Przemysł 4.0 - co to takiego? Czy można studiować w tym kierunku?

Oceń ten wpis:
(0.0)

Cyfryzacja i digitalizacja wielu gałęzi gospodarki i różnych sfer życia sprawiły, że już w najbliższej przyszłości nadejdą wielkie zmiany zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Nigdy wcześniej technologia, która łączy różne gałęzie przemysłu ze społeczeństwem, nie wpływała tak mocno na rodzaj i wielkość produkcji. Nic więc dziwnego, że takie pojęcie jak „Gospodarka 4.0” jest dziś na ustach wielu ekonomistów, socjologów i biznesmenów. Czym zatem dokładnie jest Przemysł 4.0 i gdzie można studiować w tym kierunku, który już wkrótce z pewnością będzie bardzo aktualny dla każdej firmy?

Co się kryje pod pojęciem Przemysł 4.0?

Cyfryzacja i Ekonomia 4.0 idą w parze i kształtują sposób, w jaki żyjemy i pracujemy na co dzień. Przemysł 4.0 to termin, który kryje w sobie integrację inteligentnych maszyn, systemów i sposobu wprowadzania zmian w procesach produkcyjnych, aby osiągnąć jeszcze lepszą wydajność. Wpływ Gospodarki 4.0 na różne gałęzie przemysłu jest tak duży, że już dziś w wielu firmach można zauważyć zmianę roli ludzi i sposobu pracy w różnych przedsiębiorstwach.

Skąd pochodzi termin Przemysł 4.0? Kiedy rozpoczęła się czwarta rewolucja przemysłowa?

Termin przemysł 4.0 (industrie 4.0 lub 4 rewolucja przemysłowa) po raz pierwszy został użyty podczas międzynarodowych targów Hannover Messe w 2011 roku, kiedy przedstawiciele rządu zaprezentowali projekt opracowany przez niemiecki rząd.

Znaczące zmiany wynikające z nowej teorii pojawiły się już w 2013 roku, kiedy pojawił się raport przygotowany przez specjalistów analizujących różne sektory gospodarki w RFN. W raporcie pojawiły się pierwsze wskazówki, jak poprawić efektywność np. poprzez zastosowanie maszyn, które będą umieć autonomicznie wymieniać informacje odnośnie ilości i rodzaju produkcji.

Czym jest Przemysł 4.0?

Przemysł 4.0 to nowoczesna koncepcja opisująca skomplikowany proces transformacji technologicznej i organizacyjnej przedsiębiorstw, przewidujący przede wszystkim integrację nowych wartości, cyfryzację produktów i stworzenie całkowicie nowych modeli biznesowych. Odnosi się do nowej fazy rewolucji przemysłowej, która dzieje się na naszych oczach. Przemysł 4.0, czasami określany również jako internet rzeczy  lub inteligentna produkcja, łączy fizyczną produkcję i operacje z inteligentną technologią cyfrową, uczeniem maszynowym i dużymi zbiorami danych, aby stworzyć bardziej holistyczny i lepiej połączony ekosystem dla firm, które koncentrują się na produkcji i zarządzanie łańcuchem dostaw.

Czwarta rewolucja przemysłowa (Przemysł 4.0) - co warto wiedzieć?

Obecnie toczy się czwarta rewolucja przemysłowa, czyli właśnie Przemysł 4.0. Przenosi ona nacisk z technologii klasycznej na cyfrową, która w ciągu ostatnich lat weszła na zupełnie inny poziom. Wszystko dzięki tzw. internetowi rzeczy, który daje dostęp do danych z dowolnego miejsca na świecie w czasie rzeczywistym.

Przemysł 4.0 umożliwia właścicielom firm lepszą kontrolę i zrozumienie każdego aspektu ich działalności oraz pozwala im wykorzystać natychmiastowe dane w celu zwiększenia produktywności, usprawnienia procesów i napędzania wzrostu. Nic więc dziwnego, że dziś na rynku pracy istnieje ogromne zapotrzebowanie na specjalistów właśnie w tej dziedzinie.

Zastosowanie Przemysłu 4.0 – na czym polega Gospodarka 4.0?

Inicjatywą, która wspiera rozwój i wdrażanie elementów Przemysłu 4.0, jest Europejskie Centrum Wsparcia Zaawansowanej Produkcji (ADMA) stworzone przez Komisję Europejską. Projekt ADMA ma na celu ułatwić przedsiębiorcom uzyskanie dostępu do specjalistycznej wiedzy technologicznej i organizacyjnej.

