Studencie, zadbaj o swój wzrok

Studencie, zadbaj o swój wzrok! – 5 sprawdzonych porad

Długie godziny przed ekranem komputera lub przed książkami może bardzo negatywnie wpływać na wzrok. Chociaż dbamy o swoje ciało, bardzo często zapominamy o oczach, które są jednym z najważniejszych narządów zmysłu. Na jakość widzenia wpływa wiele czynników zewnętrznych, ale to od nas w dużej mierze zależy kondycja naszych oczu. Jak dbać o wzrok? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów!

Rób regularne badania wzroku

Bez względu na to, czy masz problemy ze wzrokiem, czy widzisz całkiem dobrze, regularne badania są kluczowe dla utrzymania oczu w dobrej kondycji. W przypadku wczesnego wykrycia problemów ze wzrokiem jest większa szansa na to, że leczenie będzie skuteczniejsze, można też zapobiec pogorszeniu się widzenia. Według niepisanej reguły badanie wzroku warto wykonać co najmniej raz na dwa lata. Oczywiście możesz chodzić do okulisty częściej, jeżeli borykasz się z wadą wzroku. Gdy zaobserwujesz u siebie pogarszający się wzrok lub zaczniesz odczuwać pieczenie i suchość, nie wahaj się skonsultować ze specjalistą. Regularne badania będą w stanie wykryć ewentualne zmiany, co pozwoli wdrożyć leczenie na wczesnym stadium choroby.

Wielogodzinne wpatrywanie się w ekran komputera lub czytanie książek przy nieodpowiednim oświetleniu nie służy oczom. Niestety ze względu na styl życia coraz więcej osób boryka się z różnymi wadami wzroku, najczęściej występujące to krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm.

Zadbaj o dietę

Nie od dziś wiadomo, że zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce pozytywnie wpływa na zdrowie, także na zdrowie naszych oczu. Lekarze okuliści zalecają jadłospis bogaty w witaminy A, C, E, minerały typu selen i cynk, a także kwasy omega-3 i luteinę. Jak skomponować dietę, aby wspierała wzrok? Wybieraj warzywa liściaste, tj. marchewkę, pomidory, szpinak, włącz do diety także orzechy, rośliny strączkowe i jagody. Najlepszym źródłem kwasów omega-3 będą ryby – postaraj się jeść je przynajmniej raz w tygodniu. Im bardziej różnorodna będzie Twoja dieta, tym lepiej. Unikaj produktów wysoko przetworzonych, a także słodkich napojów.

Nie bez znaczenia jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Brak wystarczającej ilości płynów może prowadzić do odwodnienia organizmu i negatywnie wpływać również na oczy. Pij odpowiednią ilość wody, zwłaszcza jeśli na co dzień pracujesz lub uczysz się, korzystając z komputera.

Daj swoim oczom odpocząć

Dla wielu studentów praca przy komputerze jest codziennością. Niewiele osób jednak dba o odpowiednią higienę pracy przed ekranem, co jest niezwykle istotne. Zwróć uwagę na odległość od monitora i zadbaj o odpowiednie oświetlenie na blacie roboczym. Zbyt jasne lub zbyt ciemne światło może mocno obciążać oczy i prowadzić do zmęczenia wzroku. Dodatkowo możesz zaopatrzyć się w filtr zmniejszający emisję światła niebieskiego, co poprawi komfort widzenia i zmniejszy napięcie oczu. Pamiętaj o regularnym mruganiu, które odpowiada za nawilżanie oczu, w ten sposób zniwelujesz uczucie dyskomfortu pojawiającego się po dłuższym skupianiu wzroku na jednym punkcie.

Daj swoim oczom odpocząć, robiąc regularne przerwy, co 20 minut oderwij wzrok od ekranu i przez około 20 sekund skup wzrok na dowolnym obiekcie oddalonym od Ciebie o co najmniej 6 metrów. Taka zasada jest nazywana przez Amerykanów 20-20-20. W ten prosty sposób Twoje oczy będą bardziej odciążone, co bez wątpienia pozytywnie wpłynie na ich kondycję.

Odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniu

Twoje oczy nie lubią klimatyzacji, bo jest to urządzenie, które wysusza powietrze w pomieszczeniu, dlatego warto jej unikać. Gdy w miejscu nauki lub pracy wilgotność powietrza nie będzie wystarczająca, wówczas Twoje oczy staną się przesuszone i zaczerwienione. W tym wypadku masz dwa rozwiązania – możesz zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza lub zastosować nawilżające krople do oczu, które ograniczą problem.

Chroń oczy przed słońcem

Bardzo ważnym elementem jest także ochrona oczu przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Nie każdy jest tego świadomy, ale długotrwała ekspozycja oczu na promieniowanie UV może przyczynić się do poważnych konsekwencji. W tym wypadku może dojść do uszkodzenia plamki żółtej, co jest bezpośrednią przyczyną rozwinięcia się nowotworów gałek ocznych i powiek. Promienie słoneczne mogą doprowadzić także do pojawienia się takich problemów ze wzrokiem jak zaćma. Ponadto słońce wysusza powierzchnię oka, co prowadzi do pieczenia, uczucia suchości i posiadania piasku pod powiekami. Wychodząc na zewnątrz w słoneczny dzień, upewnij się zatem, że masz przy sobie okulary przeciwsłoneczne zapewniające pełną ochronę przed promieniowaniem UV-A i UV-B. Dobre jakości okulary będą blokować je w 100%!

Dbanie o oczy bez wątpienia powinno być częścią codziennej rutyny każdego z nas, szczególnie studentów, którzy długie godziny spędzają przed ekranem. Wprowadzenie prostych nawyków, takich jak regularne wizyty u lekarza okulisty, nawilżanie oczu, odpowiednia dieta czy higiena pracy przy komputerze, pomogą utrzymać wzrok w dobrej kondycji przez długie lata nauki, a później pracy.