Jak wyróżnić się na rynku pracy? To pytanie, które zadaje sobie zwłaszcza spora część studentów – w wielu branżach idealną odpowiedzią jest zdobycie certyfikatów, które potwierdzają znajomość danego sektora. Warto jednak wiedzieć, które opcje będą odpowiednie pod kątem wybranego kierunku studiów, przyszłych planów zawodowych i aktualnych wymagań pracodawców.
Certyfikaty językowe – klucz do międzynarodowej kariery
Współczesny rynek pracy wymaga znajomości języków obcych – w szczególności angielskiego – na praktycznie każdej pozycji. Jest to istotne zwłaszcza w środowisku biznesowym, w ramach którego coraz częściej potrzebny jest codzienny kontakt ze współpracownikami, klientami czy interesariuszami z zagranicy. Potwierdzenie swoich umiejętności certyfikatem może zatem znacząco zwiększyć szanse na zdobycie dobrej pracy nawet zaraz po studiach – oto najbardziej poważane dokumenty dla poszczególnych języków obcych:
- IELTS, TOEFL, Cambridge English (FCE, CAE, CPE) – certyfikaty języka angielskiego;
- TestDaF, Goethe-Zertifikat – język niemiecki;
- DELE – hiszpański;
- DALF i DELF – język francuski.
Praktycznie każdy język ma swój system certyfikacji, a dokumenty tego typu mogą być wymagane np. przy rekrutacji do zagranicznej firmy. Przed podjęciem decyzji o pracy w międzynarodowym przedsiębiorstwie warto więc zapoznać się z wymaganiami w tym zakresie, a także z tym, jakie języki są używane na co dzień w firmie.
Branżowe certyfikaty, np. dla IT
W obszarze kierunków technicznych również istnieje wiele sposobów na potwierdzenie swoich kompetencji poprzez certyfikaty. Jednym z przykładów może być sektor IT, w ramach którego można zainwestować w różnorodne dokumenty tego rodzaju. Aktualnie na rynku pracy szczególnie doceniane są certyfikaty z zakresu cyberbezpieczeństwa (np. Cisco CCNA, CCNP) czy usług cloud (m.in. AWS Certified Solutions Architect, Google Cloud Certification i kursy Microsoft Azure); planując z kolei pracę związaną z zarządzaniem projektami, warto zainteresować się rozwiązaniami takimi jak PMP, PRINCE2 czy CSM (Certified Scrum Master).
Biznes i zarządzanie – certyfikaty
Studenci kierunków ekonomicznych, zarządzania czy finansów muszą liczyć się ze sporą konkurencją na rynku pracy. Z tego względu w tych sektorach szczególnie warto zainteresować się zdobyciem odpowiednich certyfikacji, które będą służyć jako dowód zdobytych kompetencji nawet bez komercyjnego doświadczenia. Oto niektóre propozycje:
- PMP (Project Management Professional), PRINCE2 – dla osób zajmujących się zarządzaniem projektami, nie tylko w branży IT;
- Lean Six Sigma (Green Belt, Black Belt) – skupiają się na optymalizacji procesów biznesowych;
- CFA (Chartered Financial Analyst) – idealny wybór dla przyszłych specjalistów w dziedzinie inwestycji czy finansów.
Warto także pamiętać, że niektóre zawody mogą wymagać ukończenia kursów związanych ściśle z daną tematyką. Wśród przykładów znajduje się m.in. doradztwo finansowe – wszystkie osoby wykonujące tę pracę muszą dysponować stosowną certyfikacją.
Certyfikaty w marketingu i e-commerce
Kompetencje w zakresie marketingu online również są bardzo cenione na rynku pracy, ale to kolejny obszar, w którym można spodziewać się intensywnej rywalizacji. Jakie certyfikaty pozwolą wyróżnić się na tle innych kandydatów? Zależnie od wybranego obszaru specjalizacji mogą to być np. kursy Google Ads i Google Analytics, certyfikaty Facebook Blueprint czy ogólne certyfikaty pokrywające wiele obszarów związanych z marketingiem, takie jak licencja Digital Marketing Institute (DMI).
Prawo – certyfikaty dla prawników
W tym przypadku wymagania są nieco inne – podstawowym wymogiem do wykonywania pracy w zawodzie jest ukończenie studiów wraz z przejściem aplikacji w kancelarii. Dokładne zasady mogą się różnić w zależności od konkretnej pozycji, jednak najczęściej dodatkowe certyfikaty nie są niezbędne, o ile planujemy pracę głównie w sferze polskiego prawa. Inaczej wygląda za to kwestia pracy za granicą lub w międzynarodowym środowisku biznesowym – wtedy przydatne będą takie dokumenty jak TOLES (Test of Legal English Skills) czy Compliance Officer Certification (dla osób zajmujących się compliance – zgodnością regulacyjną).
Gdzie można zdobyć certyfikaty dla poszczególnych branż?
Wskazane certyfikaty to zaledwie część dość rozbudowanej kolekcji dokumentów, które mogą służyć jako poświadczenie umiejętności danego kandydata. Niektóre z nich można zdobyć online – warto wtedy jednak zweryfikować, czy są wydawane przez odpowiednią instytucję i mają równoważną wartość, jak tradycyjne certyfikaty. Najlepszym wyborem jest skorzystanie z rozwiązań udostępnianych przez organizacje certyfikujące, takie jak PMI (zarządzanie projektami), CFA Institute (finanse) czy Cambridge English (dla języka angielskiego). W razie wątpliwości warto także zasięgnąć porady wśród pracowników uczelni, np. profesorów czy innych osób prowadzących zajęcia.
Zdobycie certyfikatów podczas studiów to bez wątpienia bardzo dobra inwestycja, która odpłaca się w postaci szybszego rozwoju kariery. To również idealny sposób na wyróżnienie się na tle konkurencji – zwłaszcza przy szukaniu pierwszej pracy, bez wcześniejszego doświadczenia komercyjnego. Warto wybierać certyfikaty zgodne zarówno ze swoimi zainteresowaniami, jak i kierunkiem kariery, aby jak najlepiej wykorzystać czas spędzony na uczelni.