Cyberbezpieczeństwo - studia podyplomowe dla każdej firmy

Każdego roku cyberataki stają się coraz bardziej wyrafinowane, a firmy stają się bardziej podatne na ataki. W dobie, gdy wszyscy w większości pracujemy w sieci, obsługujemy bazy danych – firmy nie mogą sobie pozwolić na ryzyko zaatakowania lub zawirusowania systemów komputerowych. W większości przedsiębiorstw oprócz miejsca dla informatyka, znajduje się również przestrzeń dla specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa.

Czym jest cyberbezpieczeństwo?

Cyberbezpieczeństwo to praktyka polegająca na ochronie komputerów, serwerów, urządzeń mobilnych, systemów elektronicznych, sieci i baz danych przed złośliwymi atakami. Jest również znany jako bezpieczeństwo technologii informacyjnej lub elektroniczne bezpieczeństwo informacji.

Cyberbezpieczeństwo ma na celu przeciwdziałanie takim zagrożeniom jak:

• cyberprzestępczość, którą obejmują pojedyncze podmioty lub grupy atakujące systemy komputerowe i bazy danych, w celu uzyskania korzyści finansowych lub spowodowania zakłóceń;
  • cyberataki – często powiązane z chęcią wykradania i zbierania informacji;
  • cyberterroryzm, który ma na celu wywołanie paniki, strachu i osłabienie systemów.

Cyberbezpieczeństwo – studia podyplomowe na miarę XXI w.

Odpowiednia wiedza na temat cyberbezpieczeństwa to szansa dla wielu osób na znalezienie ciekawej, intratnej pracy. W sytuacji, gdy coraz więcej firm działa w oparciu o bazy danych, oprócz web dewelopera czy informatyka, w przedsiębiorstwie powinno znaleźć się również miejsce dla specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa. Skąd uzyskać wiedzę na jego temat? Najlepiej ze studiów podyplomowych z cyberbezpieczeństwa w Wyższej Szkole Biznesu National-Louis University.

Co dają studia podyplomowe na kierunku Cyberbezpieczeństwo?

Głównym celem studiów podyplomowych z cyberbezpieczeństwa jest przekazanie merytorycznej, ale również i praktycznej wiedzy na temat zarządzania cyberbezpieczeństwem w organizacji. W trakcie toku studiów z cyberbezpieczeństwa, studenci WSB-NLU dowiadują się więcej na temat dogłębnej analizy i sposobu pozyskiwania chronionych danych. Jedną z najważniejszych umiejętności nabytych na studiach z cyberbezpieczeństwa są informacje powiązane z ochroną własności intelektualnej oraz RODO.

Studia na kierunku cyberbezpieczeństwo pozwalają nie tylko zyskać ciekawą pracę, ale również dają szansę na kompleksowy rozwój i pełne przygotowanie do zarządzania tą kwestią w przedsiębiorstwie. Absolwenci WSB-NLU uczą się bezpośrednio od praktyków, którzy w swojej codziennej pracy zajmują się różnymi kwestiami cyberbezpieczeństwa. Zajęcia w dużej mierze mają charakter praktyczny, co pozwala w lepszym stopniu zrozumieć zagadnienie bezpieczeństwa danych.

Czym mogą zajmować się absolwenci tego kierunku?  Czy warto studiować cyberbezpieczeństwo?

Studia podyplomowe na kierunku cyberbezpieczeństwo są doskonałym przygotowaniem do zawodu m.in. Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Jeśli w przyszłości chcesz być odpowiedzialnym za utrzymanie infrastruktury teleinformatycznej – postaw właśnie na nasze studia podyplomowe z zakresu cyberbezpieczeństwa. Oprócz aspektów prawnych absolwent zdobywa wiedzę z zakresu IT, na podstawie której może w własnym zakresie ocenić ryzyko przetwarzania danych oraz sposoby jego ograniczenia. Dodatkowo studia podyplomowe na kierunku Cyberbezpieczeństwo skierowane są przede wszystkim do managerów i specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, którzy chcą zyskać nową wiedzę lub pogłębić obecną. Są adresowane również do: osób odpowiedzialnych za organizację i zarządzanie CERT/CSIRT/SOC, pełnomocników ds. bezpieczeństwa internetowego, radców prawnych i adwokatów zamierzających obsługiwać projekty dot. cyberbezpieczeństwa.

Dlaczego istotne jest zapewnienie cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwie?

Bardzo często dane są jednym z najcenniejszych zasobów organizacji. Obecnie firmy polegają na swoich danych przy podejmowaniu decyzji na każdym poziomie i w każdym dziale - od kampanii marketingowych po inwestycje, rozwój produktów i obsługę klienta. Gromadzenie, przechowywanie, analizowanie i stosowanie tych danych ma zasadnicze znaczenie dla operacji biznesowych, czyli działania całej organizacji. Ponieważ wiele danych jest bardzo wrażliwych, są one również cenne dla cyberprzestępców - co naraża Twoją organizację na ryzyko ataków. Hakerzy wykorzystują luki w środowiskach IT organizacji, aby kraść, zmieniać lub niszczyć ich dane w celu uzyskania korzyści finansowych - i stają się coraz bardziej wyrafinowani. W erze, w której wszystko opiera się na technologii, organizacje nie mogą już pozwolić, aby zaniechać taki aspekt, jakim jest cyberbezpieczeństwo. W chwili, gdy coraz więcej firm staje się ofiarami cyberataku, nie tylko grozi im utrata cennych danych - mogą także utracić klientów i przychody z powodu przestojów. Jeśli do tego nie przestrzegają zasad i przepisów dotyczących ochrony danych, takich jak ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO), mogą zaryzykować zapłacenie wysokich grzywien. W zależności od rozmiaru szkód, pojedyncze naruszenie może zniszczyć finanse Twojej firmy.