Przyszłościowe kierunki studiów – poradnik dla niezdecydowanych kandydatów

Wyższa szkoła to wyższe wymagania, choć przystajemy na ten warunek, aby zdobyć potrzebne nam do dalszego życia wykształcenie. Kiedy wybieramy się na studia, zazwyczaj kierujemy się własnymi preferencjami i umiejętnościami w danej dziedzinie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze studiów? Jakie przyszłościowe studia wybrać? Jak wybrać przyszłościowy kierunek studiów?

Na co zwrócić uwagę wybierając przyszłościowy kierunek studiów?

Na co zwrócić uwagę wybierając przyszłościowy kierunek studiów? Musimy pamiętać o tym, że bywają mody na dane kierunki i, jeśli nie jesteśmy pewni swoich wyników, możemy bać się złożyć aplikację na jeden z tych najchętniej obleganych. To normalne. Warto wtedy prześledzić, jakie przyszłościowe kierunki oferuje uczelnia i zdecydować, czy są inne, które jest nam w stanie zaoferować. Zazwyczaj łatwo znaleźć propozycję, która wpasuje się w nasze oczekiwania i plany na przyszłość, zatem warto rozeznać się w proponowanych możliwościach i aplikować również na przyszłościowy kierunek, który może i nie jest naszym marzeniem, ale pozwoli nam rozpocząć edukację w wyższej szkole, wykazać się i najpewniej zacząć spełniać w dziedzinach, które nas interesują.

Przy wyborze musimy oczywiście wziąć pod uwagę przedmioty, jakie obowiązują na pierwszym roku i przedmioty maturalne, które liczone są do punktacji podczas rekrutacji. Warto wiedzieć, czy zdawane przez nas na maturze egzaminy dadzą nam szansę dostać się na przyszłościowe studia. Ciekawscy mogą również chcieć wiedzieć, czego będą się uczyć, czy ich to zainteresuje. To okazja do dokładnego zbadania ciekawego  kierunku i duża pomoc w podjęciu decyzji. Naprawdę warto zaczerpnąć informacji z internetu, czy zasięgnąć języka u osób, które podjęły konkretny kierunek studiów na wybranej przez nas uczelni wyższej.

Studia, a rynek pracy – jakie studia wybrać, żeby mieć dobrą pracę?

Dziś rynek pracy jest bardzo niestabilny i zapotrzebowanie na konkretnie wykształconych pracowników zmienia się niemal ciągle. Wiele osób obawia się, że znalezienie zatrudnienia to syzyfowa praca. Studia oczywiście dobrze wyglądają na CV i lwia część przyszłościowych kierunków pozwoli nam znaleźć pracę w zawodzie, w którym w pełni wykorzystamy nabytą wiedzę i umiejętności. Należy jednak mieć na uwadze to, że od kilku lat panuje trend na spedycję i logistykę. Istnieje zapotrzebowanie na osoby z umiejętnościami z kręgów technicznych – chodzi zarówno o pracowników fizycznych, jak i inżynierów. Warto też szkolić swoje umiejętności na komputerze, poduczyć się programowania, czy poznać narzędzia, które niezbędne nam będą do pracy w zawodzie (księgowi również muszą umieć biegle obsługiwać niektóre programy).

Dobra praca to jedno. Bez wykształcenia jej nie ma, ale dobrze płatnej pracy nie ma bez wykształcenia i doświadczenia. W trakcie studiów nie bójmy się iść na staż, ponieważ to znacznie podniesie nasze szanse na zdobycie naprawdę dobrej posady po ukończeniu edukacji, a podczas rozmów kwalifikacyjnych będziemy o wiele bardziej zorientowani na oczekiwania pracodawcy niż świeżo po studiach, z całą wiedzą kłębiącą się w głowie. Podczas stażu nabywamy umiejętności miękkich (szalenie ważnych dla pracodawcy) oraz umiejętności przydatnych w tym właśnie konkretnym zawodzie, za które szybko zostaniemy zauważeni! Tego nas nie nauczą na studiach, bo wykładowcy mają za mało czasu na przekazanie ogromnego stosu materiału i nikt nie będzie przecież sprawdzał, czy poradzimy sobie poza murami uczelni.

Pamiętajmy, że miejsc pracy jest ograniczona liczba i nie zawsze zostaniemy wybrani, dlatego przed kształceniem się, rozwijaniem nowych umiejętności i zdobywaniem doświadczenia nic nas nie powinno powstrzymać, jeśli naprawdę nam zależy, żeby zdobyć pracę w zawodzie, a nie jakąś tam pracę, musimy o to wszystko zadbać.

Po jakich przyszłościowych kierunkach najłatwiej znaleźć pracę?

OCHRONA ŚRODOWISKA

Ochrona środowiska to dobry kierunek dla każdego, kto uważa, że ludzie powinni naprawić krzywdy, które wyrządzili przyrodzie. To bardzo przyszłościowy kierunek i, wbrew pozorom, osoby po ukończeniu ochrony środowiska są potrzebne praktycznie wszędzie. Instytucje, przedsiębiorstwa, firmy budowlane... Nie zapominajmy także o tym, że dbanie o środowisko naturalne jest teraz na topie w każdej dziedzinie i w każdym zakątku świata.

Znając język i temat można znaleźć pracę wszędzie, również poza granicami Polski. Wszystkim ogólnie wiadomo, że pensja poza granicami kraju bywa o wiele większa i więcej niż wystarczająca – to przykry fakt, ale fakt. Jeśli posiadasz dryg w tym kierunku, warto spróbować. Urodzeni przyrodnicy o wielkim sercu – jeśli szukacie kierunku, po którym z miejsc pracy będziecie wybierać dla siebie najlepsze – oddajcie się ochronie przyrody.