Według Europejskiego Centrum Wspierania Zaawansowanej Produkcji transformacja w kierunku przemysłu 4.0 obejmuje 7 etapów. Pierwszym z nich jest wdrożenie w firmie zaawansowanych technologii produkcyjnych. Następnie przedsiębiorstwa powinny się skupić na m.in. cyfryzacji produkcji (cyfrowa fabryka to zakład, w którym wszystkie elementy jak m.in. ludzie, maszyny i produkty współdziałają), zwiększeniu ekologiczności produkcji (np. poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii), a także kompleksowo realizować oczekiwania klientów w stosunku do produktów (ang. End-to-End Customer Focussed Engineering). Piąty etap przewiduje stworzenie organizacji, która jest skupiona na człowieku – pracowniku firmy. Kolejnym elementem nowoczesnej transformacji przemysłowej 4.0 jest Smart Manufacturing, czyli inteligentna produkcja. Ostatnim elementem jest natomiast opracowanie modelu biznesowego, który będzie oparty na nowym łańcuchu wartości.

Jakie są korzyści z wdrożenia modelu Przemysłu 4.0 w firmie?

Przemysł 4.0 obejmuje cały cykl życia produktu oraz pełny łańcuch dostaw, a co za tym idzie także projektowanie, sprzedaż, zapasy, planowanie, jakość, inżynierię oraz obsługę klienta i działania w terenie. Wdrożenie modelu Przemysłu 4.0 do firmy pozwala wznieść ją na zupełnie inny poziom. Przede wszystkim do korzyści płynących ze wdrożenia to:

  • sprawienie, że firma staje się konkurencyjna na tle innych przemysłów - inwestycja w technologię oraz nowoczesne rozwiązania pozwala znacznie ulepszyć działalność, usprawnić procesy, a także zagwarantować nową jakość usług klientom;
  • spowodowanie, że zespół pracujący w firmie jest silniejszy, bardziej wydajny i łatwiej rozwiązuje potencjalne problemu. Firmy, które inwestują w rozwiązania Przemysłu 4.0, mogą zwiększyć wydajność, wzmocnić współpracę między działami, umożliwić analitykę predykcyjną i nakazową oraz umożliwić ludziom, w tym operatorom, menedżerom i kadrze kierowniczej, pełniejsze wykorzystanie danych i inteligencji w czasie rzeczywistym do podejmowania lepszych decyzji podczas zarządzania swoim dniem bieżące obowiązki;
  • bycie bardziej atrakcyjnym dla młodszych pracowników - firmy, które stawiają na nowoczesne technologie, mają lepszą i większą moc przyciągania nowych pracowników.

Studia w kierunku Przemysł 4.0 – studia podyplomowe MBA na WSB-NLU

Przemysł 4.0 to już dziś bardzo aktualny temat. Wciąż jednak tylko niewielka grupa osób może być uznana za eksperta w tej dziedzinie. Chciałbyś dołączyć do ich grona? Rozwiązaniem są odpowiednie studia, które pozwalają zdobyć wiedzę oraz doświadczenie w zakresie nowoczesnych rozwiązań.

Nowoczesne studia na miarę naszych czasów - MBA: Przemysł 4.0

Studia podyplomowe Master of Business Administration: Przemysł 4.0 na WSB-NLU to najlepsze miejsce, aby zgłębić swoją wiedzę o tej innowacyjnej strategii biznesowej! Uczelnia gwarantuje bardzo dogodne warunki do rozwoju i edukacji. Zajęcia odbywają się na podstawie formuły RealTime Online. Dzięki temu nie musisz przyjeżdżać na zajęcia, aby mieć bezpośredni kontakt z wykładowcą i móc zadawać pytania. Po zakończeniu studiów staniesz się jednym ze specjalistów w zakresie przemysłu 4.0 i cyfryzacji biznesu.

Dla kogo studia MBA: Przemysł 4.0 będą dobrym wyborem?

Transformacja cyfrowo znacząca wpływa na nasze życie, a także i otaczające nas biznesu. Codziennie zmiany wymagają też dokształcania się i inwestowania w siebie. Dlatego też idealnym rozwiązaniem są studia podyplomowe na WSB-NLU. Master of Business Administration: Przemysł 4.0 to nowa oferta skierowana do:

  • menedżerów średniego i niskiego szczebla,
  • osób, które aspirują do roli menedżera,
  • osób, które chcą zyskać wiedzę w zakresie wdrożeń Przemysłu 4.0 w organizacjach,
  • pracowników aspirujących do roli specjalistów ds. transformacji cyfrowej, czy szefów Digital Officers,
  • inżynierów, którzy pragną rozwijać swoją karierę w nowej dziedzinie,
  • właścicieli firm oraz menedżerów zarządzających zespołami w trakcie transformacji przemysłowej 4.0,
  • CEO, którzy chcą wdrażać w firmie koncepcje transformacji Przemysłu 4.0;
  • specjalistów ds. marketingu, sprzedaży i HR w firmach, w których zachodzi proces transformacji Przemysł 4.0,
  • pracowników każdego szczebla, którzy chcą dowiedzieć się więcej.

Chcesz zadbać o swoją karierę? W takim razie nie czekaj i zapisz się do WSB-NLU już dziś!

Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!

Zapisz się do newslettera

Dołącz do rodziny WSB-NLU i bądź na bieżąco!
Zapisz mnie
Zamknij okno