Jaką pracę można otrzymać po ukończeniu studiów z zarządzania

Jaką pracę można otrzymać po ukończeniu studiów z zarządzania?

Młodzi ludzie, decydując się na podjęcie studiów na danym kierunku, często zastanawiają się nad swoją przyszłością po zdobyciu wykształcenia. W głowach wielu z nich pojawiają się pytania: Czy znajdę zatrudnienie? Co mogę robić później? Czy studia rzeczywiście mają sens?

Coraz częściej z problemem wyboru właściwej drogi zawodowej młodzi ludzie udają się do specjalistów - poradni w urzędach pracy lub do profesjonalnych doradców zawodowych. Wszystko po to, by znaleźć optymalną dla siebie drogę i szansę na zatrudnienie, które przyniesie korzyści materialne, ale też da satysfakcję i poczucie spełnienia. Nurtujące pytanie - czy podejmując wysiłek i kształcąc się w danej dziedzinie, znajdę pracę - jest tym, co najczęściej warunkuje obranie konkretnej drogi kształcenia i jednocześnie drogi zawodowej.

Jednym z najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce jest Zarządzanie. Czy warto je studiować? Czy po zarządzaniu jest praca?

Jaką pracę można otrzymać po zarządzaniu?

Uzyskanie tytułu licencjata lub magistra zarządzania może otwierać drzwi to wielu karier w różnych branżach. Kierunek ten uczy szeregu zagadnień administracyjnych, marketingowych, a nawet księgowych, jak tego, w jaki sposób ściśle współpracować z zespołem i rozwijać umiejętności skutecznego zarządzania firmą lub organizacją.

Według Bureau of Labor Statistics (BLS) przewiduje się, że zatrudnienie w sektorze biznesowym i finansowym wzrośnie o 7% do 2031 r. To zdecydowanie szybciej niż średnia stopa wzrostu dla innych zawodów. Globalizacja i rozwijająca się gospodarka to czynniki przyczyniające się do zwiększonego zapotrzebowania na absolwentów kierunków biznesowych.

Decydując się na studia z zarządzania, warto mieć na względzie to, jaką pracę chce się podjąć. Inne kroki trzeba poczynić, by zyskać pracę po zarządzaniu przedsiębiorstwem, a inną po marketingu i zarządzaniu czy zarządzaniu zasobami ludzkimi. Tak się bowiem składa, że w przypadku tego, czy po zarządzaniu jest praca, wiele zależy nie od samego kierunku, a wybranej specjalności.

Praca po zarządzaniu w zależności od specjalności

Praca po zarządzaniu, w zależności od specjalności, może być silnie powiązana z finansami, prowadzeniem działalności gospodarczej, współpracą z ludźmi, działaniami w zakresie administracji czy samorządów. Możliwości jest naprawdę wiele. Wybór konkretnej ścieżki kariery po zarządzaniu wiąże się z ukończoną specjalizacją.

Jeśli myślisz o studiowaniu zarządzania na Wyższej Szkole Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu, musisz wiedzieć kilka rzeczy. Przede wszystkim tok kształcenia i program studiów z zarządzania jest tworzony w oparciu o potrzeby obecnego rynku pracy. Jest on konsultowany z pracodawcami, którzy informują, jakich specjalistów najbardziej brakuje. Dzięki temu studia na WSB-NLU dają większą szansę na znalezienie pracy po zarządzaniu.

W ramach studiów z zarządzania można zdecydować się na pogłębienie swojej wiedzy w zakresie:

Praca po zarządzaniu i inżynierii produkcji

Zarządzanie i inżynieria produkcji to kierunek, którego ukończenie jest w dzisiejszych czasach bardzo pożądane przez pracodawców, a w szczególności w rejonach zachodniej Polski. Branża produkcyjna stawia na rozwój i jednocześnie skomplikowane procesy inżynieryjne oraz produkcyjne, które wymagają szczególnej dbałości o odpowiednie rozdysponowanie zadań, zarządzanie czasem i jakością wykonywanych czynności. Jakiekolwiek niedociągnięcia w tych aspektach mogłyby być dla pracodawców powodem kosztownych strat. Kończąc studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji można starać się o przyjęcie na stanowiska:

 • inżyniera planowania produkcji,
 • inżyniera utrzymania ruchu,
 • inżyniera procesu,
 • specjalisty do spraw jakości,
 • specjalisty do spraw logistyki lub
 • specjalisty do spraw bezpieczeństwa procesowego.

Praca po zarządzaniu zasobami ludzkimi

Zarządzanie zasobami ludzkimi to wszelkie umiejętności związane z tzw. HR w organizacjach. Kończąc ten kierunek, posiada się wiedzę z zakresu rekrutacji, szkolenia, technik motywacji, oceniania, wynagradzania oraz nadzoru i kontroli. Jaka praca po zarządzaniu zasobami ludzkimi czeka na studentów? Zarządzanie zasobami ludzkimi jest kierunkiem uprawniającym do ubiegania się o stanowiska menedżerskie, przedsiębiorcze, a także o rolę specjalisty w dziale marketingowym, rekrutacyjnym, doradczym.

