład będziesz potrzebować języka SQL, aby zostać administratorem bazy danych, CSS i JavaScript, aby zostać programistą front-end, a także czegoś takiego jak Java lub Swift, jeśli chcesz zacząć tworzyć aplikacje mobilne.
To jednak nie wszystko! Kluczem do sukcesu w pracy programisty jest także umiejętność wykorzystania wiedzy w praktyce. Samo wyuczenie się skryptów czy mechanizmów działania nie zrobi z ciebie dobrego specjalisty. Szkoła Profesjonalnego Programowania WSB-NLU to miejsce, w którym dowiesz się wiele zarówno kwestiach teoretycznych, jak i poznasz możliwości ich wykorzystania, co jest niezwykle cenne na rynku pracy. Nauczenie programowania praktycznego zaawansowanych biznesowych systemów informatycznych jest głównym celem SPP WSB-NLU. Szkoła funkcjonuje w oparciu o Project Based Learning. Każdy z etapów studiowania podzielony jest na dwie części – studenci uczą się jak realizować dany element programistyczny, wykonują kolejne fragmenty programu biznesowego. Jednym zdaniem – uczą się na „żywym programie”! Skorzystanie z takich zajęć to także szansa dla osób niezdecydowanych, czyli tych, które nie wiedzą jaką ścieżką programisty chcą podążać. W programie Szkoły Profesjonalnego Programowania WSB-NLU znajdują się m.in. przedmioty jak: Programowanie logiki biznesowej w języku C#, Programowanie desktopowych aplikacji biznesowych, Projektowanie i realizacja baz danych dla aplikacji biznesowych (SQL Server).

Dlaczego warto zainteresować się pracą jako programista?

Dynamiczny rozwój sektora IT oraz rosnące zapotrzebowanie na programistów sprawia , że jest to zawód, na który już zawsze będzie zapotrzebowanie. Z roku na rok obserwuje się ciągły rozwój tej branży a rynek pracy wręcz pęka w szwach w ofertach IT. Wynagrodzenie to druga kwestia, która zdecydowanie kusi i szczególnie warto tutaj pochylić się nad pracą programisty Java lub JavaScript.
Programowanie to bardzo zróżnicowana dziedzina , w której każdy znajdzie miejsce dla siebie. Nie ma znaczenia, czy jesteś 18-letnim absolwentem szkoły czy 40-letnim handlowcem - jeśli chcesz się na to zdecydować, możesz nauczyć się zostać programistą.

Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!