Studia prawnicze niestacjonarne

Studia prawnicze niestacjonarne. Dla kogo to dobre rozwiązanie?

Koniec wakacji to czas refleksji i przemyśleń dla wielu osób. Jest to szczególnie istotny moment dla tych, którzy stoją przed wyborem swojej dalszej ścieżki kształcenia, a w szczególności odpowiedniego kierunku studiów.

Uczelnia to nie tylko okazja do wzbogacenia swojej wiedzy, ale też możliwość zdobycia kierunkowego wykształcenia, które zaprocentuje w przyszłości. Jedną ze znakomitych alternatyw jest prawo. Znajomość obecnych przepisów oraz możliwość pomocy osobom to cechy, które są spełnieniem marzeń wielu. Pośród tego, do głosu dochodzi pytanie, na jaki tryb studiów należy się zdecydować: dzienne, czy zaoczne?

Prawo jako perspektywiczny kierunek

Prawnicy od zawsze byli grupą osób szanowanych za swoje kwalifikacje oraz umiejętność reagowania na zmieniające się otoczenie. W związku z tym nie dziwi, że spore grono osób planuje zdobycie wykształcenia na tym kierunku. Jest to nie tylko okazja do tego, aby poszerzyć horyzonty, ale też zdobyć konkretny, pożądany zawód.

Co więcej, prawo jest na tyle szerokim zagadnieniem, że każdy może wybrać odpowiednią dla siebie specjalizację. Po ukończeniu prawa nie trzeba jedynie siedzieć w todze na sali sądowej. Można również pracować w biznesie czy mediach, mieć specjalizację z bardzo wąskiej dziedziny, a nawet zostać notariuszem czy komornikiem sądowym.

Dodatkowo zmieniające się warunki makroekonomiczne sprawiają, że zauważamy wzmożone zapotrzebowanie m.in. na specjalistów z zakresu prawa niematerialnego, czy nowoczesnych technologii. Jednocześnie nie należy zapominać też o adwokatach, prokuratorach, notariuszach, czy radcach prawnych.

Studia stacjonarne czy niestacjonarne? Na co warto się zdecydować?

Zanim jednak zaczniesz snuć wizję o tym, co będziesz robić w przyszłości - musisz ukończyć studia prawnicze. Tutaj rodzi się pytanie, co do tego, jaki tryb studiów wybrać. A możliwości jest kilka.

Większość uczelni państwowych oferuje możliwość odbywania studiów dziennych, co może być wygodne dla niektórych studentów. Drugą opcją są studia niestacjonarne, czyli zaoczne. Jakie perspektywy dają obie te możliwości?

Studia prawnicze dzienne. Co warto wiedzieć?

Wybór sposobu studiowania jest niesamowicie ważnym aspektem. To drugi, po kierunku kształcenia element, na który każdy zainteresowany zdobyciem wyższego wykształcenia powinien zwrócić szczególną uwagę.

Bardzo popularną formą w dzisiejszych czasach są studia dzienne. Charakteryzują one się tym, że zajęcia odbywają się w ciągu tygodnia, z reguły w godzinach porannych, bądź wczesnym popołudniem. Taka forma jest odpowiednia dla osób, które nie mają w planach podjąć pracy, a chcą tylko i wyłącznie skupić się na nauce. W związku z tym z tego rozwiązania skorzysta wyłącznie określona grupa studentów.

Poza tym studia dzienne są chętnie wybierane dlatego, że z reguły są darmowe. Taką opcję kształcenia oferują zwłaszcza placówki państwowe. Niemniej jednak patrząc na to z innej perspektywy, rozwiązanie to ma wiele wad. Sztywny harmonogram z reguły nie pozwoli na podjęcie pełnowymiarowego zatrudnienia, co będzie się przekładać na ewentualną konieczność szukania innego źródła zarobku. Nie można też zdobywać praktycznego doświadczenia. Jest to często główny aspekt, dla którego wiele osób szuka alternatyw, jakimi są studia zaoczne.

Studia w formie niestacjonarnej. Czy to dobra opcja w przypadku prawa?

Studia w formie niestacjonarnej, czyli popularnie mówiąc zaoczne, to świetna alternatywa dla dużej grupy społeczeństwa, która jest zainteresowana dalszym kształceniem. Taka forma będzie z pewnością odpowiednia dla osób, które mają rodziny, czy stałą pracę. Weekendowy tryb pozwala na łączenie życia zawodowego z nauką. Studenci zaoczni nie muszą obawiać się o nieuzasadnioną konieczność wizyty na zajęciach w ciągu tygodnia. Nic dziwnego, że niestacjonarna forma kształcenia jest najchętniej wybierana przez osoby dorosłe.

Pomimo tego wiele osób ma obiekcje przed takim wyborem. Jest to podyktowane powszechną opinią, jakoby studia zaoczne były gorsze od ich dziennego odpowiednika. Nic bardziej mylnego. W odniesieniu do studiów na kierunku prawo należy zauważyć, że głównym celem jest zdobycie dostatecznej wiedzy, wykształcenia oraz uprawnień. Wybrana forma studiów nie ma tu nic do rzeczy. Błędne jest stwierdzenie, które nakazuje myśleć, że studia zaoczne charakteryzują się niższym poziomem kształcenia. Tak naprawdę wszystko zależy od studenta i czasu, jaki poświęci na edukację.

Końcowy rezultat nie jest wypadkową trybu studiów, a tym, co tak naprawdę motywuje nas do podjęcia decyzji o nauce. Co więcej, studiując zaocznie prawo, otwiera się szansa na podjęcie pracy w jednej z kancelarii prawnych, czy instytucji publicznej. Jest to świetna opcja na połączenie teorii z praktyką.

Jak podjąć decyzję co do trybu studiów?

To, jaki tryb studiów będzie najlepszy wynika z indywidualnych preferencji. Z pewnością można stwierdzić, że powszechnie promowane określenie mówiące o tym, że studia zaoczne są gorsze od dziennych jest błędne. Każda decyzja o dalszej nauce będzie dobra bez względu na tryb studiowania. Niemniej jednak studia niestacjonarne będą najlepszym wyborem dla osób chcących podjąć pracę zawodową. Ich charakter umożliwi podjęcie zatrudnienia na pełny etat. Co więcej, jest to adekwatne rozwiązanie dla wszystkich pracowników, którzy nie są w stanie wygospodarować wolnego czasu w ciągu tygodnia. Weekend pozostaje jedyną i słuszną opcją.

Co ciekawe, na powyższe zagadnienie możemy jeszcze popatrzeć z nieco innej perspektywy. Mowa o połączeniu studiów dziennych i zaocznych. Jest to opcja dla najbardziej ambitnych, ale z pewnością warta uwagi. Przykładowo, zaoczny student prawa może realizować inny kierunek kształcenia dzięki możliwości studiowania na dwóch kierunkach. Niestacjonarne prawo można łączyć z innymi, często powiązanymi tematycznie zagadnieniami, które będą stanowiły synergię w zdobywaniu dodatkowej wiedzy.

Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!