Kobiety w branży IT, czyli jak przełamują stereotypy i z dumą wkraczają do świata programistów

Mogłoby się wydawać, że środowisko programistów jest na tyle hermetyczne, że żadna z kobiet nie ma szans na poważnie zaistnieć w tej branży. Nic bardziej mylnego. Dodatkowo takie stwierdzenia jeszcze bardziej unaoczniają stereotypy w tym temacie. Bezsprzecznie należy zaznaczyć, że kobiety w branży IT mają się coraz lepiej. I to na tyle, że niejednokrotnie są lepsze w wykonywaniu kolejnych zadań od faworyzowanych mężczyzn.

Kobieca siła, również w IT.
Branża IT od lat kojarzona wyłącznie z mężczyznami obecnie zaczyna się zmieniać. Coraz więcej kobiet zechciało zrobić coś bezprecedensowego i rozszerzyć swoje kompetencje w tym zakresie. Jak się bowiem okazuje, żadna z płci nie jest dedykowana do skutecznego rozwiązywania informatycznych kwestii. Należy również jednoznacznie zaznaczyć, że błędem jest dyskryminowanie kobiet już na starcie przez pryzmat domniemanego braku chęci pracy w tej branży. To nie prawda. Kolejne przedstawicielki znajdujące zatrudnienie w otwartych i nieszablonowo działających firmach zdają się to tylko potwierdzać.
Podkreśla to również Raport Kobiet w IT 2020 stworzony przez nofluffjobs.com, gdzie jasno wynika, że ponad 40% kobiet przebranżowiło się do IT, zmieniając swoje miejsce pracy. Gotowość do podejmowania nowych działań jest tym bardziej udokumentowana, że liczba kobiet zatrudnianych w tym sektorze rokrocznie sukcesywnie wzrasta.

Szansa na skuteczną rekrutację - dość stereotypów!
Coraz więcej firm decyduje się nie skreślać kobiet tylko ze względu na płeć. Stereotypowe podejście przechodzi w zapomnienie, a liczą się kwalifikacje. Kobiety wykazują się doświadczeniem zdobytym w zakresie obsługi m.in.:
● Java
● C#
● Python
To zdecydowanie umiejętności, których oczekują pracodawcy, a te nierzadko są jednym z lepiej opanowanych obszarów od, wydawałoby się, faworyzowanych mężczyzn. Dzięki zaangażowaniu i chęci rozwoju coraz więcej kobiet decyduje się na zmianę miejsca zatrudnienia. W świadomych firmach rośnie również zapotrzebowanie na uzupełnianie obsady, bez względu na płeć. Nie ma tu również znaczenia możliwy urlop macierzyński, który mógłby mieć miejsce w przyszłości, bowiem świadomi pracodawcy wiedzą o możliwościach swoich pracownic i dają im możliwość skutecznego powrotu do pracy. Dodatkowo niejednokrotnie wiąże się to z propozycją pracy zdalnej, co wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem, które pomoże połączyć nowe obowiązki rodzinne wraz z zarobkową pracą.

Dlaczego praca w IT odpowiada kobietom?
Branża IT od kilku lat wyróżnia się nieprzeciętnymi zarobkami. To z pewnością jeden z motywatorów dla przebranżowienia się, bądź rozwoju w tym kierunku. Próbując rozszerzać swoje kompetencje, kobiety chętnie korzystają z oferty studiów podyplomowych, takich jak, chociażby te dostępne w ofercie Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu. Jest to dobry sposób do zrobienia pierwszego kroku w celu zdobycia odpowiedniego stanowiska pracy, połączonego z oczekiwanym wynagrodzeniem.
Pieniądze nie odgrywają jednak jedynej i kluczowej roli. Warto wspomnieć, że kobiety po prostu lubią programowanie, bądź inne zadania IT. Nierzadko bowiem zdarza się, że praca staje się ich pasją. Zwłaszcza analityczne umysły doskonale odnajdują się w tej branży, co ma również przełożenie na osiągane przez nich wyniki. Zaangażowanie i gotowość do podejmowania kolejnych zadań jest doceniana przez nowoczesne firmy, które coraz chętniej decydują się na wymianę personelu i dawanie wszystkim równych szans. Takie działania są premiowane na rynku i doceniane przez branżę, jak i ogół pracowników. Trzeba pamiętać, że płeć nie powinna decydować o pozytywnej decyzji rekrutera. Dobrze, że zaczęło się to zmieniać.