Praktyki zawodowe na studiach. Co to takiego i dlaczego są ważne?

Praktyki zawodowe na studiach. Co to takiego i dlaczego są ważne?

Decyzja o pójściu na studia to bardzo poważny krok - zwłaszcza dla osób, które dopiero co skończyły szkołę średnią. Wydawałoby się oczywiste, że wybierając się na uczelnię, warto zdecydować się na taki kierunek, który będzie dawać spore możliwości zawodowe oraz zarobkowe. W praktyce jednak różnie z tym bywa. Dla niektórych przyszłych studentów okres studiowania to przedłużenie młodości. Zamiast myśleć o pracy, podstawą jest dobra atmosfera i zabawa. Czas jednak weryfikuje potrzeby, także te studenckie. Na każdym etapie studiów przychodzi moment, gdy praktyki są jednym z ważniejszym aspektów kształcenia. Dlaczego są aż tak istotne?

Czym są praktyki i staże?

Praktyki i staże studenckie to część edukacji, ale też szansa na podjęcie pracy w zawodzie, w którym próbuje się uzyskać wykształcenie.. Ma być to swego rodzaju wdrożenie teorii w życie i okresowe stanie się pracownikiem danej firmy. Praktyki zawierają element edukacyjny, ponieważ często na Uczelni przyswaja się tylko teoretyczne zagadnienia lub poznaje narzędzia, z których można korzystać w pracy. Oczywiście nieco inaczej jest na Wyższej Szkole Biznesu - National Louis University, gdzie stawiamy na nauczanie projektowe i “uzbrajanie” Studentów w doświadczenie zawodowe.

Jednak głównym celem praktyk, jest pokazanie Studentom “kulis” pracy. To świetna okazja, by “wypróbować” się w danym zawodzie, sprawdzić, czy to, czego uczysz się na studiach, rzeczywiście ma przełożenie na realną, codzienną pracę. To również szansa, by zdobyć nowe umiejętności, wiedzę oraz… przydatne kontakty!

Wiele osób nie odróżnia praktyk studenckich od stażu, zrównując je ze sobą. To ogromny błąd, ponieważ różnice pomiędzy nimi są dość mocno widoczne.

  • Dokumentami uprawniającymi do odbycia praktyki są uzyskane z Uczelni:
  • skierowanie na praktykę i/lub
  • umowa o organizację praktyki i/lub
  • porozumienie ws. organizacji praktyki.

Tymczasem staż wygląda nieco inaczej. Trwa z reguły dłużej, nieraz nawet do roku. Wielu Studentów decyduje się na taką pracę w okresie letnim lub po ukończeniu studiów, aby zyskać doświadczenie w określonej dziedzinie. Stażysta najczęściej pracuje na własną rękę, otrzymuje wynagrodzenie i ma umowę o pracę bądź też inny rodzaj umowy.

Po odbyciu takiego stażu, jeżeli zakres wykonywanych obowiązków był zgodny z kierunkiem wybranych przez Ciebie studiów, możesz wnioskować o zaliczenie praktyki na podstawie doświadczenia zawodowego.

Praktyki na studiach - czy są obowiązkowe?

Program studiów ma to do siebie, że wymaga od Studenta podjęcia praktyk zawodowych. Na wielu Uczelniach podchodzi się do tego bardzo swobodnie, a wielka szkoda! Nieraz Studenci odbywają praktyki z musu, bo tego wymaga zaliczenie roku. Jednak z czasem doceniają, że musieli je podjąć, bo to dobry etap do wkroczenia w zawodową przyszłość. Dla niektórych z nich jest to pierwsza praca, więc taki okres pozwala na zapoznanie się ze specyfiką pracy.

Jakie są zalety praktyk zawodowych?

Zastanawiasz się, jakie zalety płyną z tego, że podejmiesz się realnie praktyk zawodowych? Jest ich naprawdę wiele i to dużo lepsze rozwiązanie niż otrzymanie “podpisu na papierku”. Po prostu dajesz sobie realnie lepsze szanse na rynku pracy.

