Praca dla młodych. Czy ścieżka kariery w finansach i bankowości wciąż jest atrakcyjna?

Osoby w młodym wieku mają świadomość tego, że im szybciej podejmą decyzję o kierunku ich zawodowej kariery, tym większe będą ich szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy w przyszłości. Branże, które kuszą obecnie młodych ludzi, to między innymi finanse i bankowość. Dlaczego są one interesujące i jakie dają one możliwości rozwoju? Praca w finansach i bankowości jest ceniona przede wszystkim ze względu na różnorodność ofert pracy, dobre zarobki, możliwości rozwoju w największych firmach w kraju i zagranicą czy duże szanse awansu. Co warto o niej wiedzieć?

Finanse i bankowość – ścieżki rozwoju kariery dla młodych.
Młodzi ludzie często zastanawiają się, jak właściwie zaplanować ścieżkę kariery w konkretnym zawodzie. Osoby, które myślą o karierze w finansach i bankowości powinny przede wszystkim doskonalić umiejętności matematyczne, zdobywać wiedzę z zakresu ekonomii oraz szlifować języki obce – głównie język angielski.

Dla przyszłych pracowników tych sektorów konieczny jest wybór kierunku studiów, który pozwoli poznać podstawy prawne oraz zasady funkcjonowania instytucji finansowych – w tym banków. Młodzi pracownicy powinni mieć opanowane techniki i narzędzi sprzedaży usług finansowych, a także wiedzę o umiejętnym budowaniu relacji z klientami. Praca w banku wymaga specjalnych kwalifikacji, które można osiągnąć, studiując m.in. Zarządzanie na Wyższej Szkole Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu.

Po zdobyciu odpowiednich kompetencji z zakresu rachunkowości oraz finansów, możliwe jest rozpoczęcie kariery między innymi w:
● bankach spółdzielczych i komercyjnych oraz agencjach bankowych,
● biurach maklerskich i towarzystwach funduszy inwestycyjnych.
● agencjach pośrednictwa finansowego,
● zakładach ubezpieczeń,
● firmach konsultingowych,
● firmach windykacyjnych.

Finanse i rachunkowość – jak zdobyć pracę w tym zawodzie?
Dobrym pomysłem dla osób, które chcą pracować w sektorze finansów, bankowości lub rachunkowości, jest zdobycie pierwszych zawodowych szlifów jeszcze w trakcie studiów. Stąd właśnie dobrym pomysłem są studia na WSB-NLU, które dają szansę na łączenie pracy zawodowej, nauki i życia prywatnego.
Na wysokie zarobki w bankowości i finansach mogą liczyć przede wszystkim młodzi ludzie, którzy wykazywali się wcześniej inicjatywą, biorąc udział w programie praktyk lub stażu u poważanego na rynku pracodawcy. Uczestnicząc w tego typu programach, studenci mogą stawiać pierwsze kroki w świecie finansów i czerpać wiedzę od bardziej doświadczonych przełożonych. Praktyki i staże są też dobrym sposobem na poznanie swoich mocnych i słabych stron oraz określenie własnych predyspozycji. Ponadto osoby, które kończą program stażowy w danej firmie, są często przez nią zatrudniane.
Oprócz uczestniczenia w stażach i praktykach warto też brać udział w zajęciach dodatkowych i zaangażować się w działalność kół naukowych czy organizacji studenckich. Tego typu aktywność jest szansą na uzupełnienie i zweryfikowanie zdobytej wcześniej wiedzy. Ponieważ bankowość i finanse to specjalności, które dają wiele opcji pracy w globalnych korporacjach i multikulturowych środowiskach, dobrym pomysłem jest także branie udziału w międzynarodowych projektach w ramach wolontariatu. Ponadprogramowa aktywność często jest doceniana przez pracodawców i daje szanse na zdobycie pierwszej pracy.

Zarobki w finansach i bankowości.
Zarobki w finansach i bankowości są atrakcyjne dla młodych pracowników. Branże te zyskały sobie zasłużoną reputację sektorów, w których wynagrodzenia są wyższe niż w pozostałych branżach korporacyjnych.

Na jakie zarobki mogą liczyć osoby zaraz po studiach? Przyjmuje się, że osoby, które są na początku ścieżki zawodowej mają najniższe stawki, jednak wiele zależy od przedsiębiorstwa oraz doświadczenia zdobytego podczas studiów. Osoby, które dostaną pracę jako fakturzyści czy księgowi z reguły otrzymują wynagrodzenie rzędu od 2,5 do 4 tys. złotych brutto. Znacznie wyższą pensję po studiach można dostać, jeśli uzyska się pracę w dziale analiz finansowych czy biznesowych.

Rynki kapitałowe, handel czy bankowość korporacyjna to działy, w których nawet najmłodsi pracownicy mogą liczyć na dobre zarobki. Praca dla młodych w banku lub innej instytucji finansowej może być zatem satysfakcjonującym początkiem kariery.