Studia prawnicze dla ambitnych

Studia prawnicze - czy to kierunek tylko dla ambitnych?

Ukończenie studiów prawniczych wiąże się z prestiżem i możliwością rozwijania się w zawodzie niosącym pomoc ludziom, którzy jej potrzebują. Czy każdy może zostać prawnikiem? Jakie warunki trzeba spełnić? Jakie są wady i zalety studiowania prawa? Pytań jest wiele, zwłaszcza jeśli przed młodym człowiekiem staje perspektywa wyboru studiów. Wtedy jest moment, by zadać sobie pytanie, czy warto podejmować się studiów na tym kierunku. No i jeszcze, jak do wyboru studiów ma się charakter kandydata na studia.

Studia prawnicze w Polsce - jakie wybrać?

Studia prawnicze w Polsce można podjąć w trybie stacjonarnym, czyli dziennym od poniedziałku do piątku. To opcja, którą najczęściej oferują uczelnie państwowe, wymagające wielu obostrzeń w ramach rekrutacji czy samej nauki. Druga możliwość to tryb niestacjonarny, czyli zaoczny (weekendowy) lub wieczorowy (odbywający się w godzinach wieczornych od poniedziałku do piątku). To z kolei opcja, z którą można zetknąć się na Wyższej Szkole Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu. Dzięki takim studiom istnieje możliwość swobodnego łączenia nauki, np. z pracą zawodową lub życiem prywatnym.

Jest również możliwość podjęcia studiów online, ale często wiąże się to również z pojawianiem się na uczelni, np. w przypadku zaliczeń i egzaminów. To dobra opcja dla osób, które nie mają możliwości wyjechania na studia lub chcą uczyć się, jednocześnie podróżują. W przypadku jednak studiów prawniczych warto zdecydować się na naukę bezpośrednio na uczelni. Szansę na kształcenie online lepiej pozostawić sobie, np. na studia podyplomowe, rozszerzające wiedzę prawniczą.

Ile trwają studia prawnicze w Polsce?

Studia prawnicze w Polsce mogą być tylko jednolite magisterskie.

Patrząc na to, jak trudnym kierunkiem jest prawo, jak dogłębnego przygotowania oraz wiedzy potrzebuje student - zdecydowanie lepszym wyborem są jednolite studia magisterskie. Zapewniają one kompleksową wiedzę, dają lepszą szansę na zdobycie praktyki zawodowej oraz sprawdzenie tego, czego się nauczyliśmy i przełożenia tego na realne doświadczenie.

Specjalności na studiach prawniczych a przyszły zawód

To jak będzie wyglądać specyfika studiów zależy od tego, jaką student wybierze ścieżkę kształcenia oraz specjalizację. Sama specjalność na studiach to jeszcze nie wszystko. Po ukończeniu studiów prawniczych, aby zdobyć pełnię praw do wykonywania zawodu, należy jeszcze podjąć się aplikacji.

W trakcie studiów studenci wybierają jedną z aplikacji:

  • prokuratorska
  • notarialna
  • adwokacka
  • komornicza
  • sędziowska
  • radcowska
  • ogólna
  • rzecznikowska
  • legislacyjna
  • dyplomatyczno-konsularna
  • kuratorska

Każda ze specjalizacji trwa od roku do trzech lat.

Studia prawnicze w Polsce - wymagania wobec studentów. Czy to rzeczywiście “kierunek dla wybranych”?

Prawo zdecydowanie nie jest kierunkiem dla wszystkich. Kandydat, który chce podjąć się tych studiów, powinien cechować się systematycznością i dokładnością, a także łatwo przyswajać wiedzę, której na prawie jest mnóstwo. Ważne jest także logiczne myślenie i odporność na stres, które nie tylko na studiach, ale również w trakcie wykonywania zawodu będą szalenie przydatne. Trzeba wykazywać się ambicją oraz wiedzieć, czego się chce i śmiało do tego dążyć.

Studenci prawa mogą być po szkole humanistycznej, ale również matematycy i uczniowie technikum będą mile widziani!

Studia prawnicze w Polsce - zalety

Czy warto studiować prawo? Z czym się wiąże ukończenie studiów na tym kierunku? Na prawie studenci nie uczą się jedynie formułek z książek i wiedzy czysto prawniczej, ale również rozwijają się na innych poziomach. Uczą się jak być dokładnym oraz myśleć logicznie. Nabywają zdolności analityczne, a także zdobywają wiedzę na temat tego, jak poprawnie i precyzyjnie się wysławiać.

Wiedza zdobyta na studiach prawniczych to nie tylko książki. Będzie ona przydatna nie tylko na sali sądowej, ale również w życiu prywatnym. Prawo pozwala studentom dostrzec otaczającą rzeczywistość z innej perspektywy.

Studenci, którzy ukończą prawo mają do wyboru wiele ścieżek kariery. Absolwenci prawa, szczególnie na większych, bardziej prestiżowych uczelniach mają możliwość pracy nie tylko w sądzie lub kancelarii, ale również w takich miejscach jak placówki dyplomatyczne, banki, instytucje ubezpieczeniowe, czy firmy doradcze.

Studia prawnicze w Polsce - wady

Studia prawnicze są dość wymagające i przed ich podjęciem trzeba się dobrze zastanowić. Prawo to zdecydowanie zawód dla ludzi pasjonujących się tym tematem. Należy pamiętać, że 5 lat studiów to tylko początek. Później jeszcze trzeba przebrnąć przez aplikację, która wiąże się w kolejnymi kosztami, stresem i egzaminami.

Na prawie wiele jest książek, które są trudne do przeczytania i zrozumienia dla kogoś, kto nie interesuje się tematem. Dla przykładu podręcznik do postępowania karnego ma 1500 stron. Przeczytanie go to jedno, ale zrozumienie to już inna kwestia. Trzeba wziąć pod uwagę, że na studiach prawniczych jest dużo teorii, a do zaliczenia bardzo dużo przedmiotów.

Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!