Specjalista ds. logistyki

Specjalista ds. logistyki – kim jest i ile zarabia?

Sekret umiejętnego zarządzania przedsiębiorstwem nierzadko tkwi w skutecznej i przemyślanej logistyce. Wszelkie działania muszą być planowane i koordynowane w taki sposób, aby docelowo doprowadzić firmę na szczyt i pozwolić jej osiągnąć sukces w swojej branży. Zadanie rozplanowywania działań logistycznych w zakładzie pracodawcy najczęściej powierzają specjaliście ds. logistyki. Co to za stanowisko i jakie przygotowanie trzeba mieć, aby móc je objąć? Jakie zarobki ma specjalista ds. logistyki? Odpowiadamy!

Co robi specjalista ds. logistyki?

W dużym skrócie można powiedzieć, że specjalista ds. logistyki, nazywany też logistykiem, sprawuje szeroko rozumianą pieczę nad tym, by właściwy towar dostarczyć klientowi w odpowiedni sposób, i to jeszcze we wskazanym terminie.

Do najważniejszych zadań i obowiązków specjalisty ds. logistyki należą:

 • tworzenie i aktualizowanie listy dostawców,
 • analizowanie ofert i ich gromadzenie,
 • wybór dostawców,
 • negocjowanie cen,
 • składanie i realizacja zamówień,
 • organizacja dostaw,
 • kontrola nad przemieszczaniem się surowców i towarów,
 • planowanie zaopatrzenia,
 • nadzór nad magazynem,
 • nadzorowanie wysyłek i dostaw,
 • śledzenie dostaw,
 • tworzenie raportów z realizacji zadań,
 • wydawanie towarów z magazynu,
 • komunikacja z klientem.

Zadań, jakimi zajmuje się specjalista ds. logistyki, jest w rzeczywistości znacznie więcej. Charakter jego pracy zależy w dużej mierze od tego, w jakiej firmie pracuje.

Jak zostać specjalistą do spraw logistyki?

Wiemy już, jaki jest zakres obowiązków specjalisty ds. logistyki. A jak w ogóle nim zostać? Najczęściej spotykanym wymogiem na to stanowisko jest wyższe wykształcenie w zakresie logistyki lub pokrewne. Uczelnie w Polsce oferują zarówno specjalizacje w tym zakresie, jak i samodzielne kierunki. W trakcie edukacji w tej dziedzinie zazwyczaj istnieje możliwość odbycia praktyk zawodowych i zyskania doświadczenia zawodowego. Pracodawcy od osób na stanowisko specjalisty ds. logistyki nierzadko wymagają też znajomości języków obcych oraz sprawnej obsługi komputera, w tym oprogramowania wykorzystywanego w logistyce.

Ile zarabia specjalista ds. logistyki?

Zarobki na stanowisku specjalisty ds. logistyki są różne i zależą między innymi od doświadczenia, stażu pracy czy przedsiębiorstwa, w jakim jest się zatrudnionym. Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana – wartość środkowa) w tym zawodzie wynosi 6 000 zł brutto. Co drugi pracownik na stanowisku specjalisty ds. logistyki otrzymuje wypłatę w kwocie 5 000 – 7 240 zł. Najgorzej wynagradzani (25%) zarabiają poniżej 5 000 zł brutto. Na zarobki powyżej 7 240 zł brutto może liczyć grupa najlepiej opłacanych specjalistów ds. logistyki (25%).

Specjalista ds. logistyki – jakie studia?

Najpopularniejszym kierunkiem studiów umożliwiającym pracę na stanowisku specjalista ds. logistyki jest logistyka. Studia na kierunku logistyka to studia: licencjackie, inżynierskie lub magisterskie. Program kształcenia takich studiów może trwać 3-3,5 roku (studia I stopnia) albo 1,5-2 lata (studia II stopnia). Studia na kierunku logistyka kończą się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).

Czy logistyka jest przyszłościowa?

Patrząc na to, ile zarabia specjalista ds. logistyki, wiele osób może uznać pracę w tym zawodzie za atrakcyjną. A czy logistyka jako dziedzina jest w ogóle przyszłościowa? Z uwagi na rozwój i międzynarodową wymianę towarów to na ten moment przyszłościowy zawód.

Osoby po kierunku logistyka mogą liczyć na stabilne zatrudnienie, dość dobre zarobki i możliwość wspinania się po szczebelkach kariery. Co więcej, w porównaniu z innymi branżami w przypadku logistyki absolwenci szybko znajdują swoją pierwszą pracę. Nic więc dziwnego, że kierunek studiów logistyka co roku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród maturzystów.

Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!