Studia prawnicze w Polsce. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na ten kierunek?

Studia prawnicze są bardzo atrakcyjne dla młodych Polaków. Nie bez powodu od wielu lat utrzymują się w czołówce najchętniej wybieranych kierunków. Popularności ustępują tylko Psychologii oraz Informatyce. Młodzi ludzie, planując karierę prawniczą, mają świadomość, że takie studia zapewniają rozwój - ale nie tylko. Jest to dla nich wyjątkowa możliwość oraz sposób na uzyskanie wiedzy i dobrze płatnej, a zarazem fascynującej pracy. Studia prawnicze są wymagające, zajmują sporo czasu, wymagają opanowania na pamięć wielu informacji. Prawnik jest ekspertem, znawcą prawa, osobą, która często pomaga innym w kłopotach. Co trzeba wiedzieć o tym zawodzie?

Studiowanie prawa jest czasochłonne - z tego trzeba zdać sobie sprawę!

Studia prawnicze są naprawdę fascynujące i dają wiele możliwości. Nic więc dziwnego, że każdego roku podczas rekrutacji na studia, to właśnie ten kierunek przyciąga tak wielu chętnych.

W roku 2020/2021 prawo było czwartym najbardziej popularnym kierunkiem w Polsce. Aż 19 189 młodych osób chciało studiować prawo, co jest imponującą liczbą chętnych. Patrząc na to w inny sposób, na jedno miejsce przypadało niespełna czterech chętnych. Była to średnia liczba w stosunku do całego kraju. W różnych regionach wyglądało to nieco inaczej. Np. we Wrocławiu aż dziewięć osób walczyło o jedno miejsce na tym kierunku.

Co to znaczy? To świadczy o tym, że ten kierunek prawniczy jako studia jest perspektywiczny, ciekawy i dobrze oceniany. Studiowanie filologii lub filozofii może być łatwiejszym sposobem na uzyskanie wykształcenia wyższego, ale nie daje tak dobrych perspektyw, jak studiowanie prawa.

Same studia prawnicze to jeszcze nie wszystko

Kończąc prawo, warto wybrać jedną z aplikacji prawniczych i pogłębić własną wiedzę oraz uzyskać możliwości rozwoju. To także szansa, by w praktyce sprawdzić wszystko, czego nauczyliśmy się podczas studiów.

Po prawie można zostać adwokatem, radcą prawnym, sędzią, prokuratorem, komornikiem, notariuszem, rzecznikiem patentowym. Jednak trzeba wiedzieć, że bez aplikacji możliwości są niewielkie. To właśnie ona umożliwia prawdziwą karierę i zarabianie pieniędzy. Zanim jednak rozpocznie się taką ścieżkę, należy poświęcić około ośmiu lat na studiowanie prawa oraz aplikację. Składa się na to pięć lat studiów w trybie jednolitym, czyli zapewniającym od razu wykształcenie magisterskie, jak i trzy lata aplikacji prawniczej.

Jest to zdecydowanie dobrze spędzony czas oraz sposób na karierę. Praca prawnika może być ciekawa, inspirująca oraz wyjątkowa. Nie jest to nudna profesja, lecz praca wymagająca nieustannego dokształcania się, podnoszenia kwalifikacji i zapisania się do związków zawodowych.

Czego uczą się prawnicy podczas studiów? Nie tylko ustaw na pamięć!

Utarło się, że studenci prawa muszą umieć, nawet wyrwani w środku nocy, wszelkie ustawy, kodeksy oraz inne niezbędne dokumenty prawne. To nie prawda!

Przyszli prawnicy uczą się prawoznawstwa, logiki, łacińskiej terminologii, ekonomii dla prawników, historii państwa i prawa. Muszą także poznać prawo konstytucyjne, prawo rzymskie i prawo cywilne. To tylko program z pierwszego roku studiów. W latach kolejnych poznają prawo karne, prawo gospodarcze i wiele innych zagadnień. Solidna nauka procentuje w przyszłości i przekłada się na dobre zarobki. Nie są to studia dla osób, które nie lubią się przemęczać, ale dla ludzi pracowitych, rzetelnych, dokładnych oraz gotowych poświęcić sporo czasu na realizowanie zawodowych obowiązków.

Na jakie zarobki mogą liczyć prawnicy?

Średnie zarobki w pierwszym roku po ukończeniu tych studiów nie robią wrażenia i wynoszą około 4000 złotych netto. Nie są to kokosowe dochody, ale to dopiero początek. Później, po kilku latach, można zarabiać wiele więcej.

Ważne jest, aby mieć aplikację, która daje wiele możliwości. Wówczas rozpiętość zarobków jest spora - od średnio 11 000 złotych brutto do nawet 50 000 złotych. Ta ostatnia kwota jest wynagrodzeniem partnera w kancelarii prawnej.

Gdzie znaleźć zatrudnienie po prawie?

Co roku na rynek wkracza około 8000 prawników. Jest to spora grupa, ale z uwagi na ogromne zapotrzebowanie, młodzi ludzie mają wielką szansę, by znaleźć pracę. Jeśli nie w małych firmach to w dużych korporacjach. Nadwyżka prawników według najnowszych danych statystycznych, występuje wyłącznie w województwie podkarpackim, ale nie oznacza to braku perspektyw. Zawsze można przenieść się do innego regionu i w nim znaleźć dobre, perspektywiczne zatrudnienie.

Osoby, które nie decydują się na podjęcie aplikacji mają znacznie mniejsze możliwości i albo dokształcają się i przekwalifikowują się, albo pracują w biurach czy też zakładają własną działalność gospodarczą. Niektóre osoby podejmują pracę asystentów w kancelariach prawnych i po kilku latach decydują się na taką aplikację. Młodzi prawnicy nieraz pracują jako asystent prawny, asystent prokuratora, asystent sędziego, legislator, specjalista do spraw ochrony własności intelektualnej.

Zawód prestiżowy i godny zaufania

Prawnik wykonuje zawód zaufania społecznego. Jest osobą zasługującą na szacunek i pomagając wielu osobom w trudnych sprawach. Kancelarie prawne specjalizują się w obsłudze osób prywatnych lub firm. Ich praca jest naprawdę przydatna, a wiele osób docenia takie działania, szczególnie wtedy, gdy musi np. spisać testament, rozwieść się, określić alimenty, dokonać podziału majątku. Praca takiego prawnika jest dobrze oceniana i sowicie wynagradzana. W kancelariach prawnych pracuje nieraz kilkanaście osób, istnieją też małe, jednoosobowe kancelarie, w których właściciel świadczy usługi klientom i dba o ich pełne zadowolenie z wykonanej pracy.

Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!