Zapraszamy do składania aplikacji na semestr zimowy 2024/2025.

PROCES REKRUTACJI

Nauka zdalna na studiach: zalety, wady, wyzwania

Oceń ten wpis:
(0.0)

Od pewnego czasu nauka zdalna zaczęła zyskiwać na popularności. Coraz więcej uczelni wyższych decydowało się, by powoli testować rozwiązanie jakim jest nauka zdalna. Jednym wychodziło to z większym sukcesem (np. WSB-NLU, które od kilku lat działa w formule RealTime Online), innym szło nieco gorzej.

Wszystko zmieniło się wraz z pandemią koronawirusa, z którą borykamy się już od roku. Nauka online stała się dziś koniecznością, a nie tylko opcją lub wygodą. Niewiele uczelni poradziło sobie z wyzwaniem, jakim jest zdalne nauczanie… mimo wszystko, coraz więcej osób zastanawia się, czy taki model edukacji ma szansę zagościć w naszym świecie na dłużej.

Czy nauczanie zdalne może zastąpić tradycyjne studia prowadzone w siedzibie uczelni?

Jeszcze jakiś czas temu studia i edukacja wyższa kojarzyła się z dusznymi salami, wielkimi aulami i niewygodnymi ławkami, w których studenci spędzali wiele długich godzin. Dziś pojawiła się nowa opcja – edukacja online, która ma wiele kształtów i wymiarów. Koncepcja tradycyjnej edukacji zmieniała się już od jakiegoś czasu, jednak obecnie wiemy, że to coś, co stało się faktem.

Rozwój internetu, nowoczesnych technologii sprawił, że zaczęło pojawiać się coraz więcej możliwości, by zyskać wartościową edukację i to gdziekolwiek, a czasem nawet… kiedykolwiek! Jednym z pionierów takiego rozwiązania była Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University, która wprowadziła m.in. dedykowaną dla uczelni platformę CloudA™, zapewniająca model multitransmisji, służący nauce na odległość.

Czy zdalne nauczania ma szanse wyprzeć tradycyjne zajęcia? Są osoby, dla których nauka zdalna jest ogromną szansą – otwiera furtkę do nauki, zdobycia wykształcenia, którego w inny sposób nie mieliby okazji pozyskać. Jednak nie dla każdego jest to zadowalający sposób zdobywania wiedzy. Niektórzy ludzie po prostu potrzebują fizycznego kontaktu z drugim człowiekiem, czego nauczanie online im po prostu nie zapewni.

Dodatkowo należy pamiętać o jednym – nie każdy zawód nadaje się do nauczania online! Podczas, gdy część kierunków świetnie odnajdzie się w wirtualnym świecie, o tyle ciężko wyobrazić sobie praktyczne zajęcia medyczne prowadzone zdalnie. Są po prostu takie przedmioty, które muszą być prowadzone twarzą w twarz, w tradycyjnym środowisku uczelni (na przykład na medycynie czy kierunkach wysoce technicznych).

Zalety nauki zdalnej

Kształcenie online nie jest niczym nowym dla WSB-NLU, która od lat prowadzi kursy online, studia podyplomowe, a także studia inżynierskie, licencjackie i magisterskie prowadzone według formuły RealTime Online (przy zachowaniu zasady blended learning). Dziś jednak nauka zdalna to przede wszystkim sposób, by zapewnić wszystkim bezpieczeństwo: zarówno mowa tutaj o studentach, jak i wykładowcach. Przejście na nauczanie zdalne na uczelniach wyższych ma zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem. Jednak to nie jedyna zaleta edukacji online!

Jest znacznie więcej plusów takiego rozwiązania, dlatego jest już pewne, że zdalne nauczanie (nawet w mniejszym formacie niż dziś) zostanie z nami na dłużej. Jakie są niektóre pozytywne aspekty uczenia online?

