wymarzone studia z dodatkowymi punktami

Wyniki matur to nie wszystko! Dowiedz się, jak zwiększyć swoje szanse na wymarzone studia z dodatkowymi punktami

Oceń ten wpis:
(0.0)

Matura to nie wszystko! Jeśli chcesz dostać się na wymarzone studia, dowiedz się, jak zwiększyć swoje szanse w rekrutacji i pokonać konkurencję. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na otrzymanie większej liczby punktów.

Marzysz o studiach? Dowiedz się, jak działają progi punktowe

Przez lata edukacji uczniowie zdążyli przyzwyczaić się do tego, że najważniejsze są oceny końcowe. Uzyskana średnia z przedmiotów w klasie maturalnej nie ma żadnej wartości. Uczeń „trójkowy” ma takie same szanse na dostanie się na studia jak uczeń „piątkowy”. Jeśli chcesz kontynuować naukę po szkole średniej, skup się na przedmiotach, które pozwolą dostać Ci się na studia. Oceny z innych przedmiotów nie mają większego znaczenia w rekrutacji.

O przyjęciu na studia decyduje liczba punktów rekrutacyjnych, jaką uzyskał kandydat. Różne kierunki, na różnych uczelniach mają inne progi punktowe. Zazwyczaj bardziej oblegane i „prestiżowe” kierunki wymagają osiągnięcia bardzo wysokiej liczby punktów, mowa tutaj, m.in. o prawie, medycynie czy stomatologii.

Co to są punkty rekrutacyjne?

Próg punktowy to minimalna liczba punktów, którą trzeba uzyskać, aby dostać się na wybrany kierunek studiów. Przy dużym zainteresowaniu danym kierunkiem, najpierw zostają przyjęci chętni, którzy osiągnęli największą liczbę punktów. Pozostali kandydaci spadają na koniec listy, co oznacza, że zostaną przyjęci w drugiej turze albo będą musieli pożegnać się z możliwością studiowania na konkretnym kierunku.

To, jakie przedmioty maturalne liczą się najbardziej w rekrutacji, nie jest żadną tajemnicą. Uczniowie szkół średnich mogą zapoznać się z wymaganiami rekrutacyjnymi na stronach uniwersytetów. Warto pamiętać, że uczelnie mają różny system obliczania punktów. Na jednym uniwersytecie do aplikowania na pielęgniarstwo może być potrzebna matura z biologii i języka polskiego, a na drugim biologia i matematyka.

Gdy tylko zdecydujesz, jaką drogę zawodową chcesz obrać, od razu sprawdź wymagania poszczególnych uczelni i rozpocznij przygotowania do matur rozszerzonych z przedmiotów przypisanych do danego kierunku.

Jak można uzyskać dodatkowe punkty w rekrutacji?

Podstawą do dostania się na studia są punkty uzyskane z przedmiotów zdawanych na maturze. Punkty liczone są w systemie wagowym. Pod uwagę brane są przedmioty obowiązkowe, takie jak język polski, matematyka, język obcy oraz przedmioty rozszerzone, dowolnie wybrane przez kandydata. Te drugie mają większą wagę, dlatego warto rozszerzyć przynajmniej dwa przedmioty, oczywiście takie, które są wyszczególnione w warunkach rekrutacji na wybrany kierunek.

Punkty z egzaminów maturalnych to nie wszystko. Warto zainteresować się dodatkowymi możliwościami już na początku szkoły średniej, by wyprzedzić konkurentów i dostać się na wymarzony kierunek.

Za co przyznawane są dodatkowe punkty?

Uczniowie szkół średnich, którzy chcą zapewnić sobie miejsce na wybranym kierunku studiów, mogą zyskać dodatkowe punkty rekrutacyjne w jeden z następujących sposobów.

Olimpiady

Zwycięstwo lub zajęcie wysokiej pozycji w olimpiadzie może wzbogacić konto kandydata na studia o dużą liczbę dodatkowych punktów. Przed rekrutacją warto zapoznać się z listą olimpiad, które są respektowane przez daną uczelnię. Wśród nich znajdują się olimpiady przedmiotowe, a także olimpiady międzynarodowe czy olimpiady interdyscyplinarne, takie jak „Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Prawie”, „Olimpiada Wiedzy Ekologicznej” czy „Olimpiada Przedsiębiorczości”.

Warto dodać, że laureaci niektórych olimpiad, np. „Olimpiady Wiedzy o Prawie” mogą wygrać indeks na studia. Rokrocznie w konkursie tym startują tysiące uczniów, którzy chcą zagwarantować sobie miejsce na obleganym kierunku, jakim jest prawo.

Osiągnięcia sportowe

Uczniowie o wybitnych osiągnięciach sportowych, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym mogą zwiększyć swoje szanse na studia, zwłaszcza te na akademiach wychowania fizycznego, ale nie tylko.

Osiągnięcia artystyczne

Uczniowie szkół średnich, którzy marzą o studiach na kierunkach artystycznych, mogą zwiększyć liczbę punktów rekrutacyjnych poprzez udział w: wystawach artystycznych, konkursach teatralnych, muzycznych, plastycznych czy nagraniach muzycznych bądź filmowych.

Certyfikaty językowe

Zdobycie certyfikatów językowych, takich jak TOEFL czy IELTS może dodać kandydatowi sporo punktów podczas ubiegania się na studia. Zdobyciem takich certyfikatów powinni zainteresować się zwłaszcza kandydaci na kierunki filologiczne.

Wolontariat

Uczestnictwo w organizacjach charytatywnych, działalność społeczna, wolontariat (zwłaszcza związany z kierunkiem studiów) zwiększają liczbę punktów kwalifikacyjnych. Uczelnie biorą pod uwagę, m.in. pomoc w szpitalach, organizacjach ekologicznych czy schroniskach dla zwierząt.

Praktyki zawodowe

Doświadczenie zawodowe zdobyte jeszcze przed rozpoczęciem studiów może zwiększyć prawdopodobieństwo dostania się na wymarzony kierunek. Warto zainteresować się praktykami lub stażem, np. na wakacjach zwłaszcza w dużych i renomowanych firmach.

Projekty badawcze

Uczniowie mogą zwiększyć liczbę punktów rekrutacyjnych, biorąc udział w projektach badawczych, start-upach czy inicjatywach naukowych. Takie doświadczenia cenione są zwłaszcza na kierunkach ścisłych i powiązanych z technologią.

Gdzie szukać interesujących kierunków studiów?

Jeśli zastanawiasz się, jaki kierunek i uczelnię wybrać, sprawdź ofertę Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University z siedzibą w Nowym Sączu. To niezwykle nowoczesny i przyjazny studentom uniwersytet, w którym można podjąć studia w trzech formach: stacjonarnej, niestacjonarnej i w formule RealTime Online. W WSB-NLU można studiować z każdego miejsca na świecie, dzięki innowacyjnemu systemowi Cloud Academy.

Po zakończeniu podstawowych kierunków absolwenci mają szansę na poszerzenie swoich kwalifikacji na licznych kursach i studiach podyplomowych. WSB-NLU to miejsce dla osób, które chcą się rozwijać, niezależnie od wieku, zawodu i miejsca zamieszkania.

Dołącz do nas!
Dołącz do nas! Zapisz się online.

Nie zwlekaj! Zapisz się na studia online tylko w 3 minuty!

Zapisz się do newslettera

Dołącz do rodziny WSB-NLU i bądź na bieżąco!
Zapisz mnie
Zamknij okno