Praca po zarządzaniu i marketingu

Kariera w marketingu jest popularna, co daje szansę na pracę m.in. specjalistów w mediach cyfrowych i społecznościowych. Jednak aby znaleźć pracę, musisz mieć dobre doświadczenie w marketingu oraz wiedzę, którą najlepiej zdobyć podczas studiów. Praca po marketingu i zarządzaniu to przede wszystkim stanowiska menedżerskie, a także specjalistyczne, w tym w zakresie marketingu, social mediów, reklamy internetowej, czy promocji firmy.

Praca po zarządzaniu przedsiębiorstwem

Posiadający szeroką wiedzę z zakresu organizacji i struktur absolwenci zarządzania przedsiębiorstwem, świetnie orientują się w tym, jakie wyróżniki powinna posiadać każda organizacja oraz odpowiednie umiejętności i techniki działania, które przełożą się na sukces firmy. Absolwent kierunku zarządzania przedsiębiorstwem świetnie sprawdzi się na stanowisku:

 • managera,
 • kierownika projektu,
 • team leadera,
 • doradcy zawodowego,
 • doradcy biznesowego.

Gdzie można pracować po zarządzaniu?

Zarządzanie jest kierunkiem bardzo uniwersalnym. Interdyscyplinarność tego profilu i możliwość przełożenia zdobytej na nim wiedzy i doświadczenia na różnorodne dziedziny daje absolwentom możliwość znalezienia zatrudnienia w większości współczesnych gałęzi gospodarki.

Czy po zarządzaniu jest praca? Jak najbardziej. Praca po zarządzaniu jest dostępna praktycznie w każdym przedsiębiorstwie, które posiada zorganizowaną strukturę, w urzędach oraz w zagranicznych korporacjach.

Czy warto studiować zarządzanie?

W dzisiejszych czasach umiejętności dobrego zorganizowania zespołu ludzkiego, harmonogramów i pracy, wykorzystania ludzkich potencjałów i możliwości, są umiejętnościami wysoko cenionymi przez pracodawców. Jeśli w parze z tymi umiejętnościami idzie odpowiednie wykształcenie, wysoki poziom wiedzy zdobytej podczas studiów - praca po zarządzaniu jest łatwa do znalezienia. Osoby posiadające predyspozycje do zarządzania, umiejętności interdyscyplinarne (studia na kierunku zarządzania łączą wiele dziedzin: humanistycznych, matematycznych, informatycznych), decydujące się na kształcenie w kierunku zarządzania, z pewnością odnajdą się świetnie w nauce i na rynku pracy.

Studia na kierunku zarządzania oferują, oprócz zdobycia ogólnej wiedzy i umiejętności podstawowych z zakresu pracy z zespołem- wiele specjalności, które z pewnością pomocne będą w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy w branżach wyspecjalizowanych.

Dobra praca po zarządzaniu nie jest trudna do zdobycia, warto jednak- oprócz inwestycji w samo wykształcenie - zainwestować również w zdobycie praktyki zawodowej, np. poszukując podczas studiów lub wakacji płatnych, lub bezpłatnych praktyk oraz programów stażowych w przedsiębiorstwach, w których chcielibyśmy podjąć zatrudnienie lub w branży, jaka jest dla nas interesująca. Przykładem doświadczenia, które z pewnością będzie cenne dla rekruterów oraz przyszłych pracodawców i szansą, aby zdobyć dobrą pracę po zarządzaniu, jest również odbycie zagranicznych staży czy praktyk, dzięki którym można zdobyć nowoczesną wiedzę o zarządzaniu, stosowaną w innych krajach.

Zarobki po zarządzaniu

Jakim źródłem dochodów jest praca po zarządzaniu? Zarobki po ukończeniu studiów zarządzania, przy założeniu podjęcia pracy zgodnego z kierunkiem studiów, kształtują się w zależności od doświadczenia i indywidualnych umiejętności danego absolwenta. Statystycznie, przeciętne wynagrodzenie w sektorze zarządzania przy doświadczeniu poniżej 3 lat wynosi około 4150 złotych brutto.

Patrząc po corocznym raporcie dostarczanym przez Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych, absolwenci WSB-NLU mają możliwość zarabiania zaraz po ukończeniu studiów ok. 4 000 złotych netto. Na znacznie więcej można liczyć wraz z upływem czasu pracy oraz z nabytym doświadczeniem. Według portalu wynagrodzenia.pl:

 • młodszy specjalista ds. zarządzania może w Polsce uzyskać do 5 140 złotych brutto,
 • specjalista powinien liczyć na wynagrodzenie rzędu 6 150 złotych brutto,
 • starszy specjalista zarabia ok. 7 050 złotych brutto.
Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!