  • Swoboda uczenia się – brak ograniczenia, co do miejsca, w którym się edukujemy. Możemy uczestniczyć w zajęciach będąc we własnym pokoju, sali konferencyjnej czy tarasie! Zaletą edukacji online jest to, że umożliwia ona uczniom uczęszczanie na zajęcia z dowolnego wybranego przez nich miejsca. Umożliwia także szkołom dotarcie do bardziej rozległej sieci uczniów, zamiast ograniczania ich granicami geograficznymi.
  • To także ogromne ograniczenie czasu – nie trzeba dojeżdżać na uczelnie, martwić się wynajmowaniem mieszkania w obcym mieście. Po prostu uczysz się w najlepszym dla siebie środowisku, które sprawia, że jesteś maksymalnie produktywny.
  • Nauka online znosi bariery dla osób niepełnosprawnych, dla których trudnością mogłoby być uczestnictwo w zajęciach w gmachu uczelni. Nauka zdalna zapewnia im możliwość brania udziału w dokładnie tych samych wykładach, co wszyscy, bez żadnych zmartwień.
  • Z nauczania zdalnego na odległość, chociażby według formuły RealTime Online bardzo często korzystają rodzice małych dzieci. Możliwość wzięcia udziału w zajęciach zdalnych to dla nich szansa na kontynuowanie edukacji. Często łatwiej zostawić im pod czyjąś opieką dziecko, np. na dwie godziny, w trakcie których biorą udział w wykładzie lub ćwiczeniach, niż organizować pomoc na cały dzień (bo trzeba dojechać na uczelnię, znaleźć opiekę dla malucha itp.).
  • Nauka zdalna to sposób, by swobodnie łączyć naukę z pracą, obowiązkami społecznymi i po prostu własnym życiem.
  • Nauka online to także dostęp do wielu różnych zasobów edukacyjnych. Dzisiaj studenci mają możliwość brać udział w interaktywnych wykładach, dowiadywać się więcej za pośrednictwem treści audiowizualnych.
  • Forma RealTime Online umożliwia dynamiczną interakcję między instruktorem a studentami oraz między samymi studentami. Zasoby i pomysły są wspólne, a proces uczenia się będzie generował ciągłą synergię. Każda osoba może wnieść swój wkład w dyskusje na ćwiczeniach i komentować pracę innych.
  • Ucząc się online, masz szansę studiować kierunki, o których wcześniej byś nie pomyślał. Często praca lub życie prywatne ograniczają studentów przed podróżą na drugi koniec Polski. Zdalne nauczanie uczenie się pozwala brać udział w zajęciach, np. w Nowym Sączu, podczas gdy mieszkasz w Łodzi, Gdańsku czy Suwałkach! Nie ogranicza Cię już oferta edukacyjna regionu.

Wady studiowania online

Jak wszystko, tak i studiowanie online ma swoje wady. Choć programy edukacyjne online, studia podyplomowe czy różne kursy oferują szereg rozwiązań najwyższej jakości, niestety, czasem zdarzą się również i słabe punkty tego rozwiązania. Jakie są wady studiowania online?

