Zapraszamy do składania aplikacji na semestr zimowy 2024/2025.

PROCES REKRUTACJI
Jakie korzyści daje status studenta

Jakie korzyści daje status studenta?

Oceń ten wpis:
(0.0)

Oprócz dostępu do edukacji na najwyższym poziomie studia zapewniają także szereg dodatkowych korzyści – m.in. zniżki i szczególne uprawnienia przy zatrudnieniu. Aby z nich skorzystać, niezbędny jest status studenta. Co warto wiedzieć na ten temat?

Status studenta – co to jest?

Status studenta to nic innego, jak oficjalne potwierdzenie uczestnictwa w studiach. Do potwierdzenia statusu studenta służy przede wszystkim legitymacja studencka, która oficjalnie nie funkcjonuje jako dokument tożsamości, ale może potwierdzać uprawnienia do zniżek i innych rozwiązań dostępnych tylko dla studentów. W niektórych przypadkach – np. przy podejmowaniu pracy – wymagane mogą być zaświadczenia o statusie studenta, które można uzyskać zazwyczaj w sekretariacie uczelni. Zarówno legitymacja studencka, jak i sam status studenta są ważne wyłącznie na czas trwania studiów.

Kiedy zdobywa się status studenta i kiedy się go traci?

Dniem uzyskania statusu studenta jest dzień tzw. immatrykulacji, czyli oficjalnego przyjęcia w poczet studentów – w większości sytuacji jest to data 1 października, będąca jednocześnie rozpoczęciem semestru zimowego. Utrata następuje natomiast w momencie zakończenia studiów. Co ważne, nie zawsze jest to równoważne z datą na legitymacji – studia uznaje się za zakończone od razu po obronie pracy dyplomowej, czyli przeważnie kilka miesięcy przed upływem ważności legitymacji. Dodatkowo studenci mogą stracić swój status w razie rezygnacji ze studiów lub wykreślenia z listy studentów przez uczelnię.

Status studenta a różne formy studiów

Warto mieć na uwadze, że kwestia statusu studenta wygląda nieco inaczej w zależności od rodzaju studiów. Pełny status studenta dotyczy wyłącznie osób pobierających naukę w ramach kursów I i II stopnia, zarówno stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Co ważne, po ukończeniu 26. roku życia wygasa prawo do preferencyjnych ubezpieczeń i wielu zniżek, mimo że studenci nadal zachowują swój status. Nieco inaczej wygląda to w przypadku doktorantów – status doktoranta przysługuje osobom uczestniczącym w studiach trzeciego stopnia, jednak zniżki i inne korzyści są dostępne do 30. urodzin.

Studia podyplomowe i studia MBA nie uprawniają natomiast do uzyskania statusu studenta. Ich uczestnicy otrzymują zamiast tego status słuchacza, który nie zapewnia dostępu do zniżek i innych korzyści dostępnych przy statusie studenta, będąc jedynie potwierdzeniem uczestnictwa w kursie. Mimo tego studia podyplomowe i MBA są bardzo wartościową inwestycją w swój rozwój zawodowy. Nawet bez zniżek i pozostałych rozwiązań dla studentów można liczyć na szereg korzyści pod względem swojej kariery – specjalistyczna wiedza zdobyta w ramach kursu realnie przekłada się na większe możliwości awansu czy zwiększenia swoich zarobków.

Korzyści ze statusu studenta

Wiemy już, jak działa status studenta, kiedy się go zdobywa i kiedy można go stracić – warto zwrócić uwagę także na korzyści dostępne dla studentów. Jedną z najważniejszych są zniżki studenckie, na które można liczyć przy wielu różnych usługach: od biletów na transport publiczny, poprzez wstęp do muzeów i na wydarzenia kulturowe, aż po specjalne promocje organizowane przez sklepy czy firmy. Ponadto studenci mogą liczyć na pełen dostęp do zasobów uczelni, m.in. do zbiorów bibliotek, czytelni i laboratoriów. Ważną zaletą jest też możliwość uczestnictwa w konferencjach, wykładach i seminariach organizowanych specjalnie dla studentów.

Ponadto status studenta uprawnia do uzyskania różnego rodzaju stypendiów i dotacji, które stanowią kolejną formę wsparcia finansowego dla osób pobierających naukę na uczelni. W Polsce dostępne są różne rodzaje stypendiów – w tym stypendia socjalne, naukowe, artystyczne i sportowe. Dzięki nim studenci mogą obniżyć koszty związane np. z nauką czy zakwaterowaniem, co pomoże w większym stopniu skupić się na nauce.

Status studenta oznacza także nieco inne zasady w kwestii ubezpieczenia i zatrudnienia. Dotyczy to przede wszystkim umowy zlecenia, przy której studenci do 26. roku życia są zwolnieni z opłacania składek ZUS. Taka forma umowy zapewnia zatem oszczędności dla pracodawcy, a w wielu przypadkach także wyższe zarobki dla studentów. Ponadto umowa zlecenie dla studenta to większa elastyczność pod względem godzin, dzięki czemu jest to preferowana opcja wśród osób, które chcą połączyć edukację z rozwojem zawodowym jeszcze na etapie studiów.

Studia – korzyści

Oprócz samego statusu studenta warto zwrócić uwagę również na szereg innych korzyści oferowanych przez studia. To nie tylko dostęp do wiedzy przekazywanej przez doświadczonych specjalistów, którzy mają od wielu lat styczność z danym obszarem lub pracują w wybranej dziedzinie. To również wyjątkowa szansa na budowanie kontaktów, które mogą być przydatne w kontekście późniejszego rozwoju kariery, a także na uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych dla studentów. Co ważne, na korzyści tego typu można liczyć zarówno w przypadku standardowych studiów I i II stopnia, jak i podczas kursów podyplomowych czy MBA – takie rozwiązania to świetny sposób, by kontynuować swój rozwój nawet po rozpoczęciu kariery zawodowej.

Zadzwoń do nas:

+48 18 44 99 100

lub podaj nam swój numer telefonu, a skontaktujemy się z Tobą w dogodnym dla Ciebie momencie.

Wybierz dogodną porę:

Wyślij formularz, a zadzwonimy do Ciebie!

Więcej informacji