INFORMATYKA

Sektor IT na rynku pracy to część o największym zapotrzebowaniu na dobrego pracownika. Informatycy są potrzebni niemal w każdym miejscu. Tak, pliki cookies to ich szalony pomysł. Programiści są teraz poszukiwani praktycznie na każdym rogu - zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym. Programują aplikacje, których używamy codziennie i nawet nie myślimy, ile godzin spędzonych przed komputerem i ile wykształconych umysłów wymaga wykonanie takiego projektu.

Informatycy są wszędzie – w urzędach, większych firmach, korporacjach, w domach. Wszędzie! Od tej grupy specjalistów zależy również nasze bezpieczeństwo. Gdyby nie oni, bylibyśmy skazani na codzienne cybernetyczne ataki. Rynek pracy jest otwarty na dobrych informatyków, a szczególnie, jeśli potrafią oni działać na wielu polach. Jeśli zdecydujesz się na tę ścieżkę kariery, oferty pracy będą do Ciebie napływać jak szalone, kiedy już pokażesz się światu. Więcej na temat tego przyszłościowego kierunku można przeczytać na www.wsb-nlu.edu.pl/pl/informatyka.

Po jakich kierunkach najwięcej zarobimy?

PSYCHOLOGIA

Nie każdy psycholog ma bardzo dobrze płatną pracę, ale jeśli jest naprawdę dobry i otworzy prywatny gabinet? Jeśli sam ogarnia terminarz i terminal, może zarobić. Tu też potrzeba trochę sprytu, który uciszy empatię, ale można być przecież dobrym, pomocnym, a do tego sprytnym jak lis psychologiem? Trzeba jednak poradzić sobie na jednolitych studiach, przejść ogrom nauki i myślenia abstrakcyjnego przeplatanego z logicznym. Na psychologię decyduje się wiele osób, ale trzeba pamiętać, że zostając wykwalifikowanym psychologiem, przejmuje się odpowiedzialność za swoich klientów, którzy bardzo polegają na opinii i wskazówkach specjalisty. Jeśli czujesz, że to właśnie ciekawy kierunek dla Ciebie, zajrzyj na stronę WSB-NLU.

FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ

Dobrze wykształcona osoba w tym przyszłościowym kierunku zawsze znajdzie pracę, a nawet może pokusić się o założenie własnej działalności. Niewiele jest osób, które decydują się na ten przyszłościowy kierunek (ze względu na matematykę), ale jeśli Ty ją lubisz, to idealny pomysł na przyszłościowe studia dla Ciebie! Wiadomo, jak do wszystkiego i do tego należy mieć smykałkę a nawet można powiedzieć pociąg, ale ciężka praca na studiach przekłada się na dobry pieniądz po studiach.

Firmy szybko poznają się na naprawdę obeznanych w finansach i rachunkowości specjalistach. To oznacza stałych klientów, niezależnie od sytuacji gospodarczej i pory roku. Poza tym taki fachowiec może wykonywać też drobne prace dla osób prywatnych.

Jakie umiejętności nabyte w czasie studiów pomogą nam w przyszłości?

  • umiejętność pracy w stresie, pod presją i z ogromem materiału – studia to dużo stresów i bardzo dużo pracy – studenci rzucani są na naprawdę głęboką wodę w porównaniu kiedy myśleli, że szkoła średnia to katorga;
  • współpraca – niejednokrotnie będziecie musieli kooperować, ponieważ przebrnięcie studiów w pojedynkę potrafi być wycieńczające, a do tego wystarczy jeden dzień nieobecności i zaległości gotowe! Wtedy warto mieć kolegę/koleżankę na kierunku – pomocna ręka z kopią notatek to wybawienie;
  • szybkie czytanie – szczególnie, kiedy szef będzie chciał coś na wczoraj;
  • wyszukiwanie informacji na wiele pomysłowych sposobów - w ten sposób szybciej poradzimy sobie z każdym zadaniem, pomimo braku danych!
  • załatwianie spraw w dziekanacie – jeśli poradzisz sobie w dziekanacie, urząd pracy to będzie pestka;
  • samodyscyplina – zarówno jeśli chodzi o dbanie o rytm dobowy i regularną naukę, ale też dbanie o finanse na „przeżycie” (chociaż parówki ugotowane w czajniku smakują równie dobrze);
  • otwartość – nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale studia dają nam możliwość otworzenia się na innych, ich pomysły, czy propozycje. Zachowanie otwartości umysłu pomaga w utrzymaniu i wzmocnieniu kreatywności;
  • multitasking – dopóki nie wiesz, czym jest jazda na rowerze, czytanie pracy świeżo napisanej na kolanie i wcinanie kanapki, to jeszcze nie to. A tak na poważnie - student musi sobie radzić z wieloma zadaniami i tylko od tego, jak będzie szybki i sprawny czasami zależy, czy zda, czy nie;
  • autoprezentacja – wypowiadanie się i obrona pracy potrafią pokazać człowiekowi, że umie się zaprezentować dobrze, umie obronić to, na czym mu zależy, i że posiada potrzebne mu umiejętności. To dużo daje, więc samoocena zyskuje na wartości;
  • samokształcenie – student dużo musi robić sam, co przekłada się niekiedy na wzrost jego chęci do samokształcenia. Po studiach nagle brakuje napływu informacji i możemy wykorzystać ten czas, aby się dokształcać i zdobywać nowe umiejętności.
Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!