Angielski stał się dominującym językiem w wielu sektorach gospodarki ze względu na swoją uniwersalność i status lingua franca w międzynarodowych środowiskach pracy. Bardzo często znajomość tego języka otwiera przed nami szanse na rozwój kariery i zdobycie wymarzonej pracy. W jakich zawodach znajomość języka angielskiego jest koniecznością? Podpowiadamy!
Rola znajomości języka angielskiego w świecie biznesu
Język angielski od dawna pełni rolę globalnego środka komunikacji w świecie biznesu i nie tylko. Jest używany jako oficjalny lub dominujący język w wielu międzynarodowych organizacjach, korporacjach, a także na uczelniach. Właśnie dlatego znajomość języka angielskiego stała się niezbędnym narzędziem do nawiązywania i utrzymywania relacji zawodowych na całym świecie.
Znajomość języka angielskiego odgrywa coraz większą rolę na rynku pracy – w wielu branżach biegle władający tym językiem pracownicy mają znaczną przewagę nad tymi, którzy go nie znają. Pamiętajmy o tym, że język angielski jest powszechnie używany m.in. w korespondencji biznesowej, podczas przeprowadzania negocjacji czy na prezentacjach i konferencjach. Właśnie dlatego coraz więcej pracodawców wymaga od przyszłych pracowników płynnej komunikacji w tym języku.
Bez względu na branżę, w jakiej się pracuje, znajomość angielskiego nie tylko zwiększa szanse na zdobycie pracy, lecz także otwiera drzwi do możliwości rozwoju kariery. W jakich branżach znajomość języka angielskiego to konieczność?
1. Branża IT
Z racji na globalny charakter branży IT język angielski od wielu lat jest dominujący – bez względu na to, czy mówimy o erze początków cyfryzacji, czy o nowoczesnej inżynierii chmurowej, angielski zawsze pełnił kluczową funkcję w komunikacji pomiędzy specjalistami, w tworzeniu dokumentacji technicznej czy w tworzeniu oprogramowania. Co ważne, większość powszechnie wykorzystywanych narzędzi programistycznych, języków kodowania czy platform technologicznych jest tworzona właśnie w języku angielskim.
Znajomość języka angielskiego będzie zatem niezbędna, jeśli chcemy pracować jako programista, analityk danych, administrator sieci, menadżer projektów czy UX designer. Pamiętajmy o tym, że bez biegłej znajomości angielskiego zrozumienie dokumentacji technicznej, tutoriali oraz materiałów edukacyjnych może być znacznie trudniejsze, a praca nad projektami programistycznymi stanie się znacznie mniej efektywna.
2. Sektor finansowy
Marzy Ci się praca w międzynarodowych bankach, firmach inwestycyjnych czy ubezpieczeniowych? Jeśli tak, to może się okazać, że znajomość języka angielskiego będzie niezbędna! Globalizacja rynków finansowych oraz międzynarodowy charakter działalności takich instytucji sprawiają, że angielski stał się podstawowym językiem komunikacji zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Oczywiście możemy podjąć się pracy w sektorze finansowym bez znajomości języków obcych, jednak może się okazać, że będzie to „blokować” rozwój naszej kariery.
Znajomość języka angielskiego jest szczególnie istotna w takich obszarach sektora finansowego jak zarządzanie ryzykiem, bankowość korporacyjna, finanse osobiste czy inwestycje.
3. Marketing i reklama
W przypadku chęci pracy w wielu międzynarodowych korporacjach działających w obszarze marketingu i reklamy może się okazać, że pracodawca będzie wymagać od nas znajomości języków obcych, w tym właśnie języka angielskiego.
Jeśli dane przedsiębiorstwo przeprowadza kampanie na rzecz zagranicznych podmiotów, osoby je realizujące muszą umieć sprawnie komunikować się z klientem i odbiorcami. Język angielski wspiera także proces tworzenia reklam cyfrowych, materiałów promocyjnych, komunikatów prasowych oraz działań w mediach społecznościowych, które są skierowane do globalnych odbiorców.
4. Turystyka i hotelarstwo
Hotele, biura podróży, linie lotnicze i inne firmy związane z turystyką obsługują osoby z różnych krajów, a język angielski jest najczęściej używanym narzędziem komunikacji – recepcjoniści, przewodnicy turystyczni, agenci biur podróży, stewardzi czy pracownicy hoteli codziennie mają kontakt z gośćmi z wielu krajów, a biegła znajomość angielskiego umożliwia im sprawną obsługę oraz budowanie pozytywnych relacji.
Znajomość angielskiego pozwala również na poszerzenie oferty usług o rynek międzynarodowy, co jest szczególnie ważne w regionach turystycznych odwiedzanych przez zagranicznych gości. Dzięki temu firma może przyciągać klientów z różnych krajów, oferując im kompleksową obsługę w języku angielskim.
5. TSL
Sektor TSL (Transport, Spedycja, Logistyka) to jedna z najszybciej rozwijających się branż na świecie. Firmy z sektora TSL obsługują przewozy towarów i zarządzają łańcuchami dostaw na skalę globalną, co oznacza, że pracownicy na różnych szczeblach – od kierowców, przez spedytorów, po menedżerów – codziennie muszą posługiwać się językiem angielskim, aby skutecznie komunikować się z partnerami i klientami z różnych krajów.
Kierowcy ciężarówek, pracownicy firm transportowych oraz operatorzy floty muszą często kontaktować się z urzędnikami celnymi, przedstawicielami firm spedycyjnych oraz klientami, a te rozmowy odbywają się zwykle w języku angielskim. Z kolei spedytorzy i logistycy, odpowiedzialni za koordynację przewozu towarów, nieustannie kontaktują się z klientami z całego świata. Rozmowy przeprowadzane są zazwyczaj właśnie w języku angielskim.