Na co zwrócić uwagę wybierając uczelnię, na której będziesz studiować prawo?

Dla licealistów wybierających się na studia prawnicze, wybór uczelni stanowi poważne wyzwanie. Trzeba zdecydować nie tylko o miejscu, ale również trybie nauki. Poza tym do wyboru są uczelnie publiczne i niepubliczne. W wielu wypadkach prawidłowy wybór uczelni zaważyć może na przyszłej karierze młodego prawnika. Jakie czynniki wziąć pod uwagę, wybierając uczelnię, na której będziesz studiować prawo? Jak znaleźć najlepszą?

Gdzie studiować prawo?

Prawo jest kierunkiem studiów wybieranym najczęściej przez absolwentów klas humanistycznych w liceach. Ale nie tylko. Coraz częściej przyszłymi prawnikami zostają również osoby, które mają doświadczenie ścisłe, zamiłowanie do logiki oraz żyłkę do “rozwiązywania spraw”.

Osoby, widzące się w przyszłości na sali sądowej lub w biznesie, konkurują o miejsca na uczelniach wyższych, oferujących studia prawnicze. Zwykle najwięcej chętnych aplikuje na renomowane uczelnie państwowe. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że to właśnie tam jest się najtrudniej dostać - to studia dzienne, najczęściej bezpłatne, co sprawia, że większość osób myśli, że tylko na takie może sobie pozwolić.

Niektórzy, po zakończonym naborze, niezakończonym dla nich sukcesem, ponownie zabierają się do nauki przedmiotów maturalnych, aby w kolejnym roku uzyskać wyższy wynik i spróbować ponownie. Inni wybierają studia zaoczne oraz uczelnie niepubliczne. Jednak dla sporej liczby licealistów, to właśnie placówki niepubliczne stają się uczelnią pierwszego wyboru. Skąd taka decyzja? Wygrywa tutaj jakość kształcenia, swoboda, a także możliwość łączenia pracy i nauki.

Jakie czynniki wziąć pod uwagę wybierając uczelnię do podjęcia studiów prawniczych? Do najważniejszych, wymagających rozważenia kwestii należą:

• wymaganie rekrutacyjne na uczelni – zarówno progi punktowe, jak i wymagane przedmioty maturalne;
  • kwestie finansowe – na uczelniach prywatnych trzeba zapłacić czesne, jednak często samo utrzymanie w mniejszym mieście może być tańsze niż w dużych miastach jak Warszawa lub Wrocław; dodatkowo bezpłatne studia państwowe często są jedynie mrzonką, która na dłuższą metę nie ma przełożenia na rzeczywistość;
  • oferta uczelni, obejmująca nie tylko przedmioty obowiązkowe, ale również zajęcia fakultatywne, możliwość uczestnictwa w kołach naukowych, wolontariatach;
  • wsparcie świadczone przez uczelnię absolwentom (pomoc w organizacji stażu, współpraca z potencjalnymi pracodawcami);
  • warunki socjalne oferowane przez uczelnię (system stypendialny, możliwość zakwaterowania w domach studenckich, infrastruktura uczelniana).

Warto pamiętać o wszystkich tych czynnikach już podczas aplikacji na studia. Nie sposób przecież skończyć uczelni, jeśli nie stać nas na utrzymanie się w dużym ośrodku akademickim, jeśli szkoła nie oferuje odpowiedniego wsparcia.

Prawo na studiach dziennych czy zaocznych?

Wielu absolwentów liceów nie wyobraża sobie studiów prawniczych w formie innej, niż nauka dzienna. Inni jednak, i to nie tylko ze względów finansowych, już podczas trwania nauki myślą o podjęciu zatrudnienia i zdobywaniu doświadczenia biznesowego. W tym drugim przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są studia zaoczne, pozwalające na większą elastyczność.

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku studiów niestacjonarnych, studenta czeka zdecydowanie więcej pracy samodzielnej, konieczna jest determinacja, zaangażowanie i konsekwencja. Z całą pewnością jednak te cechy powinien mieć każdy przyszły prawnik! Studia niestacjonarne oferowane są zarówno na uczelniach państwowych, jak i prywatnych. W przypadku nauki niestacjonarnej sporym udogodnieniem może być łatwiejszy dostęp do konsultacji z wykładowcami. W tym zakresie warto przyjrzeć się ofercie szkół prywatnych. Przyjmując mniejszą ilość studentów, są w stanie zapewnić lepszy dostęp do konsultacji, również tych prowadzonych online.

Czy warto studiować prawo na uczelni niepublicznej?

Dość powszechne jest przekonanie, że jeśli studiować prawo, to koniecznie na uczelni publicznej, zapewniającej wyższą jakość kształcenia. Nie jest to jednak do końca prawdą. Dobre uczelnie prywatne zapewniają możliwość studiowanie w świetnych warunkach. Dodatkowo, szkoły takie zwykle przywiązują ogromną wagę do praktycznej strony kształcenia przyszłych prawników.

To jednak nie wszystko. Od lat w Polsce pokutuje przekonanie, że studia prywatne są tymi “gorszymi” Nic bardziej mylnego. To właśnie teraz w placówkach niepublicznych wykładają najlepsi specjaliści, bardzo często łączący pracę zawodową z naukową, co pozwala zapewnić studentom - a dokładniej przyszłym prawnikom - nie tylko wiedzę książkową, ale też realne doświadczenie i know-how zawodu.

Studia mają przygotować nie tylko w zakresie akademickiej teorii, ale również praktycznych, również biznesowych, zastosowań zdobywanej wiedzy. Dzięki zaangażowaniu uczelni w programy pilotażowe i pomoc w organizacji stażów zawodowych dla absolwentów, młodzi prawicy mają możliwość rozpocząć karierę niemal natychmiast po opuszczeniu murów uczelni. To istotne wsparcie dla wszystkich ambitnych i chcących się sprawdzić w zawodzie.

Poza kwestiami jakości kształcenia, która na uczelniach prywatnych wcale nie musi być niższa, warto wziąć pod uwagę dodatkowe czynniki. Nowoczesne uczelnie prywatne zapewniają swoim studentom dostęp do infrastruktury uczelnianej na wysokim poziomie. Studenci mogą korzystać z dobrze wyposażonych pracowni, bibliotek, ale również zakwaterowania w domach studenckich. Dzięki programom stypendialnym, studia na prywatnej uczelni wcale nie muszą być dużo bardziej kosztowne niż na uczelni publicznej. Dotyczy to zwłaszcza nauki w trybie niestacjonarnym, płatnej niezależnie od rodzaju wybranej szkoły wyższej.