humanista - programowanie

Czy humanista jest w stanie nauczyć się programowania? Sprawdzamy!

Informatyka cieszy się obecnie bardzo dużym powodzeniem, jeżeli chodzi o studia. Wiele osób decyduje się na taki kierunek ze względu na dobre perspektywy zawodowe, zarobki, a także łatwość w znalezieniu zatrudnienia. Czy można uczyć się programowania, nawet jak posiadamy umysł humanistyczny?

Umysł ścisły czy humanistyczny?

Zacznijmy od tego, czym w ogólne różni się umysł ścisły od humanistycznego i czy rzeczywiście ma to aż tak duże znaczenie podczas wyboru studiów czy pracy. Podział na umysł ścisły i humanistyczny to pewnego rodzaju uogólnienie, które opisuje różnice i upodobania w podejściu do nauki poszczególnych osób. Osoba z umysłem ścisłym skupia się przede wszystkim na takich dziedzinach nauki jak: matematyka, fizyka, chemia, informatyka. Myśli logiczne, jest racjonalna i wyważona. Natomiast osoba z umysłem humanistycznym oddaje się takim dziedzinom jak: literatura, sztuka, psychologia, filozofia, socjologia. Dużo bardziej interesuje ją człowiek, kultura, wartości, historia. Czy taki podział ma rację bytu? Nie do końca. Chociaż przez lata utarło się, że są dwa typu umysłów i wiele osób na tej podstawie przypisuje się do humanistów albo umysłów ścisłych, taki podział wydaje się nieco krzywdzący. Okazuje się bowiem, że wiele osób posiada zarówno cechy umysłu ścisłego, jak i humanistycznego. W tym wypadku nie można się jednoznacznie sklasyfikować, co więcej chyba nawet nie warto tego robić. Jeżeli nie chcemy zamknąć się na poszczególne dziedziny nauki, najlepiej nie przypisywać się do żadnej grupy. W końcu najważniejsze jest to, aby robić to, co nas interesuje.

Humanista a programowanie

IT to bardzo prężnie rozwijająca się branża na rynku pracy, dlatego trudno dziwić się temu, że tak wiele osób, w tym humanistów decyduje się na przebranżowienie. Czy humanista może nauczyć się programować? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – tak. W tym wypadku trzeba włożyć w to sporo pracy, kluczowa będzie samodyscyplina i motywacja. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na studia informatyczne, czy robisz tylko kursy i szkolenia z zakresu IT, większą część pracy będziesz musiał/a wykonać samodzielnie. Chcąc zostać programistą, musisz liczyć się z tym, że czeka Cię dużo nauki i ćwiczeń. Co warto wiedzieć przed tym, jak zdecydujesz się pracować w branży IT?

Musisz wiedzieć, że zarówno studia informatyczne, jak i szkolenia IT to ogrom samodzielnej pracy. Zdobywanie wiedzy z zakresu informatyki i programowania to proces długotrwały, wymagający cierpliwości i zaangażowania. W pierwszej kolejności należy opanować podstawy języka programowania, aby następnie udać się na staż. To właśnie na stażu nauczysz się najwięcej.

Warto wiedzieć, że obecnie nauka programowania jest wspierana przez szereg narzędzi, które powstały z myślą o łatwiejszym przyswojeniu umiejętności kodowania. Aplikacje i platformy typu Codecademy to dobre rozwiązanie, które znacząco ułatwiają początkującym programistom przyswajanie wiedzy. Duże znaczenie w dzisiejszych czasach ma także sztuczna inteligencja, która można wyręczyć człowieka z wielu zadań.

Zmień nastawienie

Pierwszy krokiem w nauce programowania może okazać się zmiana nastawienia. Trzeba odkleić od siebie łatkę humanisty i zrozumieć, że praca w branży IT jest dla każdego, jednak wymaga zaangażowania i dużego wkładu własnego. Poza tym trzeba zdać sobie sprawę z tego, że programowanie nie polega wyłącznie na nauce skomplikowanych kodów, to poniekąd także praca kreatywna, podczas której nauczysz się więcej, niż może Ci się wydawać. Ponieważ humanistom z łatwością przychodzi analiza kontekstu, rozumienie różnych punktów widzenia, mają oni dobrą podstawę do opanowania podstaw programowania w krótkim czasie. Oczywiście trzeba pamiętać, że tempo nauki to kwestia bardzo indywidualna.

Jakie umiejętności pomogą Ci w nauce programowania?

Nauka programowania wprawdzie jest wymagająca, jednak posiadanie pewnych umiejętności bez wątpienia będzie pomocne w szybszym przyswajaniu wiedzy. Chociaż niektóre obszary IT będziesz musiał/a opanować od podstaw, to w niektórych dziedzinach możesz mieć solidne podstawy.

Pomocną umiejętnością mogą okazać się zdolności językowe. W końcu każdy język posiada unikalne zasady, tak samo jak ma to miejsce w przypadku języka programowania. Jeżeli lubisz uczyć się języków i nie sprawia Ci to większych umiejętnością, praca w IT może okazać się strzałem w dziesiątkę. Kolejna pomocna cecha to umiejętność analitycznego myślenia. Odpowiednia analiza i wyciąganie adekwatnych wniosków, z pewnością pomoże Ci w pracy programisty.

Nie może Ci zabraknąć także samodyscypliny, która przyda Ci się zarówno podczas nauki, jak i pracy w zawodzie.

Czy humanista może zostać programistą? Zdecydowanie tak!

Podejmując konkretne działania i budując dobre nawyki, będziesz w stanie nauczyć się programowania, nawet gdy przez całe życie wydawało Ci się, że Twoją domeną jest język polski. Nie daj sobie wmówić, że programowanie jest poza Twoim zasięgiem.