Psycholog w Nowym Sączu czy może psychiatra - gdzie szukać pomocy?

Podstawowa różnica między psychologiem a psychiatrą? Wykształcenie

Chociaż dyscypliny psychologii i psychiatrii mają wiele wspólnego, istnieją pewne kluczowe różnice w edukacji i praktykach związanych z każdą ścieżką. Psychiatria to dziedzina medycyny skoncentrowana na diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń zdrowia psychicznego. Termin dosłownie oznacza „leczenie duszy”. Podobnie jak psychologowie, psychiatrzy stosują psychoterapię, aby pomóc klientom. Jednak rozumieją również, w jaki sposób biologia wpływa na zdrowie psychiczne danej osoby i jak leczyć choroby psychiczne za pomocą leków. Badanie umysłu, emocji i zachowania, psychologia była uważana za gałąź filozofii, zanim stała się niezależną dyscypliną w połowie XIX wieku. Studenci psychologii badają czynniki poznawcze i społeczne, które wpływają na działania i reakcje ludzi. Psychologowie stosują różne techniki terapeutyczne, aby pomóc pacjentom wyleczyć się z traumy i poprawić ich zdrowie psychiczne.


Co trzeba wiedzieć o psychologach?


Psycholog jest specjalistą, który ukończył studia psychologiczne z tytułem magistra. Istotna jest też tutaj konkretna specjalność, a także późniejsze szkolenia oraz praktyki w obszarze wybranej przez siebie ścieżki psychologii. Najistotniejsza różnica pomiędzy wykształceniem psychologa i psychiatry wiąże się z tym, że psycholog nie jest lekarzem. Można go bardziej określić mianem specjalisty od ludzkiej psychiki. Jedną ze ścieżek rozwoju dla psychologa jest zdobywanie nowych kompetencji, które w toku kariery pozwolą mu na podjęcie pracy z klientem.


Kim dokładnie jest psychiatra?


Psychiatra jest osobą, która ukończyła medycynę. Studia o takim kierunku oznaczają także obowiązkową praktykę na oddziale psychiatrycznym. Ze względu na to, że psychiatra jest lekarzem, może przepisywać swoim pacjentom leki na receptę. Może więc wdrożyć leczenie farmakologiczne jeśli zajdzie taka potrzeba. Ma również możliwość wystawiania zwolnień lekarskich. Podsumowując, psychiatra w odróżnieniu od psychologa posiada wiedzę od strony medycznej, a dzięki temu może diagnozować zaburzenia psychiczne.


Gdzie udać się po pomoc psychologiczną w Nowym Sączu?


Zarówno psychiatrzy, jak i psycholodzy rozumieją, jak działa mózg, nasze emocje, uczucia i myśli. Obaj specjaliści  mogą leczyć choroby psychiczne za pomocą terapii psychologicznych. Nowy Sącz to miasto, w którym na pewno uda się znaleźć odpowiedniego specjalistę, zwłaszcza że w mieście funkcjonuje Instytut Diagnostyki, Opiniodawstwa i Pomocy Psychologicznej. To miejsce, w którym można znaleźć odpowiednią pomoc, wsparcie, uzyskać poradę czy opinię.

Określenie, który specjalista od zdrowia psychicznego jest dla Ciebie najlepszy, może być trudne. Jeśli uważasz, że masz poważny stan zdrowia psychicznego, taki jak choroba afektywna dwubiegunowa lub schizofrenia, rozważ wizytę u psychiatry. Chociaż osoby z tymi schorzeniami mogą odnieść korzyści z psychoterapii, leki są również pomocne dla wielu. Zasadniczo dobrym początkiem jest wizyta u licencjonowanego doradcy lub psychologa klinicznego. Terapia rozmową może pomóc Ci przetworzyć traumę i dać narzędzia do radzenia sobie ze stresem, depresją i lękiem bez leków. Jeśli twój terapeuta stwierdzi, że sama terapia nie poprawia twoich objawów, możesz rozważyć wizytę u psychiatry. Niestety, może być trudno znaleźć psychiatrę, który zechce przyjąć nowych pacjentów, ponieważ jest na nich tak duży popyt. Alternatywnie możesz wybrać wizytę u terapeuty w połączeniu z lekarzem ogólnym, który może przepisać Ci potrzebne leki. W ten sposób możesz skorzystać z psychoterapii oprócz medycyny.


Kiedy warto wybrać się do psychologa?


Bardzo istotne jest też to, co można uzyskać u każdego z tych specjalistów - psychiatry oraz specjalisty takiego jak psycholog. Nowy Sącz da nam możliwość umówienia się na wizytę do każdego z tych gabinetów. Do psychologa warto zgłosić się:

  • W momencie pojawienia się jakichkolwiek zaburzeń psychicznych. To właśnie psycholog zajmuje się ich leczeniem, zwłaszcza jeśli dana osoba nigdy nie odwiedzała ani gabinetu psychologa ani psychiatry i kiedy jeszcze nie wiadomo, czy konieczne będzie leczenie farmakologiczne. 
  • Kiedy nasz problem nie został jeszcze zdiagnozowany. Diagnoza psychologiczna może zostać przygotowana na podstawie rozmowy lub wywiadu, ale też poprzez wykorzystanie testów psychologicznych. Efektem pracy psychologa będzie również przygotowanie możliwych do zastosowania form pomocy. 
  • Kiedy nie wiemy do końca czym jest nasz problem i jak szeroko jest zakrojony. Psycholog nie zaproponuje nam leczenia farmakologicznego, ale podczas diagnozy skupi się nie tylko na samym zaburzeniu, ale i na jego uwarunkowaniach biologiczno - społecznych. Efektem może być zastosowanie odpowiedniej psychoterapii w wybranym nurcie psychologii, która najbardziej będzie pasowała do zaburzenia. 
  •  

Kiedy powinno udać się do psychiatry? 


Psychiatra skoncentruje się na diagnozie zaburzenia psychicznego, a następnie jeśli to konieczne - zleci odpowiednie leczenie farmakologiczne. Może się zdarzyć tak, że to z gabinetu psychologa lub psychoterapeuty zostaniemy odesłani do psychiatry, jeśli w diagnozie zaburzenia zostanie stwierdzone, że konieczne jest zażywanie leków. Lekarz psychiatrii może także zlecić rehabilitację lub też leczenie w specjalnym ośrodku. W bardzo wielu przypadkach w praktyce okazuje się, że psycholog, psychoterapeuta oraz psychiatra ze sobą współpracują. Jedna osoba, jeśli tylko tego potrzebuje, może uczęszczać na wizyty do psychologa lub psychoterapeuty jeśli tylko diagnoza wykazała, że taka forma leczenia jest wskazana. Jednocześnie, jeśli potrzebne jest jej wsparcie farmakologiczne - może także uczęszczać do psychiatry. 

POZNAJ PEŁNĄ OFERTĘ INSTYTUTU DIAGNOSTYKI, OPINIODASTWA I POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ WSB-NLU

 

Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!