Matematyka jest przedmiotem obowiązkowym na maturze podstawowej. Od powodzenia tego egzaminu zależy, czy maturę będzie można uznać za zdaną, czy nie. W przypadku wielu kierunków studiów podstawowa wersja egzaminu nie wystarczy – konieczne jest podejście do rozszerzonej matury z matematyki.
Przedmioty dodatkowe a rekrutacja na studia
Osoby marzące o rozpoczęciu studiów powinny dobrze przygotować się do rekrutacji, by zyskać w niej jak najwięcej punktów i zapewnić sobie miejsce na wybranej uczelni.
Aby dostać się na studia, nie wystarczy zdać egzaminów podstawowych z rewelacyjną liczbą punktów. Nawet jeśli z języka polskiego, matematyki i języka obcego uzyskasz 100%, Twoja kandydatura może zostać odrzucona. Dlaczego? Punkty rekrutacyjne obliczane są w systemie wagowym. Wyniki z matur podstawowych mają znacznie niższą wartość niż wyniki z matur rozszerzonych.
Uczeń szkoły średniej powinien przystąpić do co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym, ale nie może wybrać więcej niż pięciu przedmiotów dodatkowych. Warto więc zainteresować się odpowiednio wcześniej, jakie wymagania mają uczelnie odnośnie do wybranych kierunków studiów.
Matematyka rozszerzona – na jakie studia jest potrzebna?
Rozszerzona matura z matematyki może być głównym lub dodatkowym wymogiem w rekrutacji na studia. Wszystko zależy od indywidualnych wytycznych poszczególnych uniwersytetów oraz charakteru kierunków. Rozpoczynając przygotowania do matury, sprawdź, jakie wytyczne mają uczelnie w różnych częściach Polski, dzięki temu możesz zwiększyć swoje szanse na zostanie studentem.
Matematyka rozszerzona jest zazwyczaj wymagana w przypadku studiów na kierunkach ścisłych i technicznych. Aby dostać się na takie studia, nie wystarczy jednak rozszerzyć wyłącznie matematyki. Uczelnie zwracają uwagę również na przedmioty dodatkowe, takie jak: fizyka, informatyka, biologia czy geografia.
Dokładną rozpiskę przedmiotów wraz z ich wartością w obliczaniu punktów rekrutacyjnych znajdziesz na stronie uniwersytetów.
Kierunki studiów z rozszerzoną matematyką
Matematyka rozszerzona jest niezbędna do rozpoczęcia studiów na różnych grupach kierunków.
Kierunki techniczne
Matematyka na poziomie zaawansowanym jest niezbędna do zostania studentem na politechnikach i uczelniach wyższych, które oferują kierunki inżynierskie, takie jak:
- automatyka i robotyka,
- architektura,
- budownictwo,
- energetyka,
- informatyka i programowanie,
- inżynieria materiałowa,
- inżynieria środowiskowa,
- mechatronika,
- transport.
Kierunki ścisłe
Zaskoczeniem na pewno nie jest fakt, że matematyka rozszerzona jest niezbędna w rekrutacji na studia matematyczne, takie jak:
- matematyka stosowana,
- matematyka i analiza danych,
- matematyka i statystyka,
- matematyka w finansach,
- matematyka w technice,
- matematyka i ekonomia.
Zdanie egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym jest konieczne również do rozpoczęcia studiów z astronomii, fizyki, chemii, biologii czy geografii. Jeśli marzysz o zostaniu nauczycielem jednego z wymienionych przedmiotów, oczywiście również musisz rozszerzyć matematykę na maturze.
Kierunki ekonomiczne
Finanse i rachunkowość, ekonomia oraz bankowość to kierunki, które bazują na obliczeniach. Nic więc dziwnego, że osoby zainteresowane takimi studiami powinny rozszerzyć na maturze matematykę. Do tej kategorii kierunków zaliczyć można również:
- analitykę gospodarczą,
- bankowość i zarządzanie ryzykiem,
- bankowość i ubezpieczenia,
- rachunkowość i podatki,
- rynki finansowe.
Kierunki medyczne i biologiczne
Matura rozszerzona z matematyki jest bardzo dobrze punktowana w przypadku rekrutacji na kierunki medyczne i przyrodnicze, takie jak:
- biotechnologia,
- biomonitoring i biotechnologie,
- ekologia i środowisko,
- leśnictwo,
- ochrona zdrowia roślin,
- technologia biomedyczna,
- kryminalistyka w biogospodarce,
- analityka medyczna,
- dietetyka,
- farmacja,
- kierunek lekarski,
- pielęgniarstwo,
- fizjoterapia,
- kierunek dentystyczny,
- ratownictwo.
Rozszerzona matura z matematyki a nieoczywiste kierunki studiów
Rozszerzona matura z matematyki kojarzy się ze studiami na kierunkach ścisłych i technicznych, ale nie tylko tam jest potrzebna. Dobry wynik z tego egzaminu może zwiększyć Twoje szanse na udaną rekrutację na popularnych kierunkach, takich jak: prawo, psychologia, pedagogika czy zarządzanie.
Co więcej, istnieje również grupa kierunków, w przypadku której student może rozszerzyć dowolny przedmiot. Mowa tutaj, m.in. o archeologii, muzykologii, historii czy kierunku, jakim jest wschodoznawstwo.
Matematyka na poziomie rozszerzonym może być Twoją kartą przetargową w rekrutacji na studia. Jeśli zastanawiasz się, jaki kierunek wybrać, zapoznaj się z interesującą ofertą Wyższej Szkoły Biznesu National Louis University z siedzibą w Nowym Sączu. Na WSB-NLU możesz liczyć na ciekawą gamę kierunków licencjackich, magisterskich, inżynierskich oraz bogaty wybór studiów podyplomowych. Rozpocznij studia na jednej z najnowocześniejszych uczelni w Polsce, która proponuje trzy tryby studiowania: stacjonarny, zaoczny oraz hybrydowy.