Podejmujesz pracę na etapie studiów

Najistotniejszą zaletą wynikającą z praktyk i stażów jest to, że Studenci mogą podjąć pracę na własną rękę. Jest to wyjście "ze skorupy" i całą wiedzę, którą otrzymali na określonym etapie studiów, muszą wykorzystać w danym miejscu pracy. Istotne jest też to, czy dana firma będzie wiele wymagać od danego Studenta, natomiast są to kwestie indywidualne. Student musi udowodnić swoją wartość i tym samym zyskuje pierwsze doświadczenie w zawodzie i styka się z pierwszym problemami oraz poznaje blaski i cienie danego zawodu.

Bardzo często solidnie pracujący praktykanci zyskują w firmach szansę dalszego rozwoju. Przechodzą przez kolejne szczeble kariery, zapewniając sobie pracę już na etapie studiów. Brzmi doskonale, prawda?

Szansa na rutynę i pracę z profesjonalistami

Odbywanie praktyk i staży wprowadza studenta w pewną rutynę. Zajęcia na Uczelni odbywają się w różnych godzinach lub całkowicie zdalnie (jeśli oczywiście wybierzesz studia w formule RealTime Online), a praca w firmie czy instytucji publicznej wymaga regularności, przychodzenia na określoną godzinę, i przepracowanie danego czasu. Trzeba wtedy wykazywać się regularnością, by po zakończeniu studiów znaleźć zatrudnienie i zobaczyć, jak wyglądają realia zawodowe.

Jako Praktykant masz szansę pracować ramię w ramię ze znakomitymi profesjonalistami z branży i mieć całkiem dobre pojęcie o tym, co może oznaczać rola, w której się kształcisz. Nie tylko zdobędziesz prawdziwe doświadczenie zawodowe, ale także poznasz i nauczysz się wiele od specjalistów. I zaczniesz budować własną sieć, od swoich kolegów stażystów po doświadczonych liderów.

Zyskujesz pewność siebie

Szukając kolejnych zalet wynikających z odbycia praktyk, na pewno należy wyróżnić większą pewność siebie. Dobrze wykorzystany czas praktyk oraz stażu może sprawić, że Student uwierzy we własne możliwości i będzie przeświadczony o tym, że jest na dobrej drodze do tego, żeby po ukończeniu studiów mógł znaleźć dobrze płatną pracę. Dlatego ten czas powinien być odpowiednio wykorzystany. Nie można do niego podchodzić na zasadzie "odbębnienia obowiązku", tylko jak do ważnego wyzwania zawodowego.

Praktyki? Doskonała szansa, by dowiedzieć się, czego nie chcesz robić!

Jeszcze jedną, mniej oczywistą, ale równie ważną korzyścią z odbycia praktyk, jest szansa na zorientowanie się… czego nie chcesz robić w pracy zawodowej. Często trudno jest wiedzieć, od czego zacząć, jeśli chodzi o poszukiwanie pracy. Staże i praktyki dają Ci szansę wypróbowania kilku rzeczy bez zobowiązań. Jeśli masz szczęście, znajdziesz coś, co pokochasz od razu. A jeśli nie, przynajmniej będziesz wiedział, co nie działa dla Ciebie. Jeśli chodzi o coś tak trudnego, jak znalezienie odpowiedniej kariery, im więcej informacji masz o danej pracy, tym lepiej.

Praktyki i staż w CV? To świadczy o doświadczeniu

Praktyki oraz staże to świetna praca, którą możesz później umieścić w swoim CV. Zwłaszcza teraz, gdy pracodawcy bardzo cenią sobie doświadczenie zawodowe. Większą szansę na zatrudnienie miewają kandydaci, którzy mają za sobie już jakąś pracę związaną z kierunkiem, który studiowali. Staże oraz praktyki dają szansę nie tylko zdobycia odpowiednich umiejętności i poznania specyfiki swojej pracy, ale także wykazania się tymi umiejętnościami i znajomością branży w pracy.

Więcej o praktykach dowiesz się tutaj:

 

Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!