Potwierdzenie efektów uczenia się (PEU) to procedura opracowana z myślą o kandydatach na studia, którzy chcą połączyć naukę i rozwój zawodowy. Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące tej opcji – od podstawy prawnej, przez szczegóły na temat procedury, po rekomendacje dla konkretnych grup kandydatów.
PEU – podstawa prawna
Przepisy związane z procedurą potwierdzenia efektów uczenia się (PEU) stosowane w przypadku polskich uczelni są zawarte w ustawie o szkolnictwie wyższym. Art. 69. tego aktu prawnego definiuje dostępne sposoby przyjęcia na studia. Obok standardowych opcji, które obejmują przede wszystkim dostarczenie świadectwa dojrzałości lub dyplomu zawodowego, ustawodawca przewidział także osobne rozwiązania dla studentów, którzy rozpoczęli już swoją karierę.
Dzięki procedurze PEU osoby aktywne zawodowo mogą wykorzystać zdobyte doświadczenie, aby uzyskać zaliczenie wybranych przedmiotów w toku nauczania studiów. W tym celu potrzebne będzie potwierdzenie swojego doświadczenia, jak również posiadanej wiedzy w wybranym obszarze. Weryfikacja może odbywać się na różne sposoby. W przypadku WSB-NLU kluczową częścią procesu jest prezentacja przygotowana przez kandydata, która pozwala nam dokładnie ocenić znajomość poszczególnych tematów.
Jaką część programu można zaliczyć dzięki procedurze PEU?
Warto zaznaczyć, że procedura PEU nie uprawnia do zaliczenia całego programu zajęć. Aktualnym standardem w zakresie oceny postępów nauki w szkolnictwie wyższym, stosowanym zarówno w Polsce, jak i innych krajach europejskich, jest system ECTS. Jego założenia opierają się przede wszystkim na przypisaniu konkretnej liczby punktów dla każdego z przedmiotów w toku studiów. Kandydaci korzystający z procesu PEU mogą uzyskać za jego pośrednictwem maksymalnie 50% punktów ECTS dla kierunku.
Procedura PEU – kto może i kto powinien z niej skorzystać?
Proces PEU jest dodatkowo objęty wymaganiami związanymi ze stażem zawodowym. Wymogi są nieco inne dla pierwszego i drugiego stopnia studiów. Przy rekrutacji na kurs I stopnia niezbędne jest potwierdzenie co najmniej 5-letniego doświadczenia w zawodzie. Jeśli kandydat dysponuje tytułem inżyniera lub licencjata i przystępuje do rekrutacji na II stopień, wymagane jest natomiast co najmniej 3-letnie doświadczenie.
Kto powinien skorzystać z tego rozwiązania? To atrakcyjna opcja dla wszystkich osób aktywnych zawodowo, które chcą dbać o swój stały rozwój i pobierać edukację w najbardziej efektywny sposób. Należy przy tym zaznaczyć, że pewne grupy zawodowe mogą szczególnie skorzystać na procedurze PEU – są to m.in. kierownicy, dyrektorzy, właściciele firm czy osoby wykonujące zaawansowane zawody techniczne.
Co ważne, procedura PEU w WSB-NLU jest dostępna także dla osób, które uczestniczyły wcześniej w wolontariatach i kursach zgodnych z programem studiów. Weryfikacja opiera się na egzaminie w formie prezentacji, co pozwala na skuteczną ocenę posiadanej wiedzy niezależnie od sposobu, w jaki została ona zdobyta.
Kiedy nie można skorzystać z procedury PEU?
Kolejnym ważnym wymogiem w zakresie procedury PEU jest uczestnictwo w rekrutacji na kierunek studiów, który umożliwia skorzystanie z tego rozwiązania. Z procesu PEU wyłączone są głównie kierunki medyczne:
- kierunek lekarski,
- kierunek lekarsko-dentystyczny,
- farmacja,
- analityka medyczna,
- położnictwo,
- pielęgniarstwo,
- medycyna laboratoryjna.
Do tego dochodzi również weterynaria i architektura. W WSB-NLU nie prowadzimy rekrutacji z wykorzystaniem PEU także w przypadku studiów z zakresu psychologii i prawa. Należy przy tym zaznaczyć, że maksymalnie jedna piąta (20%) studentów na danym kierunku może być przyjęta na podstawie procedury PEU.
Jak wygląda procedura PEU?
Procedura PEU rozpoczyna się jeszcze przed głównym procesem rekrutacyjnym. Z tego względu przypominamy o stosowaniu się do określonych terminów – w przypadku WSB-NLU swoje zgłoszenie należy przesłać pomiędzy 15 kwietnia a 23 sierpnia. Wnioski są przyjmowane na adres mailowy działu rekrutacji dostępny na naszej stronie, jak również drogą pocztową (Dział Rekrutacji i Marketingu).
Udział w procedurze PEU wymaga wniesienia stosownych opłat za weryfikację doświadczenia zawodowego (900 zł – formalne sprawdzenie wniosku; 1 700 zł – sprawdzenie wiedzy kandydata wraz z egzaminem komisyjnym).
Głównym elementem procesu w przypadku WSB-NLU jest prezentacja kandydata, która pełni funkcję egzaminu. Jej treść powinna zawierać informacje o zdobytym doświadczeniu zawodowym w danym zakresie, jak również potwierdzenie wiedzy z konkretnego obszaru. Po przeprowadzeniu egzaminu komisja podejmuje decyzję, czy dany kandydat może zaliczyć wybrane przedmioty.
PEU – dlaczego warto?
Procedura PEU to doskonały wybór dla wszystkich osób aktywnych zawodowo, które chcą uczestniczyć jednocześnie w zajęciach w ramach studiów. Dzięki wcześniejszemu zatwierdzeniu zdobytych kompetencji student nie musi brać udziału w przedmiotach, w których uzyskał już wymaganą wiedzę. W efekcie można liczyć na sporą oszczędność czasu i możliwość pełnego skupienia się na obszarach, które będą bardziej wartościowe dla danej osoby. To świetna opcja zwłaszcza dla pracowników zajmujących najbardziej wymagające i konkurencyjne pozycje, gdzie stałe poszerzanie swojej wiedzy jest podstawą rozwoju zawodowego.