Interesuje Cię ścieżka kariery kuratora sądowego? To interesujący, ale jednocześnie wymagający zawód, do którego warto odpowiednio się przygotować. Podpowiadamy, jakie studia pozwalają nabyć przydatne kwalifikacje do podjęcia pracy w zawodzie kuratora sądowego.
Kim jest kurator sądowy? Czym się zajmuje?
Kurator sądowy jest funkcjonariuszem publicznym. Zajmuje się głównie sprawami osób niepełnoletnich, niepełnosprawnych, (częściowo lub całkowicie) ubezwłasnowolnionych, uzależnionych (od alkoholu i środków odurzających) oraz osób, które popełniły przestępstwa. Kurator sądowy sprawuje dozór nad osobami, które zostały poddane karze ograniczenia wolności lub wobec których umorzono postępowanie karne. Dodatkowo kurator sądowy, m.in.:
- nadzoruje wykonywanie prac użytecznych społecznie (zamienników kary grzywny);
- prowadzi wywiady środowiskowe;
- sprawuje opiekę postpenitencjarną;
- wspiera rodziny osób przebywających w zakładach karnych.
Działania kuratorów sądowych mają charakter wychowawczy i resocjalizacyjny. Ich głównym zadaniem jest reprezentowanie swoich podopiecznych oraz zapewnienie im odpowiedniej opieki i wsparcia. Kuratorzy sądowi pracują w zakładach zamkniętych:
- zakładach karnych,
- placówkach opiekuńczo-wychowawczych,
- placówkach leczniczo-rehabilitacyjnych.
Część kuratorów wypełnia obowiązki także w miejscu zamieszkania podopiecznych.
Jakie studia wybrać, aby zostać kuratorem sądowym?
Kuratorzy sądowi dzielą się na: zawodowych i społecznych. Aby zostać kuratorem pracującym społecznie, wystarczy uzyskać wykształcenie średnie. Kurator społeczny nie pracuje samodzielnie – działa pod okiem kuratora zawodowego. Do jego zadań należy, m.in. resocjalizacja podopiecznych, prowadzenie nadzorów i dozorów oraz wywiady środowiskowe.
Kurator zawodowy to stanowisko wymagające wyższego wykształcenia. Taki pracownik rzadziej wychodzi w teren, nie prowadzi dozoru podopiecznych i nie zajmuje się wywiadami środowiskowymi. Jego praca polega na przydzielaniu kuratorów społecznych do podopiecznych oraz nadzorowaniu ich działań. Kurator zawodowy zajmuje się składaniem wniosków, współpracą z policją czy ośrodkami pomocy społecznej.
Po jakich studiach można zostać kuratorem zawodowym?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, kuratorem zawodowym może zostać wyłącznie osoba posiadająca wykształcenie wyższe. O takie stanowisko mogą ubiegać się absolwenci:
- pedagogiki,
- psychologii,
- socjologii,
- prawa,
- studiów podyplomowych.
Wśród kuratorów sądowych zawodowych, zdecydowana większość osób ukończyła studia prawnicze. Kierunek ten bardzo dobrze przygotowuje do pracy w kurateli, ponieważ dostarcza gruntowną i rozbudowaną wiedzę dotyczącą systemu prawnego, przepisów postępowania karnego i cywilnego czy prawa rodzinnego.
Do stanowiska kuratora sądowego znakomicie przygotowują również studia pedagogiczne, a zwłaszcza te z zakresu pedagogiki resocjalizacyjnej, która koncentruje się na pracy z osobami niedostosowanymi społecznie czy osobach z zaburzonym zachowaniem.
Kolejny kierunek, który warto wziąć pod uwagę to psychologia. Studia te pozwalają lepiej zrozumieć funkcjonowanie psychiki człowieka. Umożliwiają także poznanie różnorodnych technik wsparcia podopiecznych i lepszego dotarcia do nich.
Zostań kuratorem sądowym, dzięki WSB-NLU
Jeśli jesteś zainteresowany zawodem kuratora sądowego, wybierz się na studia, które umożliwią Ci wejście na tę interesującą ścieżkę zawodową. W Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University z siedzibą w Nowym Sączu możesz wziąć udział w rekrutacji na takie kierunki jak prawo oraz psychologia. Dodatkowo możesz skorzystać z szerokiej oferty studiów podyplomowych z zakresu wymienionych kierunków, a także pedagogiki.
Jak zostać kuratorem sądowym? Studia to nie wszystko!
Ukończenie studiów to pierwszy krok do zostania kuratorem sądowym. Po otrzymaniu dyplomu należy odbyć aplikację kuratorską, która trwa 12 miesięcy. Przebiega pod patrona, czyli kuratora sądowego z wieloletnim doświadczeniem. Podczas aplikacji kuratorskiej kandydat zapoznaje się z działalnością różnych organizacji: zakładów karnych, placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz zakładów penitencjarnych.
W trakcie odbywania aplikacji kuratorskiej kandydat zdobywa doświadczenie, a jednocześnie przygotowuje się do egzaminu kuratorskiego. Składa się on z części pisemnej i ustnej. Egzamin przeprowadzany jest cztery razy w roku – terminy wyznacza Minister Sprawiedliwości. Jeśli kandydat uzyska pozytywny wynik, jest mianowany na sądowego kuratora zawodowego.
Jakie osoby sprawdzą się na stanowisku kuratora sądowego?
Kurator sądowy to niełatwy zawód. Taka ścieżka kariery sprawdzi się w przypadku osób, które charakteryzują się wysoką odpornością emocjonalną, umiejętnością panowania nad emocjami oraz ogromną empatią. W pracy tej przydają się również umiejętności kierownicze. Niezwykle ważna jest samodzielność, odwaga oraz gotowość do podjęcia ryzyka.
Kuratorem sądowym powinny zostać osoby o zainteresowaniach społecznych i z zakresu prawa. Warto, by kandydaci odznaczali się także dobrą pamięcią i umiejętnością logicznego myślenia.