Studiowanie online. O czym musisz pamiętać, decydując się na kształcenie przez internet?

Nauka czy rozrywka? A może jedno i drugie? Możliwości internetu są ogromne

Bywa, że po całym dniu pracy - nawet tej biurowej… nasze aktywności związane z relaksem koncentrują się wokół komputera. Seriale, artykuły w internetowej prasie i śledzenie wiadomości ze świata, a nawet social media - to nieocenione źródło naszych informacji i rozrywki. Czy podjęcie edukacji w formie statycznego spędzania czasu przed ekranem będzie efektowne?

Coraz więcej osób decyduje się na naukę w formie on-line i wcale nie ma na to wpływ pandemia koronawirusa. Docenianie takiej formy studiowania można było dostrzec jeszcze przed 2020 r. Szczególnie tyczy się to jednorocznych kursów specjalistycznych i podyplomowych form kształcenia. Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu od wielu lat testowała, ulepszała i promowała sposób kształcenia na odległość, za pomocą innowacyjnej platformy Cloud Academy™.

Ponadto, w domowym zaciszu słuchacz może czuć się swobodniej, dzięki czemu lepiej pozyskuje wiedzę. Subiektywną kwestią jest jednak rzetelne przygotowanie się do zajęć - należy zastanowić się, czy zdołamy zaaranżować kącik do nauki pozbawiony "rozpraszaczy" i czy sam fakt spędzania czasu w prywatnej przestrzeni będzie wystarczająco motywujący.

Studia on-line? Wchodzę w to! O czym warto pamiętać?

Podjąłeś decyzję, że studia przez internet będą dobrym wyborem? W takim razie musisz pamiętać o kilku niezbędnych kwestiach. Co trzeba pamiętać, jeśli decydujesz się na studia online?

Kierunek studiów online. Na co tu postawić?

Jeśli chodzi o wybór najbardziej adekwatnego kierunku - tutaj decyzja musi być w pełni samodzielna. Wiele uczelni wyższych, oprócz udostępniania aktualnej oferty kształcenia - zaprasza kandydatów na e-konsultacje i wirtualne spotkania w formule open. Nierzadko pomaga to podjąć decyzję i zarazem uświadamia potencjalnemu kandydatowi, w jaki sposób będą realizowane założenia programowe. Częstotliwość i pora są najczęściej dostosowane do potrzeb osób pracujących, dzięki czemu mogą zaplanować swój dzień bez obaw o kolizję czasową.

Oprócz tego, decydując się na studia online, przemyśl kwestię kierunku, na który się decydujesz. Przykładowo - na WSB-NLU stawiamy wyłącznie na te kierunki oraz dopasowane do nich specjalności, które znajdują przełożenie na rynku pracy. Co to znaczy? Zamiast wyjątkowo brzmiących kierunków do wyboru są takie, które rzeczywiście pozwalają na rozwój kariery, znalezienie zatrudnienia oraz są ciekawe i perspektywiczne.

Koszt studiów online. Czy to duży wydatek?

Odpłatność zajęć to element, który jest determinowany zarządzaniem Kanclerza dot. opłat - warto dokładnie zapoznać się z rodzajem kosztów, jakie musi ponieść przyszły student. Najczęściej są to opłaty, które można uiszczać w systemie ratalnym. Możliwe jest także uzyskanie np. dofinansowania studiów, w formie, chociażby stypendiów naukowych.

Oprócz chęci dokształcania się powinno się także wziąć pod uwagę możliwości sprzętu, który posiadamy (to za jego pomocą będziesz łączyć się z uczelnią). To wszystko. Podczas gdy w przypadku studiów stacjonarnych czasem dochodzi konieczność płacenia za mieszkanie, a także koszty transportu - tutaj możesz studiować z dowolnego miejsca. Także z plaży, własnego pokoju, czy ulubionej kawiarni.

Proces rekrutacji - o tym nie możesz zapomnieć

Choć szkoły publikują terminarze i regulaminy rekrutacji, warto pamiętać o tym, że w przypadku WSB-NLU, rekrutacja odbywa się na zasadzie pierwszeństwa. Im szybciej złożysz podanie i dostarczysz dokumenty, tym większa szansa, że będą jeszcze miejsca na wymarzonym kierunku. O czym musisz pamiętać w przypadku rekrutacji?

• 1) skompletowanie dokumentów - mowa tu o kwestionariuszu osobowym, dyplomie ukończenia szkoły średniej i świadectwie maturalnym, które zamieszcza się za pośrednictwem dedykowanego systemu;
  • 2) wniesienie opłaty rekrutacyjnej i/lub manipulacyjnej - to koszt, który jest gwarantem miejsca na liście;
  • 3) kontrola danych i kontakt z uczelnią - najczęściej harmonogram zajęć i najistotniejsze zmiany są przesyłane e-mailowo lub telefonicznie.

Jakość kształcenia

Wielu kandydatów obawia się, że studiowanie w formule on-line nie przyniesie takiego samego efektu jak tradycyjne uczęszczanie na zajęcia. Nic bardziej mylnego - zarówno dyplom ukończenia studiów, jak i egzekwowanie wiedzy, opierają się na tych samych zasadach. Również pracodawcy nie patrzą “mniej przychylnie” na osoby, które ukończyły studia prywatne. Wręcz przeciwnie! Coraz częściej decydują się na zatrudnienie właśnie ich, wiedząc, że osoby, które kształciły się online muszą wykazać się sporą odpowiedzialnością oraz samodyscypliną.

Fakt e-nauki nie powinien być dla zainteresowanego przeszkodą, a jedynie ułatwieniem o charakterze planistycznym - szczególnie, kiedy mowa o osobach z dolegliwościami aparatu ruchu, które chcą rozszerzać swoje kompetencje zawodowe. W przypadku pracy związanej z licznymi podróżami i mobilnością, takie studia dają swobodę i okazję do połączenia wielu aktywności. Wówczas, zajęć można słuchać w hotelu, kawiarni lub domu rodzinnym - wszędzie tam, gdzie jest możliwe połączenie sieciowe.