Specjalista ds. rachunkowości i finansów

Specjalista ds. rachunkowości i finansów – kim jest i ile zarabia?

W branży finansowej zatrudnienie znajduje wiele osób. Oferuje ona przede wszystkim dobre zarobki, możliwość rozwoju w największych firmach w Polsce i na świecie, a także różnorodne ścieżki kariery. W przedsiębiorstwach bardzo pożądane, jeśli chodzi o finanse, są osoby zajmujące się prowadzeniem bieżącej księgowości firmy. Jest to rola specjalisty ds. rachunkowości. Na jakie zarobki może liczyć specjalista ds. rachunkowości i jaki jest zakres jego obowiązków? Jak zostać takim specjalistą? Odpowiadamy!

Specjalista ds. rachunkowości – kim jest?

W dużym skrócie można powiedzieć, że specjalista ds. rachunkowości to osoba, której głównym zadaniem jest organizacja rachunkowości w firmie i instytucji, w której jest zatrudniona. To ona odpowiada za zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Ponadto planuje i kontroluje działalność firmy, uwzględniając przy tym obowiązujące przepisy i zasady rachunkowości.

Zakres obowiązków – czym zajmuje się specjalista ds. rachunkowości?

Zakres obowiązków specjalisty ds. rachunkowości jest dość szeroki. Do najważniejszych zadań, jakie wykonuje w swojej pracy, należą jednak:

  • prowadzenie bieżącej kontroli finansowo-księgowej,
  • terminowe prowadzenie ewidencji księgowej w prawidłowy sposób,
  • dekretacja dokumentów,
  • przeprowadzanie okresowej kontroli kont.

Ile zarabia specjalista ds. rachunkowości?

Kwestią, która najbardziej interesuje osoby poszukujące pracy na stanowisku specjalisty ds. rachunkowości, jest wynagrodzenie. Na jakie zarobki może liczyć osoba wykonująca taką pracę?

Analizując dane pochodzące z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, można się dowiedzieć, że miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana – wartość środkowa) na stanowisku specjalisty ds. rachunkowości wynosi 5 490 zł brutto. Okazuje się, że co drugi pracownik otrzymuje pensję z przedziału 4 380 – 7 080 zł. Najgorzej wynagradzani specjaliści ds. rachunkowości (25%) zarabiają poniżej 4 380 zł brutto, a najlepiej (25%) – powyżej 7 080 zł brutto.

Na nieco wyższe zarobki mogą liczyć specjalista ds. rachunkowości zarządczej oraz specjalista ds. rachunkowości podatkowej.

Jak zostać specjalistą ds. rachunkowości?

Aby móc objąć stanowisko specjalisty ds. rachunkowości, trzeba mieć ku temu odpowiednie wykształcenie i przygotowanie. Wśród najczęściej spotykanych wymagań rekrutacyjnych względem osób starających się o pracę w tym zawodzie widnieje wykształcenie średnie lub wyższe ekonomiczne, ze wskazaniem na rachunkowość. Od osób na stanowisko specjalisty ds. rachunkowości nierzadko oczekuje się kilkuletniego doświadczenia zawodowego w dziale księgowości, a przynajmniej ukończonych praktyk w tym obszarze. Dodatkowy atut stanowi dobra znajomość ustawy o rachunkowości i regulacji podatkowych, jak również obsługi komputerowych programów finansowo-księgowych.

Specjalista ds. rachunkowości – jakie studia?

Pracę na stanowisku specjalista ds. rachunkowości umożliwiają przede wszystkim studia o profilu rachunkowym. Wśród kierunków o takim profilu jest między innymi ekonomia, zarządzanie oraz finanse i rachunkowość. Studia na wskazanych kierunkach to studia głównie licencjackie, ale też inżynierskie (I stopień) oraz magisterskie (II stopień). Program kształcenia takich studiów trwa 3-3,5 roku (studia I stopnia) albo 1,5-2 lata (studia II stopnia). Po ukończeniu studiów absolwent wybranego kierunku otrzymuje dyplom (licencjata, inżyniera lub magistra).

Czy rachunkowość to przyszłościowy kierunek?

Studia o profilu rachunkowym, w tym np. finanse i rachunkowość, z pewnością otwierają drzwi do kariery w finansach. Dają możliwość nieustannego podnoszenia kwalifikacji i wspinania się po kolejnych szczeblach kariery. Gwarantują stabilne zatrudnienie i dobre zarobki. Osoba na stanowisku ds. rachunkowości w miarę nabywania doświadczenia i kompetencji może awansować, dzięki czemu otrzyma wyższe zarobki. Nie ma się zatem czemu dziwić, że kierunki dające pracę w obszarze rachunkowości każdego roku cieszą się dużym zainteresowaniem wśród maturzystów.

Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!