  • Jedną z kluczowych przeszkód może być… technologia! To, co zapewnia nam dostęp do nauki zdalnej może też być wadą. Czasem jest to problem natury ekonomicznej, czasem logistycznej, a niekiedy przypadek losowy. Wystarczy, że sprzęt odmówi posłuszeństwa, padnie sieć internetowa i nie mamy już możliwości uczestnictwa w zajęciach online na uczelni, dlatego przed podjęciem tego rodzaju studiów sprawdź wymagania sprzętowe dostępne na stronie www.wsb-nlu.edu.pl w zakładce POZNAJ NAS , sekcja FORMY STUDIOWANIA.
  • Nauczanie online może być dobre dla osób zdyscyplinowanych, które są dojrzałe i wiedzą, jak dążyć do celu. Osoby, które potrzebują dodatkowych bodźców, motywacji lub nauki organizacji mogą nie odnaleźć się w takim trybie edukacji – po prostu nie będą uczestniczyć w zajęciach, nie będą w nich aktywnie uczestniczyć i szybko znudzeni zrezygnują z nauki.
  • Nie każda uczelnia jest rzeczywiście przygotowana, by prowadzić zajęcia online. Przed wyborem studiów, warto sprawdzić opinie, dowiedzieć się więcej o ofercie edukacyjnej, wykorzystywanym systemie informatycznym i metodach prowadzenia zajęć. Istnieje obawa, że część dostępnych na rynku studiów to formuły e-learningowe oparte na nudnych, powtarzalnych podcastach. Idealnie jest, kiedy zajęcia prowadzone są w czasie rzeczywistym, dokładnie tak, jak w sytuacji, gdy byłbyś na wykładzie czy ćwiczeniach w budynku uczelni. Takie właśnie zajęcia prowadzone są na WSB – NLU od wielu lat, co skutkuje dobrym poziomem zarówno merytorycznym jak i technologicznym.
  • Studia zdalne na uczelni wyższej mogą dawać poczucie izolacji. Niektórzy studenci wręcz potrzebują przebywać w towarzystwie. Dla takich osób, kursy online nie będą satysfakcjonujące.

Wyzwania zdalnego nauczania

Technologia całkowicie zmieniła nasze życie – dziś można się uczyć za pomocą filmów, materiałów audiowizualnych, a do dyspozycji mamy znacznie więcej możliwości. Jesteśmy coraz bardziej przyzwyczajeni do tego, żeby wymagać i oczekiwać coraz to więcej. Tak też jest w przypadku nauczania zdalnego na uczelniach wyższych. Możliwość prowadzenia studiów online otwiera zupełnie nowy świat edukacji. To także ogromne wyzwanie dla uczelni, które muszą poszerzać swoje horyzonty i zyskiwać na nowoczesności.

Jednym z największych wyzwań zdalnego nauczania jest dopasowanie oferty programowej studiów do potrzeb studentów, przyszłych pracodawców oraz możliwości sprawnego prowadzenia zajęć na odległość. Dodatkowo coraz bardziej rośnie liczba uczelni, które przygotowują studia online – czyli wzrasta konkurencja. Dla studentów to także nie lada wyzwanie: będą musieli intensywniej zagłębić się w analizę studiów, dostęp do możliwości, jakie daje dana jednostka edukacyjna, by wybrać najlepszą dla nich opcję. Tutaj nie ma miejsca na odstępstwa – jakość edukacji online musi być na najwyższym poziomie i nie może znacząco odbiegać od zajęć prowadzonych bezpośrednio na uczelni.

Nauczanie zdalne - podsumowanie

Nauczanie online powoli przestaje być nowością – dla takich uczelni, jak Wyższa Szkoła Biznesu –National Louis University to wręcz norma! To formuła, która udoskonalana jest od wielu lat, a jakość nauczania zdalnego ewoluuje z każdym rokiem.

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na edukację online. Jednak każdy student musi sam, zgodnie ze swoimi potrzebami, celami oraz przede wszystkim osobowością zdecydować, jaki tryb nauczania będzie dla niego najbardziej efektywny. Choć to alternatywa edukacyjna, która nie jest dla wszystkich, pozostaje wciąż najwygodniejszą opcją edukacyjną, która daje nieskończone możliwości dla studentów na praktycznie całym świecie.

Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!

Zadzwoń do nas:

+48 18 44 99 100

lub podaj nam swój numer telefonu, a skontaktujemy się z Tobą w dogodnym dla Ciebie momencie.

Wybierz dogodną porę:

Wyślij formularz, a zadzwonimy do Ciebie!
Preferencje plików cookie
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies klikając przycisk Ustawienia. Zalecamy zapoznanie się z polityką prywatności i klauzulą informacyjną RODO.
Preferencje plików cookie
Wykorzystanie plików cookie

Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies. Zalecamy zapoznanie się z polityką prywatności i klauzulą informacyjną RODO.

Więcej informacji

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej polityki dotyczącej plików cookie prosimy o